Montaż kotła kondensacyjnego - korzyści dla środowiska
Władysław Łyszkowski
Kotły kondensacyjne to najbardziej zaawansowana grupa kotłów gazowych - Fot. Vaillant
Kotły kondensacyjne emitują mniej szkodliwych spalin do atmosfery niż kotły atmosferyczne.
1 z 2Kotły kondensacyjne to najbardziej zaawansowana grupa kotłów gazowych - Fot. Vaillant
2 z 2Kotły kondensacyjne osiągają sprawność 107-109% - Fot. De Dietrich
Działający kocioł gazowy nie tylko zanieczyszcza środowisko spalinami, ma również wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę degradację otoczenia podczas poszukiwania, wydobywania i transportu gazu.
Mniejsza ilość spalin
Podczas spalania gazu, na palniku kotła powstają spaliny zawierające dwutlenek węgla, parę wodną oraz tlenki azotu i siarki. Jeśli zamiast kotła atmosferycznego zastosujemy kondensacyjny, redukujemy zużycie gazu, a dzięki temu emitujemy mniej spalin do atmosfery.
Wyższa jakość procesu spalania
Pracujący kocioł atmosferyczny można porównać do starego samochodu z silnikiem wyposażonym w gaźnik. Gaz jest w nim podawany do palnika dzięki ciśnieniu panującemu w sieci gazowej. Do palnika napływa też powietrze z pomieszczenia. Jego ilość nie jest stała, lecz zależy między innymi od konstrukcji palnika czy siły ciągu w kominie. Nie może być jednak mniejsza od minimum wymaganego dla skutecznego spalenia gazu. W rzeczywistości - z reguły do kotła trafia od 1,5 do nawet 2 razy więcej powietrza niż jest to potrzebne. Z tego około 79% to azot, który w wysokiej temperaturze panującej w komorze spalania utlenia się. W ten sposób powstają groźne dla środowiska tlenki azotu.
Z kolei kocioł kondensacyjny, trzymając się terminologii motoryzacyjnej, to nowoczesny samochód z silnikiem z elektronicznie sterowanym procesem wtrysku paliwa. W nim ilość powietrza dostarczanego do palnika jest ściśle dostosowana do potrzeb, gdyż jest powiązana z aktualną mocą palnika. W efekcie do kotła trafia tylko o 25-30% więcej powietrza, niż jest to niezbędne do spalenia gazu. A mniejsza ilość powietrza to mniejsza ilość azotu i niższa emisja jego tlenków.
Dalszą redukcję tlenków azotu uzyskujemy dzięki temu, że nad palnikiem kotła kondensacyjnego panuje niższa temperatura niż ma to miejsce w kotle tradycyjnym.
W efekcie większość kotłów kondensacyjnych ma klasę emisji tlenków azotu 5, co oznacza najniższą emisję. Natomiast kotły atmosferyczne mają zazwyczaj klasę emisji 3.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
Skomentuj:
Montaż kotła kondensacyjnego - korzyści dla środowiska