Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Prysznice, kabiny prysznicowe - tłumacz prysznicowy

Anna Skunka
Otwarta kabina walk-in z taflami szkła umieszczonymi w profilach z aluminium nadaje wnętrzu przestronności i lekkości - Fot. SANITEC KOŁO/KORALLE

Wydaje się, że prysznic, jaki jest, każdy widzi. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, kwestia staje się dużo bardziej skomplikowana.

Jesteśmy zdecydowani - w łazience będziemy mieli prysznic, a nie wannę. Pytanie tylko - jaki? W podjęciu decyzji pomoże nam tłumacz kabinowy.

Kabina to czy natrysk

Te dwa określenia często używane są wymiennie. Czy słusznie? Natrysk prysznicowy - lub prościej, choć również obiegowo: natrysk albo prysznic - to jedno z urządzeń higienicznych wykorzystywanych przez człowieka do utrzymania czystości ciała, współpracujące z baterią. Natomiast kabina jest wydzieloną przestrzenią. Dodatek "prysznicowa" oznacza, że główną funkcję w tej kabinie pełni prysznic.

I niekoniecznie są to zintegrowane urządzenia. Oczywiście istnieją gotowe produkty - kabiny prysznicowe, które nie wymagają żadnych dodatkowych robót poza wstawieniem do łazienki i podłączeniem wyznaczonych punktów tylnej ścianki do instalacji wody i kanalizacji. Często są wyposażone w dodatki uprzyjemniające kąpiel: hydromasaż i aromaterapię. Można jednak kupić osobno kabinę, a osobno prysznic, które po zamontowaniu będą stanowić kabinę prysznicową. Dla porządku odnotujmy, że czasem wyraz "natrysk" używany jest w sensie wydzielonego miejsca (ale bez kabiny), w którym zamontowano prysznic.

Kabina narożna

Rodzaj kabiny, który cieszy się dużą popularnością szczególnie w małych łazienkach. Zajmuje niewiele miejsca, więc umożliwia funkcjonalne wykorzystanie pozostałej powierzchni pomieszczenia. Dwa jej boki stanowią ściany łazienki, z reguły wyłożone płytkami ceramicznymi.

Pozostałe typy kabin, w zależności od miejsca ich montażu, to:

- wnękowa - wykorzystuje się na nią wnękę już istniejącą lub specjalnie utworzoną przez dobudowanie dodatkowej ścianki lub ścianek. Może być ona wykonana z wodoodpornej płyty gipsowo- -kartonowej, gipsowo-włóknowej, pustaków szklanych lub po prostu z cegieł, betonu komórkowego czy bloczków ceramicznych bądź silikatowych. Niezależnie od typu ściany, z wyjątkiem pustaków szklanych, należy zaizolować ją specjalnym preparatem (np. płynną folią). Tak powstałą przestrzeń odgradza się od pozostałej części łazienki drzwiami lub zasłoną prysznicową, aby zapobiec zalewaniu podłogi podczas brania natrysku;

- przyścienna - przylega tylko do jednej ściany łazienki, a pozostałe jej boki wykonane są ze szkła. Sprawia też wrażenie przestronniejszej od kabiny narożnej o takich samych wymiarach;

-wolno stojąca - można ją zamontować w dowolnie wybranym miejscu łazienki lub salonu kąpielowego. Wygląda bardzo efektownie, ale tylko w dużych pomieszczeniach. Decyzja o wyborze tego typu kabiny powinna zapaść już na etapie projektowania instalacji, aby instalator mógł bez kłopotu wyprowadzić we wskazanym miejscu podejście wodne i kanalizacyjne.

Kabina w kształcie ćwiartki koła

Kabiny prysznicowe na planie ćwiartki koła należą do chętnie kupowanych produktów. Dwa proste boki łączą się z jednej strony pod kątem prostym, z drugiej zaś są zamknięte łukowatymi drzwiami. Pozostałe rodzaje to kabiny, których podstawa może mieć kształt kwadratu, prostokąta, pięciokąta, półkola, koła lub innej figury.

Walk-in

To kabina otwarta, bez drzwi, ostatnio bardzo modna. Powstaje przez wydzielenie przestrzeni przegrodami szklanymi, a wejście do niej może znajdować się z jednej lub dwóch stron. Wiele modeli ma przedsionek, co zapobiega rozchlapywaniu wody na pozostałą część łazienki. Decydując się na walk-in, zwróćmy uwagę na to, że podczas kąpieli będzie w niej chłodniej niż w kabinach zamkniętych.

Użytkownikom bardziej standardowych rozwiązań, które są równie atrakcyjne pod względem wizualnym, producenci oferują drzwi:

- uchylne - zapewniają szerokie, wygodne wejście. Mogą otwierać się na zewnątrz (potrzebna jest wówczas odpowiednia wielkość przestrzeni przed kabiną, aby móc z niej swobodnie korzystać), do wewnątrz (krople spływające z drzwi tuż po kąpieli nie zmoczą podłogi w łazience) bądź też w obu kierunkach. Drzwi uchylne oferowane są jako jednoskrzydłowe (lewe, prawe) lub dwuskrzydłowe (symetryczne, niesymetryczne);

- obrotowe - chociaż otwierają się tylko na zewnątrz, potrzebują mniej miejsca przed kabiną niż uchylne. Wynika to stąd, że podczas otwierania część drzwi chowa się do środka kabiny;

- składane (harmonijkowe) - zbudowane są z dwóch lub więcej części. Po otwarciu najpierw składają się do środka kabiny, potem całość przesuwa się na jedną stronę. Należy więc przed zakupem zastanowić się, jakie wybrać: prawe czy lewe. Polecane do małych łazienek, gdyż zajmują niewiele miejsca;

- przesuwne - drzwi złożone z dwóch lub trzech elementów, poruszają się po rolkach, prowadnicach lub suwakach. Po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny, nie wymagają zatem dodatkowego miejsca do ich otwierania (idealne rozwiązanie do małych łazienek). W niektórych typach kabin drzwi można otwierać z obu ich stron. Taka konstrukcja zapewnia swobodny dostęp do wnętrza.

Suwaki do kabiny prysznicowej

Samoregulujące suwaki mocowane są do drzwi przesuwnych (na górze i na dole lub tylko na górze), umożliwiając poruszanie ich po prowadnicach. Dolne suwaki mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka kabiny podczas czyszczenia. Zamiast suwaków mogą być zastosowane rolki łożyskowane, które gwarantują łatwe i wygodne prowadzenie drzwi kabiny oraz ułatwiają dokładne ich wypoziomowanie.

Inne istotne elementy kabiny to:

- profile główne - osadza się w nich ścianki drzwi i kabin. Najczęściej spotyka się profile aluminiowe, które mogą być chromowane, anodowane albo lakierowane i dostępne są w wielu kolorach; profile przyścienne - maskują krzywizny ścian; profile poszerzające - stosuje się je głównie w kabinach wnękowych, gdy zamówione drzwi nie pasują do istniejącego otworu;

- zawiasy - łączą bezramowe ścianki, czyli nieoprawione w profile. Mogą być przyklejane do szkła od zewnątrz kabiny (umożliwiają łatwe czyszczenie przeszklenia) lub obejmujące taflę. Z reguły są chromowe, choć można też znaleźć takie przypominające stare, matowe złoto. Niektórzy producenci stosują zawiasy z mechanizmem unoszenia (w kabinach z drzwiami uchylnymi) - sprawia on, że podczas otwierania drzwi unoszą się nieznacznie do góry, dzięki czemu dolna uszczelka nie ociera się o brodzik, co zapobiega jej zniszczeniu;

- uszczelki magnetyczne - zapewniają bardzo szczelne zamknięcie kabiny, ale stosowane są raczej w droższych typach kabin.

Wypełnienie ścianek kabiny prysznicowej

Ściany kabin prysznicowych są wypełniane taflami ze szkła hartowanego lub z tworzywa sztucznego - polistyrenu. Oddzielają natrysk od pomieszczenia i oprócz funkcji użytkowej (zapobieganie zalaniu pomieszczenia), w znacznym stopniu wpływają na estetykę łazienki. Oba materiały mają swoje zalety i wady:

- szkło hartowane - jest materiałem trwałym i bezpiecznym. Jeśli już się rozbije, to na małe kawałki, o nieostrych brzegach, które nie kaleczą.

Stosuje się je w droższych kabinach. Cena szkła zależy od jego rodzaju - tafle mogą być przezroczyste lub matowe, gładkie albo z wytłoczonymi wzorami, bezbarwne albo kolorowe. Przeszklenia można kupić w wersji standardowej lub ze specjalną powłoką, dzięki której krople wody nie pozostawią śladów;

polistyren - jest znacznie tańszy i lżejszy od szkła. Dzięki temu na przykład drzwi w kabinach przesuwnych bez trudu można odchylić oraz wyczyścić. Niestety, polistyren łatwo zarysować lub zmatowić, używając nieodpowiednich środków czyszczących. Podobnie jak w przypadku kabin ze ściankami ze szkła, do wyboru mamy tafle przezroczyste, matowe oraz kolorowe - wszystkie wersje mogą mieć powierzchnię gładką lub z nadrukiem.

Powłoki zabezpieczające ścianki kabiny

Aby ułatwić utrzymanie kabiny w czystości, ścianki i drzwi pokrywane są specjalną powłoką ochronną (zwykle za dopłatą). Dzięki niej drobne krople wody łączą się w większe i szybko spływają wraz z nieczystościami. Brud nie przylega więc tak łatwo do kabiny, a ten, który na niej pozostaje, jest łatwy do usunięcia. W zależności od producenta powłoki mają różne nazwy, na przykład: Glass Protect (Sanplast), Reflex Koło (Sanitec Koło), GlasPlus (Koralle), Anti-Plaque (Hüppe), AniCalc (Ravak).

Niektóre firmy oferują też specjalny środek, który można nanieść samemu na szklane ścianki. Chroni je to na wiele miesięcy przed nadmiernym osadzaniem się nalotów. Przed widocznymi smugami, zaciekami i osadami można też się zabezpieczyć inaczej - kupując kabinę ze ściankami z nadrukiem lub tłoczeniami.

Bez brodzika

Kabiny takie są coraz modniejsze, gdyż wyglądają bardzo efektownie. W całej łazience możemy bowiem ułożyć jednolitą podłogę bez żadnych progów. Taki natrysk szczególnie polecany jest dla osób starszych, niepełnosprawnych i poruszających się na wózku inwalidzkim. Podłogę najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi, a w miejscu, gdzie planujemy natrysk - najlepiej antypoślizgowymi, ułożonymi ze spadkiem w kierunku odpływu. Można tu zastosować dwa rozwiązania: odpływ punktowy, czyli kratkę (wpust), lub odpływ liniowy, czyli listwę. Obydwa rodzaje przykryte są rusztem, nierzadko o bardzo ciekawym i nietypowym wzornictwie.

Kabina z brodzikiem to rozwiązanie, które znajduje również wielu zwolenników. Najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii. Można jednak również nabyć je oddzielnie, pamiętając o tym, aby sprawdzić, jaki brodzik jest zalecany przez producenta kabiny. Informacje te znajdziemy na stronach internetowych, ale też możemy o nie zapytać sprzedawcę w sklepie.

Na wybór brodzików nie sposób narzekać - począwszy od bogactwa kształtów, wymiarów i materiałów, z jakich są zrobione (akryl, stal emaliowana, konglomeraty, ceramika), po różną wysokość. Ze względu na wysokość brodziki mogą być:

- płaskie - ich krawędź nieznacznie wystaje ponad posadzkę lub montowane są na równi z poziomem podłogi w łazience. Wygląda to bardzo efektownie, a przy tym jest praktyczne, gdy w domu znajdują się osoby starsze lub niepełnosprawne. Takie rozwiązanie trzeba jednak przewidzieć już na etapie projektowania instalacji, wiąże się bowiem z odpowiednim poprowadzeniem rur kanalizacyjnych oraz koniecznością montażu niskiego syfonu. Najpłytsze brodziki mają od 2,5 do 5 cm wysokości;

- głębokie - są bardzo praktyczne, można w nich na przykład zrobić pranie czy wykąpać małe dziecko. Bez trudu ukryjemy też pod nimi podejście kanalizacyjne. Najgłębsze mają nawet 36 cm i z reguły dostępne są z wyprofilowanym siedziskiem. Standardowa głębokość wynosi 9-16 cm i właśnie takie wybierane są najczęściej.

Syfon do prysznica

Innego typu syfonu wymagają brodziki wysokie, innego niskie, podobnie jak innego ze standardowym odpływem, a innego - z szerokim. Dlatego należy sprawdzić, czy syfon jest w komplecie z brodzikiem, czy też trzeba go kupić osobno. W tej drugiej sytuacji należy zapytać sprzedawcy, jaką syfon powinien mieć średnicę (50 czy 90 mm) i przepustowość. Ten drugi parametr jest bardzo ważny, gdy w kabinie montujemy panel prysznicowy, który ma bardzo duży wydatek (nawet 35 l/min), co oznacza, że syfon musi odprowadzić sporą ilość zużytej wody.

Wielu producentów ma w swojej ofercie syfony wyposażone w wyjmowane od góry osadniki, co znacznie ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Dzięki temu nie trzeba już montować drzwiczek rewizyjnych, gdy planujemy obmurowanie brodzika cegłami lub bloczkami pokrytymi glazurą.

Panel prysznicowy

Wystarczy go zamontować w kabinie zamiast tradycyjnej baterii z wężem i słuchawką, aby zyskać atrakcyjną kąpiel, wzbogaconą relaksującym hydromasażem. Najważniejszym elementem panelu są dysze, tak umieszczone, aby masowały różne części ciała. Dysze mogą być zamocowane na stałe albo na przegubach, a wtedy można regulować kierunek wypływu wody. Drugi istotny element panelu to słuchawki prysznicowe - najczęściej dwie. Jedna znajduje się na górze panelu (stała lub na przegubie), a druga, podobnie jak w tradycyjnej kabinie, zawieszona jest na drążku albo uchwycie. Firmy mają w swojej ofercie panele o ciekawych kształtach i kolorach, wykonane z tworzywa sztucznego, szkła, stali nierdzewnej lub aluminium, przystosowane do montażu w narożniku lub na ścianie. Można je też zamontować do podłogi - wtedy taki zestaw nazywa się kolumną prysznicową. W panelach i kolumnach prysznicowych elementy do mieszania wody oraz przewody rozprowadzające ją do dysz, natrysku górnego i słuchawki, schowane są w obudowie urządzenia.

Aby móc w pełni wykorzystać walory tych produktów, trzeba im zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, pod właściwym ciśnieniem (zalecane 3 bary). Dlatego panele sprawdzą się w domach, w których ciepła woda dostarczana jest z sieci miejskiej lub podgrzewacza pojemnościowego. Natomiast będą sprawiać kłopoty, gdy będzie ona przygotowywana w podgrzewaczu przepływowym.

Znacznie częściej niż panel w kabinie instalowane są zestawy natryskowe nad- i podtynkowe w wersji standardowej lub termostatycznej.

Nadtynkowe - bardzo popularne. Ich elementy to: słuchawka prysznicowa (o różnej średnicy tarczy) z wężem, pokrętła lub dźwignia do regulowania strumienia wody, uchwyt do słuchawki prysznicowej lub drążek. W niektórych zestawach dodatkowo można kupić głowicą górną (drugą słuchawkę), którą montuje się na ścianie lub suficie.

Podtynkowe - składają się z podobnych elementów jak zestawy nadtynkowe, choć coraz częściej wyposażane są w dysze do hydromasażu. Elementy mieszające wodę schowane są w puszce pod tynkiem.

Termostatyczne - umożliwiają komfortową kąpiel pod natryskiem, utrzymują bowiem zadaną przez użytkownika temperaturę wody, niezależnie od zmian jakiegokolwiek parametru (temperatury bądź ciśnienia wody zasilającej baterię).

W skład zestawów prysznicowych może wchodzić również deszczownica, czyli tarcza o dość znacznej średnicy; okrągła, kwadratowa lub prostokątna. Zawiesza się ją na ścianie lub suficie, na stałe bądź na przegubie. Może być też schowana w suficie. Zapewnia kilka rodzajów strumienia, między innymi deszczowy, igiełkowy, masujący, łagodny. Droższe modele połączone są z kaskadą, skąd woda spływa silnym strumieniem na ramiona osoby biorącej prysznic.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kabina prysznicowa warta swojej ceny
Kabiny z hydromasażem - poradnik kupującego
Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Skomentuj:

Prysznice, kabiny prysznicowe - tłumacz prysznicowy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej