Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą

Krzysztof Klimczak
Krople żywicy na sosnowym płocie - Fot. Archiwum Czytelnika

Po kilku dniach od zaimpregnowania drewna sosnowego, na sztachetach nowego płotu od strony południowej pojawiła się żywica, której wcześniej nie było. Chciałem ogrodzenie pomalować jeszcze raz lakierem lub lakierobejcą. Czy z żywicy nie zrobią się wtedy brzydkie plamy? Adrian D.

Przyczyną tej sytuacji jest zażywiczenie drewna. To bardzo częsty problem, który jest charakterystyczny dla drewna uzyskanego z drzew iglastych. Dotyczy więc także sosny, najpopularniejszego gatunku drewna w Polsce.

Usuwanie żywicy z drewna

Drewno z gatunków iglastych można łatwo obrabiać. Ma stosunkowo niską wagę; jest przy tym mocne i elastyczne. Niestety, decydując się na jego użycie, musimy zwrócić szczególną uwagę na stopień zawartości żywicy.

Jeśli drewno jest suche, a na jego powierzchni występują ciemne i klejące plamy, oznacza to, że jest mocno zażywiczone. Gdy takie drewno będzie narażone na silne działanie promieni słonecznych, musimy liczyć się z wypływaniem żywicy z jego porów na powierzchnię. Wpływa to negatywnie na estetykę zabezpieczonego drewna.

W takiej sytuacji nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego, gdyż jego płynność i kleistość wskazuje na fakt, że proces przesiąkania jeszcze się nie zakończył. Krople żywicy powinno się pozostawić na powierzchni do momentu ich wyschnięcia i krystalizacji.

Dopiero wtedy wycieki można usunąć z drewna mechanicznie, na przykład nożem. Ogniska żywicy, które są widoczne na drewnie, należy dokładnie oczyścić szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, terpentyną lub benzyną. Do tego zabiegu możemy również użyć 5% roztworu sody kaustycznej. Po wyługowaniu żywicę trzeba kilkakrotnie zmyć ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem kwasu octowego. Po wyschnięciu drewno należy przeszlifować papierem ściernym.

Tych etapów lepiej nie pomijać. Dobre przygotowanie drewna do malowania wpływa na efekt końcowy.

Ponowne zabezpieczenie

Drewno ogrodowe z dużą zawartością żywicy najlepiej jest malować impregnatami ochronno-dekoracyjnymi, zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej powłoki. Kiedy na takim drewnie powstaną ponownie wycieki żywiczne, usuwamy je i - jeżeli jest taka potrzeba - zamalowujemy miejsce po nich.

Dobrym wyborem będzie także lakierobejca ochronno-dekoracyjna lub lazura. Preparaty te impregnują, chronią i dekorują drewno, nadając mu trwały i atrakcyjny wygląd. Zabezpieczają przed grzybami powodującymi siniznę, chronią przed działaniem warunków atmosferycznych, wody i wilgoci. Po nałożeniu tworzą elastyczną powłokę.

Lakierobejce i lazury - w przeciwieństwie do transparentnych lakierów - zawierają pigmenty, które nadają drewnu kolor oraz dodatkowo chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wybierając produkt w odpowiednio ciemniejszym kolorze, zmniejszymy widoczność plam żywicznych, których trudno się pozbyć z powierzchni drewna po usunięciu żywicy.

Uwaga! Lepiej nie malować drewna iglastego lakierami, gdyż wypływająca z drewna żywica może uszkodzić powłokę lakierniczą, powodując jej łuszczenie się. Z takiego drewna trzeba będzie dokładnie usunąć całą powłokę i ponownie je pomalować. Jest to praca żmudna i kosztowna.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ogrodzenia: deski na sztachety
Problemy z drewnianą elewacją
Murek oporowy - z czego budować

Skomentuj:

Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej