Ognik szkarłatny jest wdzięczną rośliną, doskonałą do uprawy nawet dla początkującego ogrodnika - Fot. Lilianna Sokołowska
Jesienią większość ogrodowych roślin ozdobnych swoje przysłowiowe ?pięć minut? ma już za sobą. Jeśli właśnie wtedy chcielibyście ożywić widok waszego ogrodu, posadźcie ognik szkarłatny (pyracantha coccinea).
1 z 4Ognik szkarłatny jest wdzięczną rośliną, doskonałą do uprawy nawet dla początkującego ogrodnika - Fot. Lilianna Sokołowska
2 z 4Owoce tej rośliny są też przysmakiem wielu ptaków np. wróbli czy sikorek - Fot. SHUTTERSTOCK
3 z 4Kolorowe owoce ogników utrzymują się na krzewach również podczas zimowych miesięcy - Fot. SHUTTERSTOCK
4 z 4Ogniki można efektownie prowadzić przy murach i ogrodzeniach - Fot. SHUTTERSTOCK
Naprawdę trudno przegapić lub minąć obojętnie krzew ognika w jesiennej szacie. Jego gałązki gęsto obsypane są wtedy intensywnie żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi (w zależności od odmiany) koralikami. Z daleka roślina wygląda jakby płonęła - stąd prawdopodobnie wzięła się jej nazwa. Na dodatek owoce ognika utrzymują się na krzewach bardzo długo, również przez zimowe miesiące. Kolorowe gałązki można więc używać do tworzenia dekoracji świątecznych.
Niekłopotliwy
Od lat mam ognik w swoim ogrodzie i bardzo go lubię. Z zachwytem patrzę na niego także wiosną, kiedy w maju okrywa się woalem delikatnego białego kwiecia. Drobne kwiatki są miododajne i w słoneczne dni uwijają się wokół nich owady, z pierwszymi motylami włącznie. Jest łatwy w pielęgnacji. Rośnie w zwykłej, nieco gliniastej ogrodowej ziemi w miejscu dość słonecznym. Co roku pięknie kwitnie i owocuje. Choć zalicza się do roślin zimozielonych, podczas ostrzejszych zim całkowicie lub częściowo brązowieje i gubi liście, które potem odrastają. Kilka lat temu, gdy mrozy były srogie, mój ognik przemarzł. Trzeba było wyciąć mu gałęzie do 1/3 wysokości. Na szczęście szybko się zregenerował i teraz od wielu sezonów jest w świetnej formie. Podlewam go tylko w okresie długotrwałej suszy i z rzadka nawożę Azofoską.
Praktyczne wskazówki
Ognik posadzony pojedynczo lub w grupie kilku krzewów (najlepiej o różnych kolorach owoców) może być bardzo ozdobnym, ognistym akcentem jesiennego ogrodu. Trzeba zapewnić roślinie sporo miejsca, bo lubi się rozrastać (osiąga mniej więcej 2 m wysokości i tyle samo szerokości). Jeśli jednak "wybuja" za bardzo, zawsze można ją przyciąć, gdyż lubi cięcie. Lepiej jednak nie podchodzić do ognika bez solidnych skórzanych rękawic, ponieważ gałązki są uzbrojone w długie i ostre kolce.
Ogniki są polecane także jako rośliny żywopłotowe, zwłaszcza na tzw. żywopłoty obronne służące jako kolczaste zapory przed intruzami. Wtedy lepiej zaplanować żywopłot swobodny, którego nie trzeba stale przycinać. Strzyżenie co sezon kłującego gąszczu byłoby dość uciążliwym obowiązkiem.
Kolorowa stołówka
W modnych ogrodach naturalistycznych, które mają być schronieniem dla owadów, ptaków i małych zwierząt, ogniki też powinny znaleźć swoje miejsce. Kolorowe owoce są zimowym przysmakiem wielu ptaków, np. wróbli, sikorek, jemiołuszek.
Skomentuj:
Ognisty akcent w ogrodzie czyli krzew ognika