Czy przy wymianie grzejników należy płukać rury instalacji grzewczej?
To zależy od stanu technicznego rur i armatury, czyli całej instalacji grzewczej. Dobrze, jeśli oceni ją doświadczony instalator.
Płukanie rur wodą z dodatkiem odpowiedniego preparatu chemicznego jest jak najbardziej polecane, gdyż dzięki temu zostaną one udrożnione. Usuniemy z nich nagromadzone przez lata osady, które mogłyby spowodować zatkanie nowych grzejników lub zaworów termostatycznych. Natomiast coraz rzadziej już płucze się stare grzejniki, aby założyć je ponownie - po prostu się to nie opłaca. Koszt demontażu, płukania i ponownego ich założenia jest zbyt wysoki.
W domach podpiwniczonych często też wymieniane są rozprowadzenia, czyli przewody poziome doprowadzające wodę grzejną do pionów. Stare rury stalowe o średnicy 50 mm zostają wymienione na nowe, z tworzywa sztucznego, na przykład o średnicy 25 lub 32 mm. Zmniejszamy w ten sposób ilość wody w układzie c.o., którą trzeba ogrzać.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Izolacja rur centralnego ogrzewania
Instalacja grzewcza po powodzi
Instalacja grzewcza - co zrobić, żeby nie zamarzała?
Jaka instalacja, taki grzejnik
Kratka wentylacyjna — do góry czy do dołu? Prawidłowy montaż
Ile styropianu pod ogrzewaniem podłogowym?
Pompa ciepła - ciepło w domu
Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?