Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metody obróbki płytek ceramicznych

Paweł Królikowski

Planu układania płytek bez konieczności ich docinania czy wykonywania otworów raczej nie uda się zrealizować. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie płytki da się ciąć. A niektórych po prostu nie warto.

układanie płytek
Łazienkę czasem warto dostosować do płytek, na przykład rozmieszczając odpowiednio podejścia wodne.
Fot. Bosch
Postęp technologiczny pozwala na nieograniczone wręcz kreowanie wzorów, kolorów i faktur płytek ceramicznych. Możemy też łączyć je z niekonwencjonalnymi materiałami wykończeniowymi, które dotąd były wykorzystywane w innych branżach budownictwa. Warto jednak trzymać się zasady, że należy unikać łączenia na jednej płaszczyźnie płytek pochodzących od różnych producentów. Mimo że będą miały ten sam format, a nawet numer kalibracji, płytki takie mogą się różnić zarówno wymiarami, jak i grubością.

Możliwość obróbki płytek. Nowoczesne technologie stwarzają ogromne możliwości dekoracyjne. Powszechnie stosowane są już elektronarzędzia tnące z nasypem diamentowym do obróbki twardych gresów. Coraz częściej wykorzystuje się metodę cięcia strumieniem wody pod ogromnym ciśnieniem. Wykorzystywane do tego urządzenie (zwane "waterjet") wycina strumieniem wody o ciśnieniu przekraczającym 6000 barów dowolne, najbardziej fantazyjne kształty we wszystkich dostępnych materiałach. Gres, stal, szkło czy drewno wychodzi spod tej "wodnej piły" z idealnie równymi i gładkimi krawędziami. Można z nich składać dowolne, najbardziej fantazyjne obrazy.

Kiedy płytek ciąć nie warto. Wykonując zabudowy wanny, kabiny natryskowej, konstrukcji wsporczych pod urządzenia sanitarne czy blaty pod umywalki, warto postarać się o to, żeby przygotowane powierzchnie były wielokrotnością formatu płytek. Ma to szczególne znaczenie, gdy materiałem okładzinowym jest mozaika. Docinane kostki o wymiarach 2 × 2 cm wyglądają nieciekawie, a co nie mniej ważne - jest to zadanie bardzo trudne technicznie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Metody obróbki płytek ceramicznych