Schody tarasowe z kostki brukowej
Kostka brukowa z powodzeniem może posłużyć jako materiał do budowy schodów zewnętrznych. Umiejętnie dobrana jest alternatywą dla gresowych i klinkierowych płytek. Co więcej, użycie tego samego materiału na schodach, alejkach i pojeździe - zgrabnie wpisze się w projekt aranżacji otoczenia domu, dodając mu niebanalnego charakteru.
Grunt to... podstawa
Pierwszym zadaniem jest wybranie humusu, czyli ziemi, która znajduje się w miejscu, gdzie powstaną schody. Trzeba wykorytować je do głębokości 20-25 cm. Następnie wystarczy zrobić zasyp piaskowo-cementowy. Przy słabszym podłożu, potrzebna będzie podbudowa z suchego betonu, ewentualnie zasypka cementowa, która pozwoli zagęścić i wzmocnić grunt.
Jak wykonać schody z kostki brukowej?
Układanie schodów - zacznij od elementów brzegowych
Każdy element brzegowy powinien być osadzony na zaprawie murarskiej lub na wylewce. Najłatwiej osadza się je na suchym lub półsuchym betonie. Ważne jest to, żeby nie kotwiczyć ich bezpośrednio w ziemi, bo jako elementy nośne wymagają stabilnego i silnego podłoża.
Podczas mocowania elementów brzegowych stopni niezbędnymi narzędziami są poziomica i metrówka. Na bieżąco trzeba bowiem sprawdzać i wyrównywać tak szerokość stopnia, jak i jego poziom. Po ustabilizowaniu się krawędzi stopnia, na podobnym podłożu układamy jego wypełnienie - kostki brukowe. Kostkę należy dobić przy pomocy gumowego młotka - w przypadku jasnych kostek, najlepiej białego lub bezbarwnego (żeby nie pozostawić na niej brudnych śladów). Można też robić to zwykłym młotkiem, ale przez deskę. Dzięki temu nie uszkodzimy powierzchni kostki.
Koniec wieńczy dzieło
Budowa schodów tarasowych może wydawać się banalnie prosta, jednak dobrze jest zaangażować do takich prac profesjonalna ekipę. Aby mieć pewność, że wykonawca jest godny polecenia - najlepiej taką, która jest autoryzowana przez producenta kostki.
Aranżacja ogrodu i jego "zgranie" z wyglądem i architekturą domu powoli stają się standardem tak dużych jaki i małych posesji. W każdym przypadku o harmonii całości często decydują detale. Dobrze zaplanowane i wykonane schody tarasowe z pewnością do nich należą. Warto o tym pamiętać przy budowie nowego lub remoncie starego tarasu, a nawet ganku od frontu domu.
Kostka brukowa - wzory na schody
Odpowiednio wybrana i ułożona kostka brukowa idealnie sprawdza się jako integralna część projektu schodów.
Kostka brukowa - wzory na schody
Popularność tego materiału związana jest z możliwością realizacji różnych rozwiązań konstrukcyjnych, trwałością i jakością powłoki. Kostki brukowej prezentują się atrakcyjnie jednakowo na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Innymi zaletami jest to, że można nimi pokryć całą powierzchnię schodów, niska cena, wytrzymałość, odporność na zużycie, łatwość konserwacji. Ułożenie kostki brukowej jest stosunkowo prostym zadaniem, nawet dla początkujących
Kluczowe jest jednak sporządzenie planu jak ułożyć schody, wymiary schodów, a także uwzględnienie charakterystyki terenu. Wielokrotność kostki brukowej umożliwia jej wymianę, w razie konieczności.
Ile kosztuje zrobienie schodów z kostki?
Układanie kostki brukowej wraz z przygotowaniem podłoża oraz zagęszczeniem oscyluje na poziomie 50 do 55 złotych za m2. Więcej zapłacimy za dodatkowy wzór, jeśli głębokość schodów jest znaczna i oczywiście, gdy schody mają skomplikowany – nietypowy kształt. W takim przypadku koszt wyłożenia schodów kostką brukową może wzrosnąć do 90 złotych za m2. Cena nie zależy od tego, czy są to schody wejściowe, czy wewnątrz domu.
Jaką kostkę brukową wybrać na schody?
Podczas tworzenia projektu zaleca się uwzględnienie wygody użytkowania schodów. Schody wejściowe, jak też schody zewnętrzne być wygodne do chodzenia, więc ich głębokość winna mieścić się w granicach 25-35 cm. Wymiary samej kostki to: szerokość 80-120 cm, optymalna wysokość to 17 cm. Aby zapewnić naturalny przepływ wody, schody powinny być pochylone o 2 mm. Zgodnie z normami budowlanymi stosuje się płytki o wymiarach 30x30 cm.
Dowolną kwestią w przypadku tworzenia schodów jest wybór modeli kostki. Dostępne rodzaje kostki brukowej różnią się w zależności od technologii produkcji. Wyróżnia się płytki wykonane metodą prasowania wibracyjnego lub odlewane. Produkty odlewane różnią się też pod względem kształtu, koloru, wzoru.
Czy można położyć kostkę na betonowych schodach?
Tradycyjnie układanie kostki wymaga jedynie wcześniejszego wykorzystania piasku i żwiru. Dozwolone jest również zastąpienie połączonej mieszanki kruszonym kamieniem. Jednak w niektórych przypadkach takie ułożenie schodów jest niemożliwe. Aby zapewnić stabilność powłoki, wykonuje się wylewkę betonową. Najczęściej powodem takiej decyzji jest:
- Gleba zawierająca torf lub dużą domieszkę piasku, co sprawia, że stabilność schodów jest zagrożona.
- Jeśli potrzebujesz ułożyć ścieżkę z płytek na niedawno wypełnionym nasypie.
- Gdy występują gliniaste falujące gleby, sprzyjające osadzeniu elementów brzegowych. Przechodzimy wówczas do wylewki betonowej.
- Gdy na budowie znajdują się już podbudowy betonowe, a ich demontaż jest pracochłonny i zarazem nieopłacalny. W tym przypadku wystarczy cienka wylewka betonowa, a samą kostkę przyciskamy gumowym młotkiem, dbając jednocześnie o ścisłe dopasowanie poszczególnych elementów.
Skomentuj:
Schody tarasowe z kostki brukowej