Wybór miejsca na dom jest bardzo istotny. Nasz pierwszy dom stał na podmokłej działce i w pobliżu ciągle wylewającej rzeczki. Dlatego kolejne parcele kupowaliśmy tylko na suchym piaszczystym terenie i na wzniesieniu.
Radzimy nabywać działki z mediami, ponieważ uzbrajanie działki ich pozbawionych zajmuje wiele czasu i jest drogie.
Warto dobrze przemyśleć położenie domu na posesji i układ wnętrz wobec stron świata. Naszym zdaniem nie sprawdza się na przykład taras zwrócony na południe, warto natomiast dopilnować, by okna od kuchni wychodziły na front posesji.
Polecamy przydomową oczyszczalnię ścieków. Warto ponieść koszty jej instalacji, bo wywóz ścieków jest tak drogi, że inwestycja zwraca się w ciągu 3-4 lat.
Polecamy zadaszenie tarasu - to niemal konieczność, zwłaszcza jeśli w domu będą mieszkać starsi ludzie.
Odradzamy nadmierne ograniczanie powierzchni gospodarczej. Bez niej dom jest niefunkcjonalny. n Uprzedzamy, że efektowne "bawole oczka" są droższe w budowie i wykończeniu niż typowe okna. Dlatego, choć na początku zaplanowaliśmy dwa takie okna, ze względu na koszty wybudowaliśmy tylko jedno.
Mieliśmy trzy domy, w tym jeden drewniany. Uważamy, że w naszych warunkach (m.in. trudności z zakupem dobrej jakości drewna) lepiej sprawdza się murowany.
Czytaj także:
Dom w sosnowym lesie - do czterech razy sztuka
Dom w sosnowym lesie - co to za dom?
Dom w sosnowym lesie - wydatki
Skomentuj:
Dom w sosnowym lesie - doświadczenia właścicieli