Wawrzynek

Daphne

Kolor kwiatów

białe, czerwone, różowe, żółte

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

przedwiośnie, wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m, do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Wawrzynek (Daphne). Rodzaj obejmuje krzewy zimozielone i zrzucające liście. Kwiaty rurkowate, czteropłatkowe, pachnące, zebrane w gęste szczytowe kłosy w kolorze białym, różowym lub żółtym. Liście pojedyncze i skórzaste, od równowąskich, eliptycznych po lancetowate. Owoce- pestkowce, jaskrawe-czarne lub czerwone i trujące.

Rozmiary Wysokość w zależności od gatunku i odmiany wynosi 10 - 250 cm.

Gatunki i odmiany Daphne acutiloba - kwiaty białe z odcieniem fioletu, liście bladozielone, efektowne jasnoczerwone owoce, wysokość około 100 cm. Wawrzynek murański (Daphne arbuscula) - zimozielona i mrozoodporna roślina, wolno rosnąca o pokroju płożącym, kwiaty różowe, liście ciemnozielone, wysokość 10-15 cm. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) - kwiaty różowe z fioletowym odcieniem, silnie pachnące, zakwitają na bezlistnych pędach, liście bladozielone, sezonowe, owoce jaskrawoczerwone, błyszczące. W Polsce pod ścisłą ochroną. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze - stosowany w chorobach skóry. 'Alba' - kwiaty białe, owoce żółte, 'Rubra' - kwiaty czerwonawo-fioletowe.

Kwitnienie II/III-IV

Wymagania Gleba dowolna, przepuszczalna i stale wilgotna. Wawrzynek wilczełyko najlepiej rośnie na próchnicznych i wapiennych glebach. W zależności od gatunku stanowisko słoneczne (Daphne arbuscula) lub półcieniste i cieniste (Daphne mezereum).

Uprawa i pielęgnacja Roślina źle znosi przesadzanie.

Rozmnażanie Półzdrewniałe sadzonki, sadzonki zielne, rośliny płożące przez odkłady, nasiona.

Cięcie Niekonieczne. Wczesną wiosną można usunąć wybujałe pędy. Wawrzynek wilczełyko źle znosi cięcie.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy w dużych ilościach- gleba powinna być stale wilgotna. Wawrzynek jest wrażliwy na suszę. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe lub dobrze rozłożony obornik albo kompost na jesieni.

Choroby i szkodniki Zdarzają się choroby wirusowe wywołujące plamistość oraz szara pleśń. Ze szkodników - mszyce, przędziorki, gąsienice i larwy minujące liście.

Zastosowanie Wawrzynek jest ozdobą ogrodu od wczesnej wiosny. Ma dekoracyjne, wonne kwiaty. Można go sadzić jako solitery, na rabatach i w ogrodach skalnych.

Czytaj więcej o "Wawrzynek"

Wawrzynek wilczełyko
Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego z ogrodem na dachu
Dom Rudy w Rudach, projekt: Marek Wawrzyniak
laur
Białe kwiaty zebrane w grona pojawiają się w maju i czerwcu. Krzewy z reguły obficie kwitną. Kwiaty podobne do zwisających dzwoneczków mają długość ok. 0,5 cm i częściowo skrywają się pod liśćmi
Kiścień wawrzynowaty (Leucothoe walteri 'REINBOW'). Krzewy ozdobne