Beton na ścianie
Styl industrialny możemy odnaleźć w wielu aranżacjach zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i komercyjnych. Jego nieodłącznym elementem jest surowy beton na ścianach, który nadaje wnętrzom odważny charakter.
Zastosowanie betonu - płyty betonowe, tynk imitujący beton, masy dekoracyjne
Beton wprowadza prostotę i niedoskonałość, ale jest też świetnym tłem dla mebli, tkanin czy ceramiki. Bardzo dobrze komponuje się z cegłą i drewnem. Beton na ścianie najlepiej jest łączyć z czarnymi i białymi dodatkami – żeliwne wieszaki, lampy lub kute krzesła idealnie oddadzą charakter wnętrza. Betonowa ściana może stać się oryginalnym tłem dla zdjęć, obrazów lub ciekawego oświetlenia.
Beton architektoniczny najczęściej wykorzystywany jest jako betonowe płyty, ale są też inne sposoby na wykończenie ściany betonem - masy, tynki, płytki. Zabezpieczony impregnatem lub lakierem doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach mokrych, czyli w łazience i w kuchni.
Jak zrobić beton na ścianie?
Beton architektoniczny stał się wyjątkowo modny. Obecnie za pomocą różnych produktów uzyskać ciekawy efekt betonu na ścianie, na przykład można położyć beton na ścianie, który będzie wyróżniać się strukturą, odcieniem czy kolorem, kiedy zdecydujemy się na zabarwiony materiał lub betonową ścianę pomalujemy według własnego uznania. Możliwości jest dużo, każdy więc znajdzie dla siebie najlepsze rozwiązanie.
Na rynku jest wiele produktów, dzięki którym uzyskamy efekt betonu na ścianie. Niektóre z nich wymagają zastosowania specjalnej zaprawy tynkarskiej, inne wyłącznie pomalowania ściany, jeszcze inne położenia płyt betonowych. W zależności od naszego wyboru uzyskamy konkretny efekt dopasowany do wnętrz - oraz wytrzymałość powierzchni (odporność m.in. na uszkodzenia mechaniczne).
Beton na ścianie w salonie - postaw na surową dekorację wnętrza
Popularnym produktem pozwalającym uzyskać beton na ścianie jest tynk mineralny ze spoiwem wapiennym. Dzięki temu imitacja betonu na ścianie zachowuje naturalne przebarwienia. Ściana pokryta takim tynkiem nie jest też idealnie gładka, wygląda więc jakby była pokryta prawdziwym betonem.
Ozdobny beton na ścianie da się też uzyskać nakładając tradycyjną zaprawę tynkarską. Do zalet tego rozwiązania zalicza się wyjątkowo niski koszt wykonania. Jest jedno ale – naniesienie zaprawy tynkarskiej wymaga sporego doświadczenia, a także odpowiedniego przygotowania podłoża.
Beton dekoracyjny w sypialni
Efekt betonu na ścianie w sypialni można uzyskać stosując specjalną farbę betonową. Jej konsystencja przypomina tradycyjną farbę, jednak ostatecznie na powierzchni ściany powstaje betonowe wykończenie. Warto pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu nawierzchni, wtedy farba nie będzie ulegać uszkodzeniom.
Jak zastosować beton w łazience?
Beton na ścianie można uzyskać układając odpowiednie płytki. Uzupełnią one wystrój pomieszczeń narażonych na zawilgocenie. Mogą to być betonowe płytki, które swoją wielkością przypominają tradycyjne kafelki lub duże płyty betonu architektonicznego, które trzeba zabezpieczyć przed wilgocią.
Betonowe ściany w kuchni
Beton architektoniczny coraz częściej można spotkać w kuchni półotwartej lub wyeksponowanej, oddzielonej od części salonowej jedynie wyspą kuchenną. Płyty z betonu architektonicznego w kuchni to bardzo dobre rozwiązanie, coraz częściej stosowane przez inwestorów. Odpowiednio zaimpregnowany beton jest odporny na wilgoć i tłuszcz, co pozwala utrzymać czystą powierzchnię ściany w kuchni stale narażonej na zabrudzenia.
Skomentuj:
Beton na ścianie