Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
Właściciele tego domu marzyli o przestrzeni w otwartym układzie oraz skandynawskiej estetyce. Przeprojektowanie budynku powierzyli Bartłomiejowi Radwanowi, właścicielowi pracowni RDWN Studio, który zrealizował ten projekt z dużą kreatywnością, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego budżetu. Nowy charakter wnętrz nadano dzięki wykorzystaniu materiałów z Dekorian Home.
Wnętrze domu, będącego typowym przykładem peerelowskiej „kostki”, było pierwotnie podzielone na liczne małe pomieszczenia, często w układzie przechodnim, co sprawiało, że przestrzeń była całkowicie niefunkcjonalna.
– Moim zadaniem było przywrócenie funkcjonalności temu układowi, dostosowanie go do współczesnych standardów oraz zaprojektowanie od nowa kuchni i łazienki. – wyjaśnia Bartłomiej Radwan.
Zmiany w układzie wnętrz
Prace obejmowały również zmianę elewacji, jednak największe zmiany miały miejsce wewnątrz. Właścicielom zależało przede wszystkim na stworzeniu dużej, otwartej strefy dziennej, jasnych, przestronnych wnętrz, w stylu skandynawskim. Podstawą aranżacji stała się jasna, rustykalna podłoga – panele laminowane Pergo z oferty Dekorian Home – oraz białe elementy stolarki i listwy przypodłogowe (Pergo), uzupełnione bielą i delikatnymi odcieniami off-white na ścianach (szwedzkie farby Scala, również dostępne w Dekorian Home). Kluczowym akcentem, który dodaje charakteru wnętrzu, jest stara cegła na ścianach klatki schodowej i salonu.
Po usunięciu części ścian działowych udało się zintegrować kuchnię z przestronną jadalnią oraz poszerzyć przejście do salonu. W ten sposób powstało miejsce na duży stół, na którym szczególnie zależało właścicielom. Zdecydowali się na model Vertico (Take Me Home) – blat z litego dębu osadzony na stalowej, lakierowanej na czarno podstawie, która koresponduje z balustradą schodów. Krzesła z kolekcji PS2012, będące częścią wcześniejszego wystroju domu, również zostały zachowane, ponieważ są solidne, wygodne i idealnie komponują się z nową aranżacją.
Kuchnia, w której można tańczyć
Jednym z marzeń właścicieli było posiadanie kącika kawowego w kuchni. Udało się go stworzyć przy ścianie obok wyspy, gdzie ściana tablicowa jasno wskazuje, że to centrum dowodzenia domu. Wyspa, oddzielająca część roboczą kuchni, pełni dwie funkcje – jest zarówno blatem z płytą grzewczą, jak i barem do kawy lub szybkich posiłków. Centralne miejsce wyspy podkreśla czarny, tubularny okap. Zabudowa narożna zaprojektowana została w taki sposób, że grafitowa część magazynowa zamyka jasną, roboczą przestrzeń. Fronty szafek nad blatem są wykonane z laminatu o fakturze rustykalnego dębu, podobnie jak blat wyspy. Dla maksymalnego wykorzystania przestrzeni zaprojektowano również głębsze szafki na rzadziej używane przedmioty. Dolne szafki, zarówno w zabudowie przyściennej, jak i na wyspie, utrzymane są w bieli. Nad blatem ułożono płytki w jodełkę z kolekcji Chevron Wall (Equipe Cerámicas). Całość dopełniają czarne, obrotowe stołki barowe oraz kolorowy plakat Poli Augustynowicz na ścianie tablicowej: „W tej kuchni się tańczy”.
Cegła w salonie
Podłużny kształt salonu to efekt kompromisu – ściana, na której zamontowano telewizor, jest ścianą nośną, a za nią biegną piony instalacyjne. Aby uniknąć komplikacji podczas przebudowy, postanowiono po prostu pokryć ją dekoracyjną cegłą (płytki DekoBrick Dover z Dekorian Home). Kształt pomieszczenia optycznie koryguje zawieszona na przeciwległej ścianie kwadratowa szafka oraz półki. W całym wystroju dominuje biel, szarość, jasne beże oraz kontrastujące czarne akcenty. Wieczorami klimat wnętrza podkreśla ambientowe oświetlenie LED zamontowane za karniszami i nad ceglaną ścianą.
Wystrój prywatnej części domu
Sypialnia właścicieli sąsiaduje z przechodnim pokojem, pełniącym rolę gabinetu. Dzięki zmianie układu pomieszczeń udało się również stworzyć skrócone przejście z korytarza do sypialni przez przestronną garderobę. W prywatnej części domu wprowadzono motyw plastra miodu – heksagonalne płytki oraz półki ze sklejki wprowadzają do wnętrza naturalny klimat. Rośliny, do których słabość ma pani domu, również znalazły swoje miejsce na szerokich parapetach, półkach i komodach. Minimalistyczny charakter sypialni podkreśla czarne metalowe łóżko, a w podobnym stylu są też stoliki nocne. Ciepły szaro- beżowy kolor ściany oraz elementy jasnego drewna – heksagony na ścianie i oprawy wiszących lamp – nadają wnętrzu przytulności. Funkcjonalne oświetlenie, tak jak w pozostałych pomieszczeniach, zapewniają sufitowe oprawy Nowodvorski Lighting (dostępne w Dekorian Home). Sypialnia dla gości została urządzona w klasycznym stylu skandynawskim – białe, rustykalne meble, pasiasta pościel i sznurkowy chodnik tworzą prostą, ale przytulną atmosferę.
Wyzwanie - urządzenie łazienki
Pomimo gruntownej przebudowy, zaaranżowanie łazienki tak, aby zmieścić zarówno wannę, jak i prysznic, okazało się wyzwaniem. Właściciele nie chcieli kompromisowego rozwiązania w postaci parawanu na wannie, dlatego zdecydowano się na otwartą kabinę prysznicową, osłoniętą szkłem tylko z jednej strony.
– To nie jest idealne rozwiązanie, bo woda może pryskać na meble, ale przy zachowaniu ostrożności sprawdza się dobrze, co potwierdzają właściciele. – zauważa architekt.
Skandynawski charakter łazience nadają płytki ułożone w jodełkę z kolekcji Country (Equipe Cerámicas), użyte zarówno na ścianie umywalkowej, jak i pod prysznicem. Wanna obudowana została szarymi płytkami Brooklyn (Marazzi) w dużym formacie. Szafka pod umywalkę, wykonana na wymiar, jest utrzymana w tej samej kolorystyce co kuchnia – grafitowa szarość i jasny dąb. Motyw drewna pojawia się także w ramie lustra i akcesoriach, nadając wnętrzu ciepły i przyjemny klimat.
Skomentuj:
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio