Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko ma swoje tajemnice. Rośliny do ozdoby naszych ogrodów nie muszą pochodzić z odległych krajów. Z powodzeniem możemy je zastąpić gatunkami występującymi w polskich lasach czy na łąkach, takimi jak na przykład wawrzynek wilczełyko.
Wawrzynek wilczełyko opis
Ten niewielki krzew, dorastający zwykle do wysokości 1-1,3 m i osiągający podobną średnicę ma ogromną zaletę – kwitnie bardzo wcześnie, gdy na jego pędach nie ma jeszcze liści. Najczęściej następuje to w marcu lub kwietniu, ale gdy zima jest łagodna, kwiaty mogą się rozwinąć nawet w styczniu lub lutym. W niektórych sezonach obserwowano je już w grudniu, gdy był on ciepły, a wcześniej - w listopadzie przeszła fala mrozów.
Wawrzynek wilczełyko encyklopedia
Wawrzynek wilczełyko kwiaty
U wawrzynka wilczełyko kwiaty są różowe, o 1-1,5 cm i skupione w pęczkach na całej długości jednorocznych pędów, łatwo więc przyciągają wzrok w uśpionym jeszcze, szarym ogrodzie. Utrzymują się na roślinie nawet przez kilka tygodni. Do tego silnie pachną, aczkolwiek ich woń nie wszystkim się podoba.
Wawrzynek wilczełyko w Polsce pod ochroną
Wawrzynek wilczełyko występuje w rozproszeniu niemal na całym terenie naszego kraju, chociaż najczęściej w Polsce południowej, wschodniej i północnowschodniej. Porasta zazwyczaj cieniste lasy. Dawniej było go o wiele więcej niż obecnie. Jednak masowe wycinanie na przedwiośniu ukwieconych gałązek spowodowało, że w naturze gatunek ten stał się rzadki i został objęty ścisłą ochroną. Niech więc nikomu nie przyjdzie do głowy wykopywanie go z naturalnych stanowisk i przenoszenie do ogrodu. Zresztą, potraktowany w ten sposób, rzadko się przyjmuje.
Azalie, wawrzynki, magnolie i inne pachnące rośliny
Wawrzynek wilczełyko cena sadzonek
Ze względu na niewielkie rozmiary i niekłopotliwą uprawę wawrzynki nadają się właściwie do wszystkich ogrodów. Osiągają przeciętnie 1-1,5 m wysokości.Wawrzynek wilczełyko jest raczej mało popularny; jego krzewy znajdziemy w sprzedaży w niewielu szkółkach i sklepach internetowych (np. www.ogrodkroton.pl, www.iglaki24.pl, www.futuregardens.pl).
Kilkuletnie, gotowe do kwitnienia i dobrze ukorzenione okazy w doniczkach możemy przecież kupić w centrach ogrodniczych, w szkółkach i w sklepach internetowych (ceny na allegro wahają się w granicach 15-20 zł).
W sprzedaży jest także kilka odmian tego wawrzynka, na przykład popularna ‘Alba’ o kremowobiałych kwiatach, dorastająca do1,5 – 2 m, a także kwitnąca na purpurowo lecz dwa tygodnie później odmiana ‘Rubra’. Ich ceny osiągają 35-40 zł.
Wawrzynek wilczełyko zatrucie
Określenie „wilczy” w nazwie rośliny sugeruje, że jest ona trująca. W przypadku wawrzynka wilczełyko trujące są wszystkie jego części, a zwłaszcza owoce, zawierają bowiem silnie toksyczne związki kumarynowe (dafninę i dafnetynę). Pamiętajmy, że zjedzenie przez dorosłego człowieka tylko 10-12 owoców może spowodować jego śmierć! Zachowujmy więc ostrożność i po każdym zabiegu wykonywanym przy wawrzynku myjmy dokładnie ręce!Skóra reaguje zaczerwienieniem już po dotknięciu rośliny.
Te czerwone (u odmiany ‘Alba’ żółtopomarańczowe) jagódki dojrzewające w czerwcu i w lipcu przypominają porzeczki i mogą być atrakcyjne, szczególnie dla dzieci, dlatego lepiej je oberwać dopóki są zielone, albo w ogóle zrezygnować z posadzenia tego gatunku.
Wawrzynek wilczełyko owoce
Tymczasem ptaki, na przykład kosy i kwiczoły, mogą zjadać owoce wawrzynka do woli. Wydalając nasiona gdzie popadnie, przyczyniają się do rozsiewania tego krzewu w ogrodzie.
Pożytek z kwiatów wawrzynka mają także owady. Pszczoły, błonkówki i motyle korzystają z ich nektaru na przedwiośniu, kiedy jeszcze trudno dla nich o pokarm. Przy okazji zapylają kwiaty. Natomiast nie czynią tego trzmiele, bo dostają się do nektaru jak rabusie - nie od góry, lecz z boku, przebijając rurki kwiatów.
Warto tu dodać, że u wawrzynka nie mamy do czynienia nie z koroną kwiatową lecz działkami kielicha przebarwionymi na różowo.
Wawrzynek wilczełyko - gdzie posadzić
Podobnie jak w naturze, wawrzynek w ogrodzie dobrze się prezentuje pod koronami drzew i krzewów. Jeśli posadzimy go przy zimozielonym żywopłocie (np. z tui), jaskrawo różowe kwiaty zyskają świetne kontrastowe tło.
W sąsiedztwie wawrzynka wilczełyko warto umieścić gatunki kwitnące w podobnym czasie, np. żółty pierwiosnek lekarski i wczesne rośliny cebulowe, takie jak białe przebiśniegi, złociste ranniki i botaniczne krokusy - białe, fioletowe lub w kolorze słońca. W ten sposób zyskamy rabatkę atrakcyjną już na przedwiośniu.
Latem zdobią wawrzynek wąskie liście długości 3-10 cm i owoce. Krzew słabo się rozgałęzia, wygląda więc dość niepozornie. Dlatego w jego pobliżu dobrze jest posadzić np. barwne odmiany cisa bądź sezonowe niecierpki.
Wawrzynek wilczełyko wymagania
Nasz bohater może rosnąć zarówno w miejscu dobrze oświetlonym, jak i częściowo ocienionym. Przeżyje też w głębszym cieniu, ale będzie słabo kwitł.
Wawrzynek wilczełyko uprawa
Pamiętajmy, by wawrzynkowi zapewnić ziemię bogatą w próchnicę, dodając przed sadzeniem do wykopanego dołka sporo kompostu otrzymanego z liści lub ziemi ogrodowej z dużą domieszką odkwaszonego torfu.
Gatunek ten jest tolerancyjny co do odczynu podłoża. Dobrze rośnie przy lekko kwaśnym, obojętnym i lekko zasadowym, a więc o pH w zakresie od 4,5 do 7, źle się jednak czuje w kwaśnym (pH poniżej 4,5). Krzewy najlepiej rosną na próchnicznym, chłodnym i świeżym podłożu o zasadowym odczynie. Nie tolerują ziemi, która wysycha i się nagrzewa.
Nie lubi suszy, na którą reaguje słabym wzrostem i ograniczonym kwitnieniem. Pamiętajmy więc o jego podlewaniu nie tylko zaraz po posadzeniu, ale też później przy dłuższym braku opadów.
Stanowisko - Wawrzynek wilczełyko preferuje miejsca półcieniste lub cieniste, pod koronami drzew lub w sąsiedztwie wysokich krzewów.
Przesadzanie i przycinanie - wawrzynek wilczełyko zdecydowanie nie lubi tego typu ingerencji, dlatego warto dobrze zaplanować wybór miejsca.
Wawrzynek zimowanie
Jako roślina występująca w naszym klimacie jest w pełni mrozoodporny, wawrzynek doskonale znosi nawet silne mrozy, nie tracąc pąków kwiatowych. Natomiast rozwinięte kwiaty są wrażliwe na spadki temperatury już kilka stopni poniżej zera.
Wawrzynek cięcie
Pamiętajmy jednak, że wawrzynek wilczełyko nie lubi skracania gałązek. Po takim zabiegu wcale tak szybko nie wyrastają nowe i krzew długo dochodzi do siebie.
Jak rozmnożyć wawrzynek
Wawrzynek wilczełyko (także biało kwitnący) rozmnażamy z nasion. W tym celu owoce zbieramy (w rękawiczkach!) w lipcu, zanim w pełni się wybarwią. Nasiona oddzielamy od miąższu (moczymy kilka dni w wodzie, po czym przecieramy przez sito), a następnie wysiewamy je do skrzynki lub na zagonek. Po przemrożeniu wschodzą wiosną. Jednoroczne siewki pikujemy do pojedynczych doniczek, które zgłębiamy w gruncie. Siewki rosną wolno i rośliny gotowe do posadzenia w ogródku uzyskujemy po 3-4 latach uprawy.
Wawrzynek - zwiastun wiosny
Pod koniec lutego słońce grzeje coraz mocniej. Ta dawka promieni wystarcza, by z pąków wyjrzały wonne kwiaty wawrzynka.
Wawrzynek - pierwsze kwiaty
Jako jeden z pierwszych, wraz z leszczyną, pod koniec lutego w ogrodzie zakwita wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Na szarych gałązkach krzewu pojawiają się liczne kwiaty o intensywnie różowych albo śnieżnobiałych płatkach. Niestraszna im nawet zimna śniegowa pierzynka. W słoneczne dni swoim zapachem przywabiają pszczoły i motyle. To znak, że powoli zbliża się wiosna!Kwiaty utrzymują się na gałązkach przez miesiąc. Czysty gatunek ma płatki barwy różowej, odmiana 'Rubra' jest ciemniejsza. Na biało kwitną odmiany 'Alba' oraz 'Alba Plena'. Gdy krzewy przekwitną, w kwietniu rozwijają się liście przypominające kształtem listki laurowe. Ciekawym ulistnieniem charakteryzuje się na przykład wawrzynek 'Aureomarginata' o liściach ciemnozielonych z wąskim żółtym brzegiem oraz 'Marianni' - z szerokim żółtym marginesem.
Wawrzynek główkowy
Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Dorasta do 20 cm wysokości. Doskonale nadaje się do ogródków skalnych. Jego pachnące różowe kwiaty przywabiają do ogrodu motyle. W przeciwieństwie do wawrzynka wilczełyko roślina najlepiej rośnie w słońcu, na ciepłym stanowisku. Lubi piaszczysto-gliniaste, próchniczne podłoże o zasadowym odczynie.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany