Taras wentylowany na stare i nowe podłoża
Dobrze wykonany taras gwarantuje jego długotrwałą i bezproblemową eksploatację. Wśród stosowanych metod wykonawczych ciekawa okazuje się technologia tarasu wentylowanego. Jest prosta i szybka do zrobienia, a co najważniejsze - pozwala uniknąć często popełnianych błędów.
Taras na gruncie
Wykonanie tarasu na gruncie najczęściej opiera się na dwóch metodach. Przy pierwszej zagęszcza się odpowiednio podłoże, podobnie jak przy układaniu kostki brukowej. Przy drugiej pojawia się wylewka betonowa kryta zwykle płytkami ceramicznymi. Pierwsza metoda przy profesjonalnej ekipie, dobrym zagęszczeniu podłoża i odpowiednio wykonanej opasce ograniczającej - nie sprawia potem kłopotów. Z kolei przy wciąż "odruchowo" stosowanych wylewkach nie jest to już takie oczywiste.
Oprócz sporych nakładów i czasochłonności drugiej metody, newralgicznym momentem jest wykonanie wylewki. Metodę obarcza spora liczba popełnianych błędów wykonawczych. Wśród najczęstszych można wymienić: zbyt małe zbrojenie płyty (lub w ogóle jego brak), niewłaściwe fundamentowanie (lub jego całkowity brak), czy też wadliwie wykonaną izolację przeciwwilgociową. W efekcie już po jednej zimie erozja może doprowadzić do zniszczenia tarasu. Jego naprawa będzie wtedy skomplikowana i kosztowna.
Tymczasem zastosowanie tarasu wentylowanego w zasadzie eliminuje wszystkie te zagrożenia. Jednocześnie znacznie mniejsze są wymagania co do przygotowania podłoża, jak również nie ma konieczności użycia skomplikowanych narzędzi. Znacząco skraca się czas wykonawstwa, a jeśliby nastąpiła taka konieczność - konstrukcja tarasu umożliwia jego błyskawiczny demontaż i ponowny montaż.
Taras na stropie
Taras na stropie najczęściej wykańcza się mrozoodpornymi płytkami gresowymi klejonymi do wcześniej przygotowanej betonowej wylewki. W tej metodzie największym problemem pozostaje właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wszystkie popełnione przy tym błędy skutkują uszkodzeniem powierzchni tarasu, a także przedostawaniem się wody do pomieszczeń znajdujących się pod nim. Zastosowanie płytek ceramicznych bardzo zawęża możliwą do użycia gamę środków izolacyjnych. Jednocześnie deklarowana przez producentów mrozoodporność elementów wykończenia bardzo często w rzeczywistości pozostawia wiele do życzenia.
Taras wentylowany eliminuje wszystkie wyżej wymienione problemy. Zastosowanie tego systemu umożliwia znacznie pewniejsze wykonanie izolacji przeciwwilgociowej przy użyciu praktycznie dowolnych materiałów, od środków bitumicznych począwszy na foliach i membranach dachowych skończywszy. Jedynym wymaganiem jest w tym wypadku właściwe ukształtowanie spadku wylewki, od którego zależeć będzie odprowadzania wody deszczowej.
Naprawa istniejących tarasów na stropie
Naprawa wadliwie ułożonych powierzchni tarasów na stropach wiązała się dotychczas z zerwaniem płytek i warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Potem trzeba było ułożyć każdą wymienioną warstwę na nowo. Jeśli osadzenie drzwi tarasowych zachowuje nie mniej niż 48 mm zapasu - znacznie szybszą i prostszą metodą także tutaj, jest zastosowanie metody tarasu wentylowanego. W tym wypadku niezbędne jest jedynie pokrycie istniejącej powierzchni warstwą izolacji (folia lub membrana) i ułożenie na niej wsporników a następnie płyt tarasowych. Cała operacja jest znacznie prostsza, szybsza i tańsza. Jedynym, odrobinę bardziej skomplikowanym elementem jest właściwe zakończenie izolacji na krawędziach tarasu. Nawet jednak jeśli nie uda się wykonać tego od razu idealnie - konstrukcja tarasu wentylowanego umożliwia niemal pozbawione konsekwencji wykonanie poprawek.
Budowa tarasu wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności i doświadczenia. Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu potencjalnych błędów wykonawczych to najważniejsze zalety koncepcji tarasu wentylowanego.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Schody tarasowe z kostki brukowej
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja
Taras wyłożony drewnem
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Taras na gruncie - jak zrobić? 3 sposoby
Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice
Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem? Krok po kroku