Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Klinkier - test preparatów do usuwania wykwitów

Opracowanie: Iwona Szczepaniak
Szop - Fot. Stefan Romanik

Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania wykwitów z klinkieru, wybraliśmy cztery, i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.



Szop; producent: ATLAS

Cena: 14,95 zł/l

Usuwa pozostałości po zaprawach cementowych, wapnie, cemencie, brud, rdzę i plamy wodne z płytek ceramicznych, kamiennych, klinkierowych, powierzchni chromowanych, lakierowanych, ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych.

Piotr Iwicki: Wykwity nie były duże, więc preparat - dość silnie, moim zdaniem, skoncentrowany - rozcieńczyłem w proporcjach 1:4. Po naniesieniu szczotką i odczekaniu 3-5 minut, klinkier wyszorowałem. Gdy zmyłem powierzchnię wodą, okazało się, że środek nie tylko usunął wykwity, ale także pozostałości po zaprawie do spoinowania. Niestety, nie ma informacji o tym, czy środek niszczy rośliny.

Dariusz Gelo: Środka nie rozcieńczyłem, ponieważ wykwity miały postać grubych, twardych osadów. Najpierw klinkier zwilżyłem wodą, a potem naniosłem preparat. Jego działanie widać było od razu - pojawiła się biała piana, którą szorowałem szczotką. Po zmyciu wodą okazało się, że zabieg trzeba powtórzyć. Jednak nawet za czwartym razem nie udało się usunąć całkowicie wykwitów.

Ocena: 4,5; dość skuteczny; by jednak usunął grube osady, zabieg trzeba powtarzać. Jest najtańszy z testowanych preparatów.



Codex RZ 120; producent: UZIN POLSKA

Cena: 52 zł/l

Czyści niewrażliwe na kwasy płytki ceramiczne, okładziny z płytek cotto i kamienia naturalnego. Usuwa pozostałości po cemencie, wapnie i różnego rodzaju zaprawach, a także wykwity, rdzę i plamy z rdzy.

Dariusz Gelo: Środek zastosowałem na dużych i starych wykwitach. Z tego też powodu nie rozcieńczyłem płynu. Powierzchnię, wcześniej zwilżoną wodą, obficie polałem preparatem. W zetknięciu z białym naciekiem, od razu zaczął się on pienić, ale spływał z pionowej powierzchni. Zabieg powtarzałem więc kilkakrotnie, ale mimo silnego działania, preparat nie usunął całkowicie wykwitów.

Lidia Bobkiewicz: Środek ma bardzo nieprzyjemny, mocno drażniący zapach. Wykwity miały postać tylko jasnoszarych plam, dlatego płyn rozcieńczyłam. Nie miałam w domu dozownika, więc trudno go było nanosić tylko na wybrane miejsca. Preparat mało się pienił, a szorowanie wymagało użycia siły. Plamy trudno schodziły; za pierwszym razem nie udało się ich pozbyć.

Ocena: 4; skuteczny, choć nie od razu usuwa duże wykwity. Ma nieprzyjemny zapach. Jest bardzo drogi.



Preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji; producent: JKK

Cena: 19,20 zł/l

Usuwa w całości naloty, pleśń, grzyby, glony i różnego rodzaju zabrudzenia z klinkieru, tynku, tynku akrylowego i elewacji z cegły. Nadaje się do usuwania białych nalotów cementowych, wapiennych i białych wykwitów.

Renata Janc: Płyn ma konsystencję żelu i intensywnie kwaśny, ale niedrażniący zapach. Po rozcieńczeniu 1:2, naniosłam go pędzlem i odczekałam dłużej niż zaleca producent, bo aż 3 minuty. Potem szorowałam szmatką. Efekt - duże wykwity odrobinę się zmniejszyły. Choć producent zapewnia, że środek usuwa także zabrudzenia cementowe, to u mnie nie zadziałał.

Piotr Iwicki: Preparat, po rozcieńczeniu 1:3, naniosłem i rozprowadziłem twardą szczotką. Podczas kontaktu z zabrudzonym klinkierem zaczął się pienić, ale trudno mi ocenić, czy powodem tego była reakcja chemiczna, czy też efekt użycia szczotki. Po odczekaniu 3-5 minut wystarczyło delikatne szorowanie szczotką i zmycie wodą. Efekt: klinkier błyszczy jak lustro.

Ocena: 3; średnio skuteczny - małe wykwity znikają, ale te duże pozostają takie same. Cena nie jest wysoka.



Primacol zmywacz wykwitów; producent: UNICELL POLAND

Cena: 19,99 zł/l

Usuwa różnego rodzaju przebarwienia, wykwity i zabrudzenia, pozostałości zapraw, fug i cementu z płytek ceramicznych, kamienia naturalnego i sztucznego oraz innych materiałów odpornych na działanie kwasów.

Lidia Bobkiewicz: Wykwity nie były duże, więc uznałam, że płyn trzeba rozcieńczyć. Po wylaniu na przebarwioną powierzchnię, bardzo się pienił. Od razu widać było jego działanie. Zgodnie z instrukcją, odczekałam 10 minut, a potem szorowałam szczotką. Po zmyciu wodą, plam było zdecydowanie mniej. Ale zabieg z pewnością trzeba będzie powtórzyć.

Renata Janc: Zapach środka nie jest bardzo dokuczliwy. Zgodnie z zaleceniami producenta, płyn rozcieńczyłam w proporcjach 1:1, naniosłam pędzlem, odczekałam 10 minut i szorowałam szmatką. Mniejsze wykwity zostały zlikwidowane zupełnie niemal od razu, ale te większe, powstające od kilku lat- mimo powtórnego użycia środka - pozostały.

Ocena:3; mało skuteczny - usuwa niewielkie białe osady, ale nie nadaje się do zmywania dużych. Nie jest drogi.



Inne środki do czyszczenia klinkieru

Oprócz środków, które przetestowaliśmy, w sprzedaży są także:

HG preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji (HG Polska); cena: ok. 31 zł/l

Środek do czyszczenia klinkieru i kamienia (KNAUF BAUPRODUKTE); cena: ok. 22 zł/l

Keranet (MAPEI); cena: ok. 19 zł/0,75 kg

Środek do czyszczenia ZSE 718 (SOPRO); cena: ok. 27 zł/l.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Test preparatów do czyszczenia baterii
Bluszcz na elewacji domu - szkodzi czy zdobi?
Test preparatów do likwidacji plam i zacieków

Skomentuj:

Klinkier - test preparatów do usuwania wykwitów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej