Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

Marek Kozłowski, Katarzyna Jodłowska
Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej. - Fot.: PHOTO FUN shutterstoc

Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy wiedzą jednak że to prawdziwie tajna broń ogrodnika

Biedronki w Polsce

W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek, czyli chrząszczy z rodziny Coccinellidae. Najpopularniejsze są biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) i siedmiokropka (Coccinella septempunctata), ale są także biedronki o 5, 10, 14, a nawet 20 kropkach.

Zadbajmy o biedronki

Biedronki azjatyckie

Biedronki azjatyckie pojawiły się na zachodzie Europy 8 lat temu i dziś już są bardzo rozpowszechnione. Harmonia axyridis pochodzą z Dalekiego wschodu i podejrzewa się, że są one potomkami biedronek używanych do walki z mszycami, które uciekły ze szklarni i sadów. Rywalizują z naszymi biedronkami, ale jako że są bardziej agresywne najczęściej wygrywają. Różnią się wyglądem od naszej rodzimej siedmiokropki - ma inny kolor pokrywy i inną ilość kropek.

Jak pomóc biedronkom przezimować?

Biedronki w domu

Biedronki azjatyckie mają też w zwyczaju przenikania do mieszkań w dużych ilościach i częściej niż polskie biedronki gryzą ludzi wywołując przy tym alergię na skórze.

Biedronki azjatyckie - Fot. Marek Kozłowski

Biedronki w ogrodzi

Bardzo lubimy wizyty biedronek w ogrodzie, gdyż nie szkodzą rośliną ogrodowym a nawet je wspierają żywiąc się szkodnikami np. mszycami. Można je spotkać także na polach uprawnych, nieużytkach, wydmach, lasach, i tofrowiskach.

Rodzaje biedronek

Biedronki zimą

Biedronki na zimę chowają się pod koronami drzew, uschniętymi liśćmi lub kamieniami. Dwukropki czy różowo- czarne Synharmonia conglobata ciągną bo budynków mieszkalnych i chowają się na ścianach miedzy oknami. By im pomoc trzeba je wynieść na dwór bo inaczej uschną. 

Biedronki wiosną się rozmnażają

Czas wiosny to czas pobudki i poszukiwania jedzenia i partnerów. Samice składają jaja w złożach po kilka do kilkudziesięciu sztuk, starając się wybierać takie miejsca, gdzie jest obfitość pożywienia dla larw, np. spadzi, czyli słodkiej wydaliny mszyc. Biedronka siedmiokropka może w ciągu życia złożyć nawet ponad tysiąc jaj!

Co jedzą biedronki

Larwy biedronek jedzą  bardzo dużo.... w większości są to mszyce (larwa siedmiokropki potrafi zjeść 3 tys mszyc), ale są takie gatunki biedronek których pokarmem są liście i grzyby. Biedronki nie gardzą też małymi pluskwiakami, jak miodówki, skoczki, czerwce. Mogą także konsumować spadź, pyłek, nektar, a nieraz nawet swych współplemieńców.

Dorosła zaś siedmiokropka potrafi w ciągu dnia skonsumować do 240 sztuk mszyc, dlatego każdy ogrodnik cieszy się z obecności biedronek w swoim ogrodzie.

Szkodniki liści

Jak wyglądają larwy biedronek?

Larwy biedronek nie przypominają swoim wyglądem dorosłej formy i dlatego często jest traktowana jako szkodnik i zabijana. Ma wydłużone czarne ciało z trzema parami odnóży.

Adalia bipunctata - larwa biedronki dwukropki - Fot. dragonfli.co.uk

Jak zwabić biedronki do ogrodu?

Biedronki to wolne duchy i nie za bardzo da się zwabić do ogrodu. Jeśli macie szklarnie to można tam wpuścić owady i liczyć na to, że zostaną na dłużej. Jeśli w ogrodzie jest dużo zakamarków, gdzie biedronki mogą się w spokoju rozmnażać i zimować  to jest szansa, że odwiedzą nas ci kropkowani goście. Szansa będzie większa jeśli macie problem z mszycami - one zawsze zachęcają mrówki do odwiedzin. Jeśli nie macie to możecie  spróbować nabrać biedronki że macie i raz w tygodniu opryskiwać rośliny słodkim roztworem (pół łyżeczki na litr).

Jak kupić biedronki

Preparat APHIDALIA polecany jest do stosowania na drzewach i krzewach. Aphidalia jest sprzedawany w formie saszetki bawełnianej zawierającej 100 larw biedronki dwukropkiej zmieszanych z gryką. Jedna saszetka wystarcza na około 10m2.

Biedronka dwukropka to owad występujący naturalnie, który stosowany jest w biologicznej walce z mszycą gdzie doskonale się sprawdza. Skutecznie rozprawi się z mszycą w naszych ogrodach sadach, czy też oranżeriach.

Dlaczego larwy, a nie chrząszcze?
Biedronka w takiej postaci nie ma skrzydeł i jest nawet 3-krotnie bardziej żarłoczna niż chrząszcz z tego względu, że potrzebuje więcej pokarmu do rozwoju.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co mają mszyce do wirusów?
Mszyce. Jak pozbyć się mszyc? Sprawdzone sposoby na mszyce
Szkodniki żyjące w glebie

Skomentuj:

Biedronki w Polsce. Pożyteczne owady

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej