Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oświetlenie łazienki

konsultacja Stefan Bartnik, Ewa Milbert, Britop Lighting
Łazienka jak salon - kolorowa tapeta ukrywa niewidoczne na pierwszy rzut oka kinkiety - Fot. Poolspa

Oświetlenie łazienki zwykle ogranicza się do sufitowego plafonu lub oprawy wiszącej i lampy ściennej, zamontowanej przy lustrze. Jednak to nie wszystkie możliwości.

Oświetlenie ogólne. Najczęściej jest to pojedyncza oprawa oświetleniowa umieszczona na środku sufitu, ale coraz częściej również szereg symetrycznie rozplanowanych opraw halogenowych. Oświetlenie takie powinno równomiernie doświetlać wszystkie powierzchnie nie tworząc zbędnych cieni i obszarów kontrastowych.

Oświetlenie lustra. Najważniejszym miejscem w łazience wymagającym odpowiedniego oświetlenia jest lustro. Najczęściej znajduje się ono nad umywalką, gdzie wykonujemy podstawowe czynności higieniczne i kosmetyczne. Światło powinno znaleźć się tuż nad lustrem, aby prawidłowo oświetliło naszą twarz. Ponadto funkcjonalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie dodatkowych lamp po obu jego stronach, tak aby wyeliminować cienie. Należy je zamontować symetrycznie względem lustra, w rozstawie około 75 cm i na wysokości około 160 cm nad podłogą. Gdy tafla jest długa i niska, punkty świetlne montuje się nad nią. Oprawy powinny mieć klosze rozpraszające światło - mleczne lub matowe. Unikajmy lamp z nieosłoniętymi żarówkami, gdyż będą razić.

Praktycznym pomysłem jest zastosowanie niedużego lusterka z funkcją podświetlenia. Montuje się je zazwyczaj z boku głównego lustra. To doskonałe rozwiązanie przyda się w szczególności podczas wykonywania makijażu lub golenia. Dzięki ruchomej konstrukcji, lusterko można dostosować do potrzebnej wysokości.

Oświetlenie wanny i natrysku. Ciepłe, rozproszone światło opływające ciało podczas kąpieli, działa kojąco i relaksująco, daje złudzenie większego komfortu cieplnego. Warto zamontować nad kabiną prysznicową lub wanną dodatkowe źródło światła. Trzeba jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa w tej strefie instaluje się tylko oprawy zasilane bezpiecznym napięciem (12 V) o podwyższonej szczelności. Zaś lampy na napięcie sieciowe (230 V) mogą się znaleźć na wysokości powyżej 2,25 m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny.

Oświetlenie dekoracyjne. Światłem podkreśla się elementy architektoniczne (wnęki, podwieszane sufity) lub wyposażenie - np. montując diody LED np. w fugach płytek lub umieszczając hermetyczne, niskonapięciowe oprawy w kabinie prysznicowej. Takie źródła światła nie nagrzewają się, dzięki czemu można je stosować w wilgotnych miejscach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Zobacz także:

Oświetlenie kuchni



Oświetlenie holu i schodów



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Światło przy schodach - tu zapalanie, tam gaszenie
Czy można oświetlić dom diodami LED?
Murek oporowy - z czego budować

Skomentuj:

Oświetlenie łazienki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej