Co trzeba zrobić przed ułożeniem płytek ceramicznych
Paweł Królikowski
Do wyrównania podłoża najlepiej używać preparatów samorozlewnych, o krótkim czasie schnięcia. - Fot. Baumit
Płytki ceramiczne łatwiej będzie dobrze ułożyć, jeśli zarówno podłoga, jak i ściany zostaną odpowiednio przygotowane.
1 z 3Do wyrównania podłoża najlepiej używać preparatów samorozlewnych, o krótkim czasie schnięcia. - Fot. Baumit
2 z 3Podłoże pod płytki musi być równe. Należy też sprawdzić czy między podłogą i ścianami zachowane są kąty proste. - Fot. Ceramika Paradyż
3 z 3W łazienkach pamiętajmy o wykonaniu izolacji przeciwwodnej: na całej powierzchni podłogi, a na ścianach - w miejscach narażonych na kontakt z wodą. - Fot. Baumit
Dotyczy to przede wszystkim zachowania kątów prostych w narożnikach ścian oraz na połączeniu ścian i podłóg (skosy, pochylnie i wyokrąglenia są oczywiście sytuacjami szczególnymi).
Jeśli ściana z podłogą nie tworzą kąta 90°, płytki w narożu z sąsiadującą ścianą będą tworzyły "klin". Podobnie będzie wtedy, kiedy kąt między dwiema ścianami będzie ostry lub rozwarty, płytki podłogowe trzeba będzie docinać, a w efekcie zostaną ułożone "po skosie". Dlatego warto zadbać o piony, poziomy, proste krawędzie przecięcia płaszczyzn i kąty zgodne z projektem.
Powszechnie stosowane narzędzia pomiarowe, takie jak poziomnica, łata z libelą, metrówka i pion murarski w zupełności wystarczą do prawidłowego wyznaczenia równych powierzchni.
Coraz popularniejsze stają się jednak urządzenia laserowe; nie mierzą one dokładniej, jednak pozwalają na wykonanie tej ważnej pracy w krótszym czasie.
Przygotowanie podłoża
Podczas remontu czas ma ogromne znaczenie. Nikt przecież nie lubi bałaganu, wszechobecnego pyłu i obcych ludzi w domu. Im szybciej się to skończy, tym lepiej.
Wykonywanie podkładu. Warto wykorzystać tak zwane materiały szybkosprawne, dostarczane w formie gotowych mieszanek. Płytki ceramiczne możemy na nich montować już po 24 godzinach (parkiet po 4 dobach). Tradycyjny podkład cementowy uzyskuje projektowane parametry po miesiącu (sezonowanie go pod parkiet trwa znacznie dłużej).
Wyrównywanie podłóg. Nierówny podkład najprościej naprawić masą samopoziomującą. W fazie roboczej preparat taki ma konsystencję rzadkiej śmietany i daje się wylać cienką, kilkumilimetrową warstwą równo na całej powierzchni. Płytki można przyklejać do takiego podłoża po upływie 1-3 dni.
Wyrównywanie ścian. Polecane są również produkty szybkosprawne. Niektóre z nich da się nałożyć jednorazowo warstwą o grubości do 5 cm (jeśli ma około 1 cm grubości, płytki można przyklejać już po 5 godzinach).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
Skomentuj:
Co trzeba zrobić przed ułożeniem płytek ceramicznych