Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?

Artykuł sponsorowany
Blacha trapezowa - Blachy Pruszyński

Blacha trapezowa odbyła intrygującą drogę w swojej historii. Kiedyś była domeną budownictwa przemysłowego. Teraz doskonale odnajduje się w budownictwie jednorodzinnym. Kluczowy dla pokrycia tego rodzaju jest montaż, w którym zadbamy o każdy detal. Dziś prześledzimy instalację trapezu krok po kroku.

Minimalnym kątem nachylenia dachu dla potencjalnego pokrycia z blachy trapezowej wynosi 4o. W takiej sytuacji możemy postawić na blachę trapezową o profilu powyżej 35 mm. Jeśli opisywany kąt przekracza 6o, możemy pozwolić sobie na wybór profilu równego 35 mm lub takiego, który znajduje się poniżej tej wartości. Rekomendowanymi kątami nachylenia są 10o oraz 15o, a przybliżone wyżej wartości stanowią niezbędne minimum.

Gdy już znamy powyższe zasady, możemy przejść do prac na placu budowy. Pamiętajmy o tym, by montować blachę trapezową w zgodzie z wytycznymi, które wcześniej przygotował producent. Jak zatem wzorcowo zainstalować trapezowe pokrycie? Odpowiadamy!

Co trzeba zrobić przed montażem blachy trapezowej?

Zanim przystąpimy do układania pokrycia z blachy trapezowej, musimy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest utworzenie drewnianego rusztu, który nie tylko zapewni stabilność konstrukcji, ale również znacząco ułatwi nam pracę. Wspomniany ruszt posiada dwa kluczowe składniki – łaty oraz kontrłaty. Zaczynamy od kontrłat, które lądują w punkcie wzdłuż krokwi. Później dołączamy do nich łaty. Odległości między łatami zostają zapisane w projekcie domu i właśnie do nich musimy się stosować podczas realizacji przedsięwzięcia. Obecny moment to również czas, w którym przygotowujemy otwory pod elementy przechodzące przez połać (kominki wentylacyjne, przewody antenowe). Pod pokryciem z blachy trapezowej koniecznie umieśćmy paroprzepuszczalną folię.

Blacha trapezowa - Blachy Pruszyński

Kwestia obróbek blacharskich

Obróbki blacharskie pełnią bardzo istotne role na pokryciu dachowym. Wzmacniają trwałość dachu, dbają o to, by nie doszło do zniszczeń oraz dodają pokryciu estetycznego pazura. Niektóre z obróbek muszą zostać zainstalowane jeszcze przed montażem materiału pokryciowego. Mowa o rynnach koszowych czy  pasie nad i podrynnowym. Obróbkami, którymi możemy zająć się później są wiatrownica, bariery przeciwśniegowe oraz kalenice. Warto dać szansę gotowym elementom, które znajdziemy w ofercie firmy Blachy Pruszyński.

Montażowe abc

Gdy wszystko jest już dokładnie przygotowane, możemy przejść do najważniejszego etapu prac, jakim jest montaż blachy trapezowej. Cały proces rozpoczynamy od układania trapezu w dolnych partiach, konkretnie od dolnego naroża połaci. Następnie zmierzamy w stronę przeciwną do wiejącego w naszej okolicy wietrze. Taka strategia pozwoli uniknąć problemów z blachą ulegającą wietrznym podmuchom.

Jak powinniśmy układać blachę trapezową? Opisywane pokrycie montujemy na zakład o szerokości profilu końcowego. W przypadku, gdy koniecznością jest łączenie poszczególnych arkuszy po długości, górny oraz dolny arkusz układane są z zakładem w przedziale od 15 do 20 centymetrów. Na pierwszy ogień idą arkusze dolne, dopiero później bierzemy się za pracę z górnymi elementami. Pamiętajmy o tym, że montaż zarówno jednych, jak i drugich, rozpoczynamy od tej samej strony.

Co będzie nam niezbędne podczas opisywanej operacji? Odpowiedź brzmi wkręty farmerskie. Przydatne będą krótkie oraz długie ich warianty. Pierwsze z nich wykorzystamy przy łączeniu krawędzi arkuszy, a drugie pozwalają na przymocowanie arkuszy do konstrukcji. W których fragmentach połaci użyjemy wkrętów farmerskich? „Farmery” powinniśmy umieszczać wzdłuż bocznych krawędzi dachu, na połaci, kalenicy oraz na łączeniach pionowych i poziomych. Wkręty przydadzą się również w strefie wzdłuż okapu. Ile wkrętów będzie nam niezbędnych podczas montażu blachy trapezowej? W takich obliczeniach pomoże nam metraż naszego dachu. Na 1 m2 pokrycia przypada 5 (środkowa połać) oraz 8 wkrętów (część krawędziowa)

Blacha trapezowa TP26 SUPER - Blachy Pruszyński

Cztery fundamentalne zasady

Montaż pokryć trapezowych wymaga od nas przestrzegania czterech bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniemy kontuzji podczas prac, a materiał nie ulegnie uszkodzeniu. Pora odkryć karty i przybliżyć opisywane wytyczne:

  1. Przy przenoszeniu blachy trapezowej zawsze nośmy rękawice ochronne, które zapobiegną skaleczeniom i bolesnym ranom
  2. Blachę tnijmy tylko i wyłącznie przy pomocy niblera lub ręcznych nożyc. Wystrzegajmy się szlifierki kątowej.
  3. Po dachu poruszajmy się w obuwiu wygodnym, którego naczelną cechą są miękkie podeszwy.
  4. Bądźmy regularni w pozbywaniu się zanieczyszczeń z pokrycia dachowego, tylko wtedy wszystko będzie działać jak należy, a materiał cały czas będzie się świetnie prezentował.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?
Kompletny system dachowy- gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa na lata
Dom wolny od ciężaru sezonu grzewczego – dlaczego warto postawić na prefabrykaty?

Skomentuj:

Blacha trapezowa na naszym dachu. Jak ją układać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej