Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa

Piotr Leń
Więźba dachowa - warto sprawdzić, wymiary i przekroje elementów oraz ich połączenia - Fot. Shutterstock

Zanim nastąpi krycie dachu warto sprawdzić, czy jego konstrukcja jest wykonana zgodnie z projektem (wymiary, przekroje elementów i ich połączenia, kąt nachylenia krokwi itp). Dobrze jest też obejrzeć drewno, z którego ma być wykonana więźba.

Ocena stanu technicznego konstrukcji więźby dachowej to dla laika bardzo trudne zadanie. Brak wiedzy technicznej oraz znajomości regulacji i zaleceń technicznych w tym zakresie sprawia, że jeżeli pojawi się konflikt z wykonawcą, inwestor zwykle stoi na przegranej pozycji. W jaki sposób ustrzec się przed taką sytuacją?

Najlepszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest wybór dobrej i rzetelnej firmy ciesielskiej. Takie firmy zatrudniają wykwalifikowanych rzemieślników, z tytułami mistrza lub czeladnika. Egzaminy czeladnicze oraz mistrzowskie zdawane są przed komisjami w izbach rzemieślniczych (miasta wojewódzkie). Sam egzamin zawsze składa się nie tylko z części teoretycznej, ale też praktycznej, więc wymaga określonej wiedzy i fachowych umiejętności.

Oprócz tego, każda szanująca się firma ciesielska dysponuje specjalistycznymi narzędziami, a nie tylko piłą łańcuchową. Firmy "z górnej półki" w pracach montażowych więźby wykorzystują dźwigi własne lub wynajmowane.

Co jednak zrobić, gdy nasz wybór padł na "gorszą" grupę wykonawców? W procesie budowlanym inwestor nie jest pozostawiony samemu sobie. Za budowę odpowiada kierownik budowy i to on jest odpowiedzialny za poprawność prowadzonych prac. Podlegają one - w tym także więźba dachowa - odbiorowi technicznemu przez kierownika budowy. Właściwe wykonanie prac lub ewentualne poprawki znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci wpisu do dziennika budowy.

Jeśli poziom zaufania inwestora zostanie nadszarpnięty przez kierownika i wykonawcę, nie pozostaje nic innego, jak zlecić dopilnowanie prac własnemu inspektorowi nadzoru lub zrobić to samemu. Zadanie nie jest proste, ale możliwe.

Odpowiednie drewno

Materiał, z którego jest wykonana więźba, to jeden z pierwszych etapów oceny konstrukcji dachu. Jego jakość rzutuje na je trwałość i jakość. Najczęściej do budowy dachów stosowane jest drewno sosnowe lub świerkowe.

Wilgotność. Ze względów oszczędnościowych, inwestorzy decydują się na zakup "mokrego" drewna obrzynanego. Nie jest to dobre rozwiązanie, ale też nie dyskwalifikuje konstrukcji. W perspektywie "zimowania" konstrukcji dachu, drewno mokre uzyska wilgotność rzędu 15-20%, czyli taką, jak drewno podsuszone. Wtedy będzie można ułożyć warstwę izolacji termicznej dachu.

Zdecydowanie lepszym materiałem jest drewno suche, a optymalnym - suszone przemysłowo i strugane z czterech stron. Te procesy sprawiają, że drewniane elementy są gładkie i mają niewielką wilgotność. Zwiększa to ich odporność ogniową oraz powoduje, że nawet czasowe zawilgocenie z powodu deszczu lub śniegu ma charakter jedynie powierzchniowy i nie wpływa w sposób znaczący na ten materiał. Oprócz tego, proces suszenia drewna wyjaławia go z wszelkiego rodzaju larw i zarodników. Ogranicza to możliwość wystąpienia korozji biologicznej w wykonanej więźbie.

Jakość. Dostarczona na budowę w postaci krawędziaków i belek tarcica budowlana powinna być pozbawiona dużych oflisów (zaokrągleń). W żadnym razie nie można też dopuścić do pozostawienia resztek kory na belkach. Są one potencjalnym źródłem korozji biologicznej.

Belek, w których dostrzeżono głębokie, obustronne pęknięcia obejmujące 30-40% szerokości lub wysokości przekroju, nie należy wykorzystywać w konstrukcji.

Jedną z podstawowych i najczęściej spotykanych wad drewna są sęki. Mają one negatywny wpływ na jego wytrzymałość. Należy unikać sęków zepsutych (na przykład takich, które wypadły z elementu i zmniejszyły jego wytrzymałość). W miejscach wszelkiego rodzaju wycięć, wrębów i innych obróbek ciesielskich nie powinno być nawet dużych sęków zdrowych (średnica ponad 4-5 cm).

Zwróćmy też uwagę, czy kupowane drewno na konstrukcję więźby dachowej do naszego domu nie ma na swej powierzchni pleśni.

Impregnacja. Drewno, które nie jest suszone komorowo i ostrugane, powinno być zabezpieczone przed ogniem, grzybami i owadami odpowiednim preparatem impregnującym. Nasyca się nim elementy więźby przez malowanie, natrysk, kąpiel lub metodą próżniowo-ciśnieniową.

Spośród tych technik impregnacji najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa. Pozostałe są również dobre, lecz wymagają ścisłego przestrzegania zaleceń producenta preparatu (wilgotność drewna, proporcje preparatu, liczba warstw, czas kąpieli).

Ocena jakości wykonanej impregnacji jest trudna. Na pewno nie należy jej dokonywać na podstawie koloru lub jego nasycenia. Zawsze też trzeba dopilnować, by zaimpregnowane drewno na każdym etapie wznoszenia więźby było chronione przed opadami, ponieważ wypłukują one środki zabezpieczające. Konstrukcja dachu powinna być więc w możliwie krótkim czasie przykryta membraną dachową lub deskowaniem i pokryta papą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa
Stalowe złącza ciesielskie do więźby dachowej
Gotowe więźby na dach

Skomentuj:

Odbiór robót budowlanych - więźba dachowa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej