Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rozdzielnica elektryczna - co powinna zawierać

Zbigniew Lotarski, Beata Zielińska

W rozdzielnicy popularnie nazywanej skrzynką elektryczną powinny się znaleźć odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i chroniące przed porażeniem.

Skrzynka elektryczna w domu 

Rozdzielnica to inaczej tablica rozdzielcza; zwykle jest jedna, ale może być ich więcej. Zawiera ona aparaty służące do rozdziału, a także łączenia obwodów, urządzenia sterownicze oraz zabezpieczenia. Z jednej strony przyłącza się do niej kabel poprowadzony od skrzynki z licznikiem, a z drugiej - obwody. Rozdzielnicę można wbudować w ścianę bądź zamontować na jej powierzchni.

Lokalizacja skrzynki elektrycznej przepisy

Lokalizacja skrzynki elektrycznej powinna być zgodna z przepisami budowlanymi i elektrycznymi. Zazwyczaj skrzynki elektryczne umieszcza się w łatwo dostępnym miejscu, z dala od wilgoci i źródeł ciepła, zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Skrzynka na korki elektryczne

Wyłączniki nadmiarowoprądowe

Określane są również jako wyłączniki nadprądowe, ale potocznie mówi się o nich bezpieczniki automatyczne (a kiedyś "korki"). Przeznaczone są do ochrony poszczególnych obwodów elektrycznych przed skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych. Dlatego zakłada się je na każdym z obwodów.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Reagują na wszelkie nieprawidłowości w pracy instalacji, odłączając zasilanie w bardzo krótkim czasie; chronią więc ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym.

Prawo budowlane wymaga, aby w rozdzielnicy był przynajmniej jeden wyłącznik różnicowoprądowy (na prąd 30 mA) zabezpieczający całą instalację. Jednak w nowo budowanych domach montuje się zwykle kilka takich wyłączników - przykładowo: w obwodzie pralki, kuchenki elektrycznej czy elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody. Fachowcy podkreślają, że nie warto oszczędzać na ich montażu - im mniej obwodów będzie chronił jeden wyłącznik, tym instalacja będzie bezpieczniejsza.

Uwaga! Wyłączniki różnicowoprądowe i nadmiarowoprądowe często montowane są jako jeden moduł.

Rozłączniki izolacyjne

Służą do odłączania całego układu lub wybranego obwodu od napięcia. Wykorzystuje się je na przykład podczas remontu, awarii lub gdy instalacja nie jest użytkowana przez dłuższy czas (wyjazd na urlop).

Ochronniki przeciwprzepięciowe

Inna ich nazwa to ograniczniki przepięć. Obniżają one wartości napięć i prądów, chroniąc instalację elektryczną oraz przyłączony do niej sprzęt przed zniszczeniem. Najczęściej przepięcia (przepływ prądu udarowego o dużym natężeniu) powstają na skutek uderzenia pioruna w elektryczne linie przesyłowe.

W instalacji domowej stosuje się trzy klasy ograniczników przepięć:

Skrzynka rozdzielcza w mieszkaniu

Skrzynka rozdzielcza w mieszkaniu to centralny punkt, w którym skupione są instalacje elektryczne. Zazwyczaj umieszcza się ją w w przedpokoju, zgodnie z przepisami budowlanymi. Skrzynka ta pełni funkcję rozdzielenia i zabezpieczenia obwodów elektrycznych wewnątrz mieszkania.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak należy prowadzić przewody instalacji elektrycznej
Poradnik inwestora - prąd elektryczny
Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?

Skomentuj:

Rozdzielnica elektryczna - co powinna zawierać

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej