Biokominek - efektowna oprawa ognia
Ekologiczny, efektowny i prosty w obsłudze – biokominek świetnie sprawdzi się w salonie, sypialni, a nawet w łazience. Nada styl aranżacji wnętrza, stworzy przytulny klimat, rozjaśni jesienne wieczory, ale też sprawi, że w mieszkaniu będzie cieplej.
Biokominki można umieścić praktycznie w każdej przestrzeni, również w pomieszczeniach nienadających się do instalacji kominków tradycyjnych. Ważne jest to, iż pali się w nich żywy ogień, co stanowi ich przewagę nad elektrycznymi kominkami. Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Do ich zainstalowania i użytkowania nie jest więc potrzebna instalacja kominkowa, nie są wymagane żadne pozwolenia.
Jak zbudowany jest biokominek?
Biokominki składają się z paleniska nazywanego wkładem, zbiornika na paliwo nazywanego palnikiem oraz obudowy zewnętrznej. Wkłady, palniki i obudowy mogą być wykonane w różnej technologii oraz z różnych materiałów. Obsługa biopaleniska, czyli włączanie, regulacja wielkości płomienia i wyłączanie, mogą odbywać się w sposób ręczny, elektroniczny oraz elektroniczny z użyciem pilota. W przypadku najnowocześniejszych rozwiązań technicznych paliwo nie ma styczności z płomieniem.
Gaz o odpowiednim ciśnieniu, powstający w wyniku spalania biopaliwa, jest prowadzony do palnika za pomocą odpowiednich przewodów. Biokominki są wyposażone w czujniki bezpieczeństwa, połączone z systemem automatycznego wyłączania paleniska w przypadku zarejestrowania zagrożenia, np. przegrzanie, przewrócenie paleniska. Ciekawym rozwiązaniem są biokominki ze zbiornikiem na olejek eteryczny oraz modele sterowane pilotem – z elektryczną zapalarką.
Nie można ignorować mocy grzewczej biokominka. Jest to urządzenie, które grzeje i daje ciepło. Choć nie jest to równie efektywne spalanie jak w przypadku drewna w zamkniętej komorze, a ogrzewanie biopaliwem jest porównywalne w kosztach z ogrzewaniem gazowym, to kupując biokominek, warto pamiętać o tym, że będzie on wpływał na temperaturę w pomieszczeniu.
Czy biokominek jest bezpieczny?
Biokominek opalany jest specjalnym biopaliwem, czyli bioetanolem. Jest to paliwo ekologiczne i bezpieczne. Można je kupić w postaci płynnej lub żelowej. Przed zakupem biopaliwa należy sprawdzić, czy ma ono atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczne w użyciu. To dobrej jakości daje wysoki płomień, pali się równomiernie i nie wydziela zapachu, ani nie dymi. Spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO2, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu.
Wybierając biokominek, warto zwrócić uwagę na materiały, z których go wykonano – muszą być odporne na działanie ognia. Biokominki zazwyczaj wyposażone są w zasuwę, umożliwiającą regulowanie intensywności płomienia. Przed bezpośrednim kontaktem z ogniem chronią grube, hartowane szyby osłaniające palenisko. Planując miejsce na biokominek, warto jednak zwrócić uwagę, aby nie stał on w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też nigdy dolewać paliwa do płonącego ognia.
Do powieszenia na ścianie…
Biokominek wiszący sprawdzi się wtedy, gdy ograniczenia konstrukcyjne uniemożliwiają montaż standardowego kominka. Instalacja biokominka wiszącego nie jest skomplikowana i sprowadza się do nawiercenia w ścianie otworów oraz przymocowania do niej kominka za pomocą zaczepów. Biokominki tego typu zajmują niewiele miejsca, a ich oszczędne zazwyczaj wzornictwo doskonale komponuje się z wystrojem nowoczesnych wnętrz. Warto zaznaczyć, że poza typowymi modelami mocowanymi na ścianie znajdziemy też designerskie modele podwieszane do sufitu na długich - zwykle metalowych - linkach.
…czy do zabudowy?
Swoje zalety mają też biokominki do zabudowy, które można wkomponować we wnękę. Taki biokominek wspaniale zastępuje tradycyjny, tworząc w pomieszczeniu niezwykły klimat. Wkład można w dowolny sposób zabudować (wymagane jest tylko, by materiały były odporne na ogień) i dopasować do każdego pomieszczenia. W nowoczesnych lub industrialnych wnętrzach dobrze prezentują się biokominki narożne lub modele otwarte z dwóch czy trzech stron. W bardziej tradycyjnych aranżacjach najczęściej wykorzystywane są biokominki horyzontalne, czyli otwarte z jednej strony (od frontu).
A może wolno stojący?
Biokominki wolno stojące wyróżnia uniwersalność użytkowania oraz większa mobilność niż w przypadku modeli do zabudowy. Mają one specjalną platformę, nogi lub inny element, który pozwala utrzymać je w pozycji stojącej, dlatego mogą być stosowane niemal wszędzie, bez konieczności dodatkowego montażu. Ponadto, są to biokominki o dość masywnej konstrukcji, aby całkowicie wyeliminować ryzyko przewrócenia urządzenia. Dodatkowo, często stosuje się w nich specjalne kotwy, które pozwalają na bezpieczne przytwierdzenie biokominka bezpośrednio do podłoża. Mniejsze, stabilne modele możemy postawić na stole. Zaletą biokominków wolno stojących jest to, że pozwalają na zastosowanie ich w praktycznie każdej aranżacji.
Do każdego wnętrza
Biokominki mają atrakcyjny, zróżnicowany design, dzięki czemu dobierzemy je do każdego wnętrza. W sprzedaży dostępne są różne modele – m.in. biokominki z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo, które stanowią oryginalną oprawę dla płomieni, czy modele szklane, w których ogień można podziwiać z każdej strony. Jeśli chcemy, aby biokominek wyglądem przypominał tradycyjny kominek w salonie, można wybrać urządzenie z dekoracyjną konsolą i elementami przypominającymi polana drewna.
Skomentuj:
Biokominek - efektowna oprawa ognia