Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ogrodzenia: deski na sztachety

Paweł Karpiński
Drewniane sztachety muszą być zabezpieczone przed wilgocią i korozją biologiczną. - fot. Bondex

Elementy drewniane o szerokości większej niż typowe sztachety ogrodzeniowe wymagają starannego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych i korozją biologiczną. Ale przede wszystkim muszą być odpowiednio zamocowane, by uniknąć wichrowania drewna.

Podczas wykonywania płotu ze sztachet o szerokości 15 cm i grubości 2 cm najważniejsze są dwie sprawy.

Pierwsza, to należyte przytwierdzenie elementów. Standardowa szerokość sztachet na ogrodzenie to zazwyczaj od 7 do 10 cm. Przy takich wymiarach wystarczy je przytwierdzić jedynie górą i na dole. Jeśli będą szersze, a płot ma mieć powyżej metra wysokości to, aby zapobiec łódkowaniu, trzeba je lepiej usztywnić. Dobrze więc zastosować trzy belki poprzeczne i wzmocnić mocowania - każdą sztachetę warto przykręcić do każdej belki dwiema śrubami lub wkrętami do drewna.

Druga sprawa to właściwa, dogłębna i kompletna impregnacja drewna oraz zabezpieczenie jego powierzchni. Tylko wówczas zyska ono wysoką odporność na działanie wody, promieni UV, zmiany temperatur oraz inwazję szkodników biologicznych.

Drewno - zalecenia

Drewno przeznaczone do impregnacji powinno być suche. Dzięki temu preparat będzie mógł wniknąć na odpowiednią głębokość. Zabezpieczanie drewnianych sztachet najlepiej przeprowadzić jeszcze przed wykonaniem ogrodzenia. Wówczas zyskujemy pewność, że wszystkie powierzchnie drewnianych elementów zostaną dokładnie pokryte impregnatem. Nie będziemy też mieli problemów z dostępem do miejsc, w których łączą się one na przykład z belkami poprzecznymi.

Uwaga! Jeżeli do montażu używamy gwoździ lub wkrętów, to po zmontowaniu elementów ogrodzenia wokół mocowań sztachet warto nanieść dodatkową warstwę impregnatu. To ważne dlatego, że podczas ich wbijania lub wkręcania, w drewnie powstają mikroszczeliny i drobne pęknięcia. Należy je więc dodatkowo zabezpieczyć. W tych miejscach dwie warstwy dogłębnie wnikającego środka impregnującego w zupełności wystarczą.

Jak impregnować drewno

Niektóre elementy drewniane do zastosowań na zewnątrz sprzedawane są po fabrycznie przeprowadzonej impregnacji. Jeśli jednak mamy do czynienia z surowym drewnem, możemy samodzielnie zabezpieczyć je przed wilgocią. Nie jest to zadanie bardzo trudne.

Narzędzia. Do nakładania preparatu używamy pędzla (nigdy zaś nie stosujemy wałków do farb emulsyjnych!). Najlepszy będzie taki, który ma włosie przeznaczone do wyrobów rozpuszczalnikowych, ale może też być uniwersalny - trzeba wówczas pamiętać o usunięciu luźnego włosia.

Przygotowanie impregnatu. Impregnaty sprzedawane są w postaci gotowych preparatów, które przed użyciem wystarczy jedynie dobrze rozmieszać.

Pierwsza warstwa. Impregnat nanosimy szybko i od razu na dużą powierzchnię. Gdy zacznie on wchłaniać się w drewno, (błyszcząca z początku warstwa preparatu na powierzchni drewna zmatowieje), rozcieramy go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna - zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Dzięki temu uzyskamy równomierną barwę drewna, bez plam. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia. Zwykle trwa to od 12 do 16 godzin (informację o czasie schnięcia znajdziemy na opakowaniu). Następnie na drewno nanosi się warstwę lakierobejcy lub aplikuje kolejne dawki impregnatu.

Szlifowanie. Przeszlifowanie zaimpregnowanego drewna przed nałożeniem kolejnych warstw preparatu wzmacnia jego przyczepność.

Druga warstwa impregnatu. Nanosimy ją na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Czas schnięcia drugiej warstwy to też 12-16 godzin.

Zabezpieczenie powierzchni

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu dodatkowej ochrony drewnianego ogrodzenia, a także dopasowaniu go kolorystycznie do własnych upodobań, to jak najbardziej można zastosować lakierobejcę.

Preparat taki stworzy elastyczną, a przy tym trwałą powłokę, odporną na działanie czynników atmosferycznych, ale i chroniącą powierzchnię drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pozwala też nadać drewnu wybrany kolor. Lakierobejcę można kupić w wielu odcieniach, pozwalających na przykład zwykłej sośnie nadać szlachetniejszą barwę dębu czy palisandru.

Lakierobejcę, podobnie jak impregnat, warto nałożyć zanim przystąpimy do mocowania sztachet do ogrodzenia i zaaplikować ją dodatkowo w miejscach, gdzie będą wbijane gwoździe albo mocowane wkręty.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Spór z sąsiadem o ogrodzenie
Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika
Wygodna brama wjazdowa

Skomentuj:

Ogrodzenia: deski na sztachety

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej