Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrze wybrać płytki ceramiczne

Paweł Królikowski

Jeśli chcemy, by były ułożone efektownie i zgodnie z glazurniczą sztuką, zlecamy to zadanie wykonawcy. Warto jednak mieć przynajmniej podstawowe wiadomości o układaniu płytek, by móc skontrolować jego pracę.

układanie płytek ceramicznych
Rozplanowanie i poprawne ułożenie płytek to spora sztuka.
Fot. Bosch
Jest kilka spraw, na które trzeba zwrócić uwagę już podczas zakupu płytek. To dlatego, że na ich opakowaniach znajdziemy ważne informacje. Oprócz nazwy kolekcji mamy podany odcień, datę produkcji, klasę i kalibrację (płytki podłogowe również klasę ścieralności). Ważne, by wybrać płytki z jednego cyklu produkcyjnego, nie będzie wówczas problemów z różnicami w kolorze.

Klasyfikacja płytek. W produktach zakwalifikowanych do I klasy dopuszcza się 5% płytek z niewielkimi wadami kolorystycznymi, delikatnymi odpryskami czy skazami na szkliwie. Można je wykorzystać na docinki lub ułożyć w miejscach, w których będą niewidoczne. W płytkach II klasy wad będzie więcej i już ich łatwo nie ukryjemy. Klasa III PJ (poza jakością) nie gwarantuje w zasadzie niczego.

Kalibracja polega na posortowaniu płytek w grupy wymiarowe. Kaliber płytki, oznaczony literą lub cyfrą, określa wymiar płytki w milimetrach z niewielką tolerancją. Każdy z producentów robi to na swój sposób i nie jest to zunifikowane. Dużych formatów płytek się nie kalibruje, tylko obcina krawędzie (rektyfikuje).

Problemy z płytkami

Dokładność ułożenia płytek w dużej mierze zależy od ich jednolitości wymiarowej. Jednak dobry rzemieślnik i tak jeszcze raz posortuje płytki, sprawdzi wymiary, odcienie oraz krzywizny.

Zwykle potrafi też coś poradzić na nietrafione zakupy - jeśli płytki nie mają wyraźnie określonego wzoru i występują w nich niewielkie różnice w odcieniach, można je przemieszać i udawać, że te różnice były zaplanowane. Ten problem najczęściej zdarza się przy płytkach imitujących naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, tkaniny.

Trzeba pamiętać, że wzory czy faktura powierzchni wyznaczają kierunek układania. Płytka zamontowana odwrotnie lub obrócona o 90°, jest wówczas wyraźnie widoczna. Nie znaczy to, że trzeba układać tylko płytki zorientowane w określonym kierunku. Mogą być poodwracane, ale zachowajmy jakiś porządek, na przykład układając je rzędami lub w szachownicę.

Podczas sortowania płytek może okazać się, że nie są one idealnie płaskie. Najłatwiej to stwierdzić, przeprowadzając test. Polega on na przyłożeniu do siebie dwóch płytek - lico do lica. Gdy płytki są wypukłe (beczka), nie da się przyłożyć do siebie krawędzi, a wklęsłe (łódka) będą miały prześwit w środku. Trzeba wówczas rozważyć, jak zostaną ułożone - układ prosty (z krzyżującymi się spoinami), podkreśli te nierówności; podobnie jest z ułożeniem płytek w cegiełkę. Najkorzystniejsze będzie przesunięcie maksymalnie o 1/3 płytki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrze wybrać płytki ceramiczne