Krok 1 Docinamy matę izolacyjną do przygotowanego odcinka kanału. - Fot. Rockowool
Straty ciepła, które są powodowane brakiem izolacji termicznej, obniżają sprawność zamontowanej w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Poza tym odpowiednio dobrana izolacja wycisza działanie wentylacji.
1 z 4Krok 1 Docinamy matę izolacyjną do przygotowanego odcinka kanału. - Fot. Rockowool
2 z 4Krok 2 Owijamy dokładnie przewód wentylacyjny izolacją. - Fot. Rockowool
3 z 4Krok 3 Wszystkie połączenia sklejamy aluminiową taśmą samoprzylepną. - Fot. Rockowool
4 z 4Krok 4 Zakładamy obejmę mocującą, aby dodatkowo wzmocnić połączenia. - Fot. Rockowool
Sztywne przewody typu spirol - wykonane ze stalowej blachy ocynkowanej, stosowane do wentylacji mechanicznej z rekuperacją - powinny być izolowane. W przeciwnym razie na ich ściankach skraplać się będzie para wodna z zimnego powietrza napływającego z zewnątrz. Skropliny mogą wnikać na przykład w ocieplenie dachu lub obudowę z płyt gipsowo-kartonowych powodując ich niszczenie. Poza tym, izolacja ta ma za zadanie wytłumić odgłosy działania instalacji - w szczególności pracy wentylatorów, które są umieszczone w rekuperatorze.
Do izolacji kanałów wykorzystuje się zazwyczaj maty z wełny mineralnej o grubości 20 mm, pokryte z zewnątrz folią aluminiową (zapobiega rozdarciu oraz pyleniu izolacji). Wełnę należy ułożyć na wszystkich elementach systemu, czyli nie tylko na odcinkach prostych, ale też na wszystkich kształtkach i obejmach (za ich pomocą kanały przytwierdzone są do ścian).
Uwaga! Ze względu na niższe koszty, w niektórych domach montuje się instalację wentylacji mechanicznej z elastycznych rur aluminiowych typu flex, które są już fabrycznie izolowane. Niektórzy fachowcy nie polecają tego rozwiązania, gdyż ich zdaniem wyczyszczenie takich rur jest niemożliwe.
Skomentuj:
Izolacja kanałów wentylacji mechanicznej