Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać

Redakcja Pressland

Zakładając ogród warto dokładnie przemyśleć jego aranżację. Można oczywiście zdecydować się na pomoc specjalistów, jednak samodzielne stworzenie ogrodu daje niesamowitą satysfakcję, radość, ale jest też przyjemne. Należy pamiętać jedynie o kilku ważnych zasadach, które pozwolą stworzyć spójne i funkcjonalne miejsce.

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Fot. shutterstock

Zacznij od projektu

Najważniejszym elementem pozwalającym na stworzenie świetnego miejsca jest projekt. Tylko odpowiednie zaplanowanie pozwala zagospodarować przestrzeń właściwie. Wystarczy, że rozpiszesz i rozrysujesz sobie, co, w jakim miejscu ma się znaleźć. Nie musisz robić precyzyjnego projektu, choć oczywiście mogą go za Ciebie przygotować profesjonaliści.

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Fot. shutterstock

W projekcie uwzględnij nie tylko rośliny, ale i dodatki oraz elementy dekoracyjne. Zaplanuj miejsce, w którym powstanie altana, plac zabaw dla dzieci, ale też miejsce, które będzie pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Wszystkie elementy dekoracyjne wybierz już na etapie projektu – kształt, rozmiar, kolor, materiał. Tylko wtedy, gdy przemyślisz każdy element, nic Cię nie zaskoczy na etapie wykonywania prac. Projektując ogród możesz sobie zadać kilka pytań, które podpowiedzą Ci, jakie elementy obowiązkowo muszą się w nim znaleźć. Czy ogród ma być miejscem rekreacji czy też jedynie pełnić funkcję reprezentacyjną? Czy ma posiadać jedynie rośliny ozdobne czy też warzywa i owoce? Czy tworzy go osoba uwielbiająca ogrodnictwo czy też ogrodowy „leniuch”?

Zasady projektowania ogrodu

Istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać podczas projektowania ogrodu. Jedną z głównych zasad jest zakaz sadzenia i ustawiania czegokolwiek na środku ogrodu – decydując się na taki krok zamkną Państwo przestrzeń, sprawią, że ogród będzie wyglądał na zapełniony, niewielki. Planując roślinność warto pamiętać, że powinna układać się piętrami. Chodzi o to, by im głębiej wchodząc do ogrodu posadzić wyższe rośliny. Na samym początku powinny znaleźć się kwiatki i byliny w towarzystwie trawnika, później niskie i wyższe krzewy aż na końcu wysokie drzewa.

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Fot. shutterstock

Pamiętajmy jednak, by w ferworze planowania nie przesadzić z ilością gatunków roślin. Zbyt duża ich ilość wprowadzi bałagan, który zdecydowanie zburzy spójną kompozycję. Dodatkowo, zbyt duża ilość roślin może sprawić, że pojawi się konflikt – wiele roślin nie rośnie obok siebie w naturze. Może się okazać, że nic się nie stanie, ale równocześnie mogą one wykończyć się wzajemnie. Planując nowy ogród bierz pod uwagę nie tylko nową roślinność, ale też roślinność zastaną. Warto projekt ogrodu oprzeć na drzewach i krzewach, które już są częścią ogrodu. Pamiętaj przy tym, że drzewa rosną niezwykle powoli, dużo wolniej niż człowiek się starzeje. Wycinając stare i sadząc nowe możesz nie doczekać efektu, jaki osiągną. W tym miejscu musimy również zaznaczyć, że planując posadzenie drzewa bądź krzewu w danym miejscu należy pamiętać o jego przyszłym wyglądzie. Za kilka lat drzewo może być znacznie większe a zaplanowane dla niego miejsce niewystarczające. Warto również drzewa umieszczać w dalszej odległości od architektury. Pamiętać, że drzewa nie tylko rosną wzwyż, ale ich korzenie rozrastają się pod ziemią. Zbyt blisko posadzone drzewo może uszkodzić dach, ale też fundamenty domu. Nieodpowiednio przemyślana strategia może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Fot. shutterstock

Projektując ogród musisz pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Nie utrudniaj sobie życia. Ogród, który zaplanujesz teraz, w przyszłości będziesz musiał pielęgnować by utrzymać efekt. Wszelkie ścieżki, jeziorka, oczka wodne i inne elementy dekoracyjne rozplanuj tak, by w przyszłości dotarcie do nich było łatwe a koszenie trawy mało kłopotliwe.

Meble ogrodowe

Projektując ogród nie zapomnij o podstawowym elemencie wypoczynkowym – meblach. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się drewniane, naturalne elementy, które komponują się właściwie z otaczającą przyrodą.

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Fot. shutterstock

Wybierając jednak drewno pamiętaj by odpowiednio je chronić przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Możesz oczywiście wybrać meble plastikowe, których utrzymanie jest nieco łatwiejsze jednak mogą być mniej wytrzymałe i stabilne.

Skomentuj:

Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać