Verbena
Kolor liści
zieloneOdczyn gleby
obojętnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmWerbena, witułka (Verbena). Rodzaj obejmuje 250 gatunków roślin jednorocznych, bylin i podkrzewów. Kwiaty zebrane w gęste, baldachowate kwiatostany, barwy białej, różowej, fioletowej lub czerwonej. Roślina o właściwościach leczniczych.
Rozmiary Wysokość 15-50 cm.
Gatunki Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida) - byliny, w polskich warunkach klimatycznych uprawiane jako jednoroczne, o pokroju zwartym i wyprostowanym lub płożącym. Pędy owłosione, liście jajowate lub lancetowate, brzegiem wycinane, karbowane lub ząbkowane, naprzeciwległe lub w okółkach. Kwiaty drobne, zebrane w główkowate kwiatostany, które stopniowo, wraz z rozwojem kwiatów tworzą wydłużone kłosy. Verbena hybrida unicolor - mieszańce jednobarwne, V. hybryda auriculiflora - odmiany z oczkiem (o białej lub ciemnej gardzieli), V. hybryda striata - werbeny włoskie, o paskowanych i kreskowanych kwiatach. Ze względu na różnorodność form, werbeny podzielono na grupy: Grandiflora - silnie rozkrzewione, obficie kwitnące, wysokość 45-50 cm. Compacta - pokrój zwarty, bardzo obfite kwitnienie, wysokość 25-35 cm. Compacta Nana - pokrój płożący, bardzo obfite kwitnienie, wysokość 15-25 cm. Tapien i Tamari - grupy odmian o zwisających pędach, odpornych na wiatr i deszcz kwiatach. Werbena peruwiańska (Verbena peruviana) - podkrzew o płożących, krótko owłosionych pędach i jaskrawoczerwonych, zebranych w kłosy kwiatach.
Kwitnienie Od połowy lata do przymrozków.
Wymagania Stanowisko W pełni nasłonecznione. Ziemia żyzna, próchniczna i przepuszczalna, stale wilgotna o odczynie pH 6. Wilgotność powietrza Nie lubi wysokiej wilgotności. W mieszkaniu najlepsze jest przewiewne miejsce.
Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, obficie, po tym jak ziemia obeschnie. Zasilamy rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 10-14 dni.
Pielęgnacja Usuwamy owocostany po obumarciu kwiatów. Werbena nie wytrzymuje mrozów i nie znosi suszy. Przesadzanie Przed przesadzaniem obficie podlewamy. Siewki przesadzamy pojedynczo, do małych doniczek, możliwie jak najwcześniej, a na miejsce stałe sadzimy po 15 V.
Rozmnażanie Wysiew nasion. Sadzonki.
Najczęstsze choroby i szkodniki Mszyce, przędziorki, pieniki. Mączniak prawdziwy.