Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Nowoczesna instalacja grzewcza

Tekst: Grzegorz Dudek
Nowocze- sne kotłownie mało przypominają te, które robiło się kilkanaście lat wcześniej - dzięki temu, że są czyste jak laboratorium, można w nich zrobić przydomowy warsztat lub kącik hobbystyczny. - Fot. Materiały firmy: Vaillant

Żeby nie mieć kłopotów z ogrzewaniem domu i nie płacić za nie dużych rachunków, trzeba mieć instalację grzewczą wykonaną zgodnie z najnowszą wiedzą.

Jeszcze niedawno wszystkie instalacje w domach jednorodzinnych miały obieg grawitacyjny, to znaczy wywołany różnicą ciężaru właściwego wody ogrzanej (lżejszej) i schłodzonej (cięższej). Zaletą instalacji grawitacyjnych było niewątpliwie to, że działały bez zasilania energią elektryczną: woda chłodna samoczynnie spływała w nich ku dołowi, a ogrzana unosiła się w górę. Taka instalacja była zatem niewrażliwa na przerwy w dostawach prądu, które kiedyś zdarzały się dosyć często. Oprócz tej niewątpliwej zalety instalacje grawitacyjne miały istotną wadę - były energochłonne, czyli zużywały duże ilości paliwa.

Wynikało to przede wszystkim z tego, że zawierały dużo wody, którą trzeba było przecież podgrzewać (ta duża pojemność wynikała stąd, że konieczne było stosowanie rur o dużej średnicy, aby swobodnie krążąca w instalacji ciepła woda mogła bez przeszkód dotrzeć do najbardziej oddalonych punktów instalacji). Taką instalację trudno było regulować, przez co często grzało się "na wyrost".

Wad instalacji grawitacyjnych nie mają działające na innych zasadach nowoczesne instalacje grzewcze. I chociaż każda jest inna, bo projektowana do konkretnego budynku, to powinna zawierać pewne elementy, które decydują o jej nowoczesności.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czy przy wymianie grzejników należy płukać rury instalacji grzewczej?
Zamknięte i otwarte naczynie wzbiorcze - czy ich potrzebuję?
Zabezpieczenia

Skomentuj:

Nowoczesna instalacja grzewcza

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej