Aranżacja ogrodu: projekty ogrodów
Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wyglądamy wszelkich oznak wiosny. Zanim jednak prace ogrodowe ruszą pełną parą, warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować przydomową przestrzeń i zaplanować kolejność działań. Aby stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale też spójne i estetyczne otoczenie, musimy bowiem starannie dobrać jego kluczowe elementy. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Aranżacja ogrodu
Dlaczego niektóre posesje przykuwają wzrok i zachwycają swoim wyglądem? Oczywiście duże znaczenie odgrywa dom – jego architektura i sposób wykończenia. Jednak ważne jest też otoczenie i sposób aranżacji ogrodu. Najlepsze wrażenie robi przestrzeń, która harmonijnie współgra z budynkiem, eksponuje jego walory, jest zadbana i przemyślana. Nawet skromny dom będzie prezentował się doskonale, jeśli otacza go uporządkowany, zorganizowany z pomysłem i ciekawą aranżacją ogrodu.
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać>>>
Aranżacja ogrodu - projekt podstawa
Kluczem do sukcesu w zagospodarowaniu działki jest spójna koncepcja i przemyślane zagospodarowanie ogrodu. Aranżację ogrodu trzeba dobrze przemyśleć -nie ma tu miejsca na przypadek. Pamiętajmy bowiem, że naszym celem jest stworzenie miejsca, które będzie zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Tylko wówczas codziennie będziemy cieszyć się wspaniałym widokiem i korzystać z przydomowej przestrzeni (ogród przydomowy) wygodnie i z przyjemnością. Jak urządzić ogród? Zanim więc przystąpimy do prac na zewnątrz, posadzimy rośliny, zamówimy materiały, czy postawimy konkretne elementy ogrodowej architektury, zastanówmy się, w jaki sposób chcemy wykorzystywać naszą posesję i na jakim efekcie nam zależy. Bez względu na to, czy zabieramy się do aranżacji otoczenia nowo wybudowanego domu, czy też chcemy przeorganizować już istniejący ogród, warto pochylić się nad kartką papieru i rozrysować sobie projekt naszej posesji. W projekcie zagospodarowania działki, który składamy w urzędzie występując o pozwolenie na budowę, wytyczone są jedynie najważniejsze elementy, takie jak brama wjazdowa, furtka, podjazd czy główne ciągi komunikacyjne. Jest to jednak zwykle zaledwie wstępny zarys, najczęściej rozwiązany w najprostszy sposób. Można znaleźć o wiele ciekawsze rozwiązania. Wykonanie kompleksowego projektu ogrodu warto zlecić architektowi lub architektowi krajobrazu, szczególnie gdy nasza działka jest trudna (ma nierówną powierzchnię, nietypowy kształt lub uciążliwe sąsiedztwo). Można też skorzystać z pomocy specjalistów i zamówić projekt konkretnego elementu w firmie, której zlecamy np. wykonanie ogrodzenia lub nawierzchni.
Najprostszym sposobem na stworzenie spójnej przydomowej przestrzeni jest nawiązanie do stylistyki budynku. Wybierając ogrodzenie, zastanówmy się, jaki charakter ma nasz dom. Do nowoczesnej architektury zwykle pasują minimalistyczne, zgeometryzowane przęsła, w przypadku tradycyjnej zabudowy świetnie sprawdzą się klasyczne rozwiązania z pionowych kształtowników, natomiast okazałą rezydencję można otoczyć ogrodzeniem wzbogaconym ozdobnymi detalami. Warto też wykorzystać elementy występujące na elewacji i powtórzyć je w ogrodzie. Może to być kolor lub materiał, kształt barierki albo dekoracyjny wzór, który uczynimy motywem przewodnim również na ogrodzeniu, ścieżkach czy altanie.
Aranżacja ogrodu - styl
Punktem wyjścia do aranżacji działki zawsze będą warunki, które na niej panują oraz to, co już na niej istnieje. Projekt w pewnym stopniu zdeterminowany zostanie przez kształt i wymiary parceli, położenie względem stron świata, ukształtowanie powierzchni czy najbliższe sąsiedztwo. Przyjrzyjmy się także elementom, które już na niej mamy, np. rozmieszczeniu drzew, które chcemy pozostawić. Oczywiście najważniejszy jest dom – jego lokalizacja na działce, umiejscowienie wejścia czy tarasu, bryła, kolorystyka, zastosowane materiały.
Mały ogród czyli sprawdzone sposoby na urządzenie małego ogrodu>>>
Aranżacja ogrodu - strefy
Działka, podobnie jak wnętrze domu, ma swoje strefy ściśle związane z określoną funkcją. Zwykle pokrywa się to z lokalizacją danej części ogrodu. Zasadniczy podział przebiega najczęściej między strefą frontową, znajdującą się przed budynkiem, a strefą prywatną organizowaną za domem. Pierwszej nadajemy reprezentacyjny charakter, to ona jest widoczna od strony ulicy, z nią stykają się nie tylko goście wchodzący do domu, ale też przypadkowi przechodnie. Nie zapominajmy też, że pełni ważną rolę komunikacyjną. To tu znajduje się furtka i wejście do budynku, a także brama wjazdowa i podjazd. Część znajdująca się z tyłu zwykle przybiera mniej formalny charakter. Przeznacza się ją w głównej mierze na strefę rekreacyjną – taras, grill, przestrzeń na stół, leżaki czy hamak. Można tam też zorganizować plac zabaw, oczko wodne czy altanę. Za domem umieszcza się także część gospodarczą - domek na narzędzia, miejsce do składowania drewna, zbiornik na gaz lub szambo.
Ogrodzenie także można zróżnicować w zależności od stref ogrodowych. Największą wagę przykładamy do ogrodzenia frontowego, które stanowi niejako wizytówkę całej posesji. Możemy wybrać np. jeden z wielu wzorów nowoczesnych ogrodzeń frontowych. Jeśli chcemy zaoszczędzić, nie musimy montować tego typu ozdobnych przęseł dookoła całej posesji. Granicę między sąsiednimi działkami można wyznaczyć np. za pomocą siatki lub lekkich ogrodzeń panelowych. Gdy zależy nam na wizualnym oddzieleniu części rekreacyjnej, wybrać możemy ogrodzenie mniej przezierne lub zamontować na panelach specjalne taśmy ogrodzeniowe.
Aranżacja ogrodu - zaplanuj kolejność prac
Kompleksowy projekt zagospodarowania działki pozwoli nam też w optymalny sposób zaplanować poszczególne prace. Zanim przystąpimy do działania, warto zastanowić się, co powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności. Chodzi tu zarówno o etapowanie inwestycji (nie wszystkie części ogrodu musimy wykończyć od razu), jak też uniknięcie sytuacji, w której zrealizowane już elementy będą nam kolidowały z kolejnymi.
Pamiętajmy, że przed ułożeniem nawierzchni czy założeniem trawnika, dobrze jest rozprowadzić w ogrodzie instalację elektryczną, która zasili oświetlenie, napęd bramy czy domofon. Nowoczesne lampy ogrodowe, po podłączeniu do modułu zasilającego, mogą być sterowane zdalnie z wykorzystaniem domowego Wi-Fi. Zasilanie i sterowanie automatyką bramową oraz oświetleniem ogrodzeniowym można natomiast zintegrować w Centerboxie umieszczonym przy furtce.
Aranżacja ogrodu: 12 projektów ogrodów i tarasów
Projekt ogrodu - mały ogród w zabudowie szeregowej. Mały ogród przy zabudowie szeregowej. Na powierzchni 80 m2 miał się zmieścić "zielony salon". Właściciele mieli tylko jedno pragnienie: zależało im na osłoniętej od sąsiadów przestrzeni do wypoczynku.
Projekt tajemniczego ogrodu traw
Działka ma powierzchnię zaledwie 300 m2. Jej właściciele to małżeństwo w średnim wieku z prawie dorosłym synem. Ogród miał być bezproblemowy, zmieniający się wraz z porami roku. Ważne było także to, by sprawiał wrażenie większego, niż jest, i współgrał z elewacją budynku w kolorze nasyconego ciemnego różu.
Zobaczcie cały projekt tajemniczego ogrodu traw
Projekt ogrodu tarasu na dachu
Właścicielom zależało, nie tylko na tym, aby mieć piękny widok za oknem, ale także by 105 m2 tarasu na czwartym piętrze, stało się przedłużeniem salonu. By było to miejsce, w którym mogą odpoczywać ze znajomymi i organizować grillowanie "pod chmurką". To przedsięwzięcie wymagało dopracowania szczegółów na wielu płaszczyznach. Całość zaprojektowała i wykonała firma GREENERIA.
Zobaczcie projekt ogrodu tarasu na dachu>>>
Projekt ogrodu na dachu parkingu
Pięćdziesięciometrowy ogród znajduje się na dachu podziemnego parkingu, wśród wielopiętrowych bloków. Zaprojektowanie zieleni w tak specyficznym miejscu było dużym wyzwaniem. Płytka warstwa gleby oraz znaczne zacienienie wpłynęły zarówno na dobór roślin, jak i na zastosowane rozwiązania techniczne.
Właściciel chciał odizolować się od sąsiadów, przesłonić nieatrakcyjny widok z okna, a także mieć kawałek trawnika... Taras miał stać się dodatkowym zielonym pokojem, gdzie w ciepłe dni można by jadać posiłki, zapraszać przyjaciół. Zależało mu także, by rośliny urosły szybko, a ich pielęgnacja nie wymagała wiele wysiłku.
Zobaczcie projekt ogrodu na dachu parkingu>>>
Projekt - metamorfoza ogrodu przy szeregowcu
Ogródek, którego powierzchnia nie przekracza 150 m2, znajduje się przy zabudowie szeregowej na podwarszawskim osiedlu domów jednorodzinnych. Właściciele mieszkając tam od ponad 10 lat zapragnęli odmiany.
Właściciele zdecydowali się na zmiany, bo chcieli bardziej nowoczesnego wyglądu ogrodu i stylistycznego dostosowania go do wnętrz. Dla gospodarzy ważne było, żeby ogród stał się nie tylko wizualnym, ale i funkcjonalnym przedłużeniem domu, chcieli również móc korzystać z niego po zmroku. Jako miłośnikom przyrody, bardzo zależało na pozostawieniu w ogrodzie jak największej liczby rosnących już tam roślin. Koniecznością stało się też odizolowanie od nowych, niekorzystnych widoków na powstające w sąsiedztwie wysokie budynki.
Zobaczcie metamorfozę ogrodu>>>
Metamorfoza ogrodu - rabata w miejsce starego warzywnika
2 Projekty tego ogrodu to propozycja zagospodarowania starego warzywnika w nową rabatę, z wykorzystaniem drzew, które rosły w warzywniku.
Zobaczcie projekty tego ogrodu>>>
Projekt małego ogrodu w stylu orientalnym
Gospodarze tego domu uwielbiają przyjmować gości. Dlatego w ich ogrodzie zaprojektowano obszerny taras, gdzie można ustawić stół i urządzać przyjęcia. Ale i bez stołu przyjemnie się tu spędza czas w gronie znajomych, przysiadając na drewnianych schodkach.
Projekt ogrodu - warzywnika
Oto projekt ogrodu użytkowego podanego w eleganckiej formie. Jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów prezentowanych na wystawie Chelsea Flower Show.
Plan tego ogrodu przypominał układy geometrycznych parterów barokowych. Rośliny zostały posadzone na podwyższonych rabatach skonstruowanych z plecionych witek wierzbowych. Barokowe inspiracje widać było również w symetrycznym rozmieszczeniu wielkich donic z terakoty, w których rosły drzewka owocowe.
Projekt ogrodu japońskiego
Kolejny z najpiękniejszych ogrodów prezentowanych na wystawie Chelsea Flower Show.
W niezwykle wysmakowanym i eleganckim projekcie architekta Luciana Giubbilei można było dostrzec delikatne nawiązanie do ogrodów japońskich. Takie wrażenie robiły lekka altana z bambusa z obrotowymi ściankami, jasne żwirowe nawierzchnie i wielkie kamienie z wyrzeźbionymi wzorami. Okrągłe korony paproci perskiej w kontekście tej architektury przypominały nawet nieco formowane okazy bonsai. Warto zaznaczyć, że te drzewka bardzo ładnie się przebarwiają jesienią.
Zobaczcie więcej zdjęć tego ogrodu>>>
Ogród z altaną. Kamień, szkło i drewno
Przystępując do realizacji projektu, mieliśmy dokładnie sformułowany cel - naszym zadaniem było stworzenie miejsca do idealnego wypoczynku i obsadzonego mało wymagającymi roślinami. Ale chociaż powierzchnia nie była duża (niecałe 300 m2), urządzanie ogrodu zajęło blisko dwa miesiące. Wszystko za sprawą dużej liczby elementów, które powstawały na zamówienie. Jednak na efekt warto było poczekać.
Projekty ogrodów - ogród jak nastrojowy obraz
Właścicielka tego małego ogródka - energiczna bizneswoman - spędza w domu w zasadzie tylko wieczory i weekendy. Chciała mieć ogród, na który przyjemnie byłoby popatrzeć jak na obraz. Tym bardziej że właściwie z każdego pomieszczenia w domu jest on widoczny.
Projekt ogrodu w stylu nowoczesnym
Oto propozycja na zaaranżowanie kącika z tarasem. W zestawie znajdują się również propozycje roślin.
Zobaczcie, jak założyć podobny ogród>>>
Meble ogrodowe
Projektując ogród nie zapomnij o podstawowym elemencie wypoczynkowym – meblach. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się drewniane, naturalne elementy, które komponują się właściwie z otaczającą przyrodą.
Wybierając jednak drewno pamiętaj by odpowiednio je chronić przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Możesz oczywiście wybrać meble plastikowe, których utrzymanie jest nieco łatwiejsze jednak mogą być mniej wytrzymałe i stabilne.
Skomentuj:
Aranżacja ogrodu: projekty ogrodów