Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Odkurzacz ogrodowy

Damian Śmigielski
Im większy ogród, tym bardziej przydatne i uzasadnione może okazać się zakupienie maszyny do odkurzania lub rozdmuchiwania liści i innych prac porządkowych. - Fot. Stiga

Z pewnością trudno jest sobie wyobrazić domowe porządki bez odkurzacza. Doprowadzenie wnętrz do czystości bez jego pomocy jest prawie niemożliwe. Również w ogrodzie jego rola jako doskonałej alternatywy dla miotły czy szczotki może okazać się nieoceniona. Oczywiście pod warunkiem, że użyjemy odpowiednio dobranego sprzętu, przeznaczonego do prac ogrodniczych.

Dla kogo odkurzacz ogrodowy

Najlepszym uzasadnieniem dla zakupu odkurzacza jest posiadanie dużego ogrodu. Ale dobra maszyna ma szanse się sprawdzić nawet w małym ogródku przy domu w zabudowie szeregowej.

Odkurzacz ogrodowy używany do sprzątania regularnie, szybko poradzi sobie z liśćmi, skoszoną trawą, małymi gałązkami, piachem na ścieżkach i chodnikach. Może wessać zanieczyszczenia, zemleć je lub też w razie potrzeby zdmuchnąć.

Warto mieć jednak świadomość, że choć maszyny do odkurzania mogą mieć silnik o bardzo dużej mocy, to nawet najmocniejsze nie będą w stanie oczyścić ogrodu z mokrych liści i skoszonej trawy, która zalega od kilku dni na trawniku. Dlatego do sprzątania działki, na której bywamy co kilkanaście dni, odkurzacz nie będzie najlepszym rozwiązaniem - już lepiej sprawdzi się wówczas dmuchawa.

Napęd

Dobór rodzaju napędu warto uzależnić od wielkości terenu, jaki mamy do uprzątnięcia. Do wyboru mamy maszyny elektryczne i spalinowe. W większości sytuacji lepiej kupić urządzenie elektryczne, które zwykle jest lżejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze od urządzenia z silnikiem spalinowym. Na dodatek obecność kabla nie jest tak uciążliwa, jak w kosiarkach, czy pilarkach, ponieważ odkurzacz raczej nie wciągnie, czy w inny sposób nie uszkodzi przewodu.

Maszyny spalinowe sprawdzają się raczej przy pięlęgnacji zieleni miejskiej i w parkach.

Funkcje odkurzacza ogrodowego

Odkurzacz to przede wszystkim urządzenie zasysające nieczystości. Tę podstawową funkcję pełnią najtańsze modele dostępne na rynku. Te droższe mają jeszcze opcję dmuchawy. Jest ona pomocna przy sprzątaniu lekkich zanieczyszczeń i piachu, a także, gdy chcemy usunąć mokre liście. Dmuchawa przydaje się także wtedy, gdy liście są suche, ale rozrzucone na dużej powierzchni ogrodu. Dużo łatwiej jest wówczas "zagonić" liście w wybrany rejon i dopiero tam je wessać.

Poza zasysaniem i zdmuchiwaniem, maszyna może też mieć funkcję mielenia. To pozwala zaoszczędzić miejsce w worku na zassane odpady, w który wyposażona jest większość odkurzaczy. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia pracę i pomaga utrzymać czystość. Dodatkowo rozdrobnienie odpadów organicznych przyśpiesza ich rozkład w kompostowniku.

Maszyny o większej masie często wyposażone są w kółka montowane pod wlotem powietrza. Pozwala to na prowadzenie odkurzacza po ziemi bez obciążania rąk. Wiele urządzeń ma też specjalne zaczepy do pasa lub uprzęży.

Uprząż przydaje się szczególnie przy maszynach spalinowych, które są cięższe od elektrycznych i stosowane do oczyszczania dużych obszarów.

Bezpieczeństwo

Co prawda wszystkie ruchome i wirujące elementy urządzenia skryte są w czeluściach odkurzacza, ale podczas jego użytkowania nie wolno zapominać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Najwięcej zagrożeń czyha na nas podczas użytkowania dmuchawy. Dlatego na czas prac, zdecydowanie trzeba zadbać o ochronę twarzy i ciała, jak również poprosić domowników o opuszczenie ogrodu.

W czasie zdmuchiwania ziarenka piasku, kamyki, gałązki, liście i trawa wzbijają się w powietrze w trudny do kontrolowania sposób. Pół biedy, jeśli piach będzie tylko chrzęścił nam w ustach, gorzej - gdy dostanie się do oczu. Uniknąć tego niebezpieczeństwa pomagają okulary. Dobrze jest też osłonić kończyny długimi nogawkami oraz założyć porządne buty.

Zadbajmy również o słuch. Maszyny elektryczne nie są aż tak głośne, ale jeśli działamy z użyciem sprzętu spalinowego, to ochronniki słuchu powinny być obowiązkowo na naszej głowie.

Warto również pamiętać o odizolowaniu na czas sprzątania małych zwierząt domowych, które - jeśliby dostały się w obszar działania maszyny - mogłyby zostać poturbowane przez sprężone powietrze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Miejsca na narzędzia ogrodnicze
Sposób na liście w ogrodzie
Myjki ciśnieniowe - do czego służą?

Skomentuj:

Odkurzacz ogrodowy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej