Materiały do izolacji cieplnej dachu
Aby móc zamieszkać pod dachem, należy ocieplić jego połacie. Materiał do izolacji termicznej powinien chronić przed nadmierną utratą ciepła, być niepalny i dźwiękochłonny.
1 z 8
2 z 8
3 z 8
4 z 8
5 z 8
6 z 8
7 z 8
8 z 8
Wełna mineralna zarówno z włókien skalnych (kamiennych), jak i szklanych, ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,30-0,045 W/(mK) i dużą zdolność przepuszczania pary wodnej. Na wykonanym z niej ociepleniu nie rozwinie się pleśń i grzyby ani też gryzonie nie wykorzystają jej do budowy gniazd. Przede wszystkim jednak wełna mineralna jest niepalna. Nadano jej najwyższe klasy w siedmiostopniowej skali od A1 do F: A1 (kamiennej) oraz A1+ i A2 (szklanej). Oznacza to, że izolacja z niej wykonana będzie stanowić barierę dla ognia i chronić w razie pożaru drewnianą konstrukcję dachu.
Spośród wyrobów z wełny mineralnej do ocieplania połaci są przeznaczone płyty i maty (wykończone welonem szklanym lub folią aluminiową). Płyty są dość drogie i ze względu na znaczny ciężar wymagają mocniejszej konstrukcji dachu. Zdecydowanie lepiej jest wybrać maty - rozprężając się, łatwo dopasowują się do izolowanej przestrzeni i dokładnie ją wypełniają; mają też niewielki ciężar. Maty, zarówno te z wełny kamiennej, jak i szklanej oferowane są najczęściej w postaci rolek.
Włókna celulozowe są najbardziej znane pod nazwą ekofiber. Włókna pochodzą z recyklingu papieru gazetowego. Mają dobrą izolacyjność cieplną - lambda wynosi 0,040-0,043 W/(mK). Są odporne na gnicie, pleśń i szkodniki. Według klasyfikacji ogniowej są niepalne - mają klasę C lub D (zatrzymują rozprzestrzenianie się ognia).
Styropian ma dobre właściwości termoizolacyjne (lambda wynosi 0,031-0,042 W/(mK), jest odporny na rozwój pleśni i grzybów, ale jest nieprzepuszczalny dla pary wodnej. Wadą styropianu jest to, że według klasyfikacji ogniowej zalicza się go do klasy E - w płomieniu topi się, a po odjęciu ognia sam gaśnie.
Folia refleksyjna to wielowarstwowy materiał wykorzystujący niską emisyjność polerowanego aluminium. Badania przeprowadzone za granicą wskazują, że jej zastosowanie może przynieść rewelacyjne efekty; w Polsce jednak nie ma jeszcze znormalizowanej metody pomiarów izolacyjności tego rodzaju materiału.
Skomentuj:
Materiały do izolacji cieplnej dachu