Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jaki dom na działkę z wjazdem od południa?

arch. Mariusz Jaworski, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Projekt domu Karmela z wjazdem na działkę od strony południowej. Widok elewacji frontowej - Projekt i wizualizacja: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Szukam projektu na działkę z wjazdem od południa. Czym się kierować przy wyborze projektu? Dom ma być mały, do 100 m2 dla trzech osób. Czy warto rozważać ogrzewanie paliwem stałym i poświęcać jedno pomieszczenie na kotłownię? Jaki metraż musi ona mieć w takim przypadku? Rafał

Czym się kierować przy wyborze projektu?

W domu planowanym na działkę z wjazdem od południa warto dokładnie zastanowić się nad układem pomieszczeń względem stron świata. Ogólna zasada projektowania jest taka, że pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu, powinny być jak najlepiej doświetlone. Proponuję poszukać projektu, w którym pokoje strefy dziennej, a nade wszystko salon, będą znajdować się po stronie południowej i/lub zachodniej. Najbardziej korzystny układ występuje, gdy pokój dzienny zlokalizowany jest od frontu, a jego przeszklenia wychodzą na zachód i południe.

Ogromne znaczenie ma kwestia usytuowania tarasu. Pamiętajmy, że taras stanowi strefę łączącą dom z ogrodem, tak więc nasza oaza zieleni powinna rozciągać się po zachodniej stronie posesji. Przy takim rozplanowaniu, we wschodniej część części działki można zaplanować podjazd do garażu.

Lokalizacja sypialni (szczególnie sypialni znajdujących się na poddaszu) jest kwestą indywidualną - jeśli ktoś lubi, gdy budzi go poranne słońce, powinien ulokować swój pokój po wschodniej stronie domu. Miłośnicy ciepłych promieni popołudniowego słońca najlepiej będą się czuli w sypialni od strony zachodniej lub południowej.

Ważne jest także, aby pomieszczenia gospodarcze i sanitarne znajdowały się w północnym segmencie domu. Ze względu na straty ciepła, nie powinno się planować po tej stronie dużych przeszkleń.

Sposoby ogrzewania domu

Wybór sposobu ogrzewania zależy od indywidualnych możliwości finansowych inwestora - zarówno pod kątem eksploatacji, jak i montażu. Nie zawsze najpopularniejsze rozwiązania są najlepsze - zwykle wraz ze wzrostem zapotrzebowania rośnie również cena surowca. W przypadku wyboru pieca na paliwo stałe, należy pamiętać, że będzie on wymagał większej kotłowni niż kocioł gazowy. Niezbędne będzie także pomieszczenie na składowanie opału.

Wielkość kotłowni jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz przez Polską Normę Budowlaną. Przepisy stanowią, że przy ogrzewaniu domu paliwem stałym, rozmiary kotłowni są uzależnione od mocy cieplnej konkretnego pieca. Ścisłe wytyczne regulują tylko wielkość pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany kocioł na olej opałowy - wysokość takiej kotłowni nie może być mniejsza niż 2,2 m, a kubatura nie mniejsza niż 8 m3.

Warto rozważyć zamontowanie ekologicznych źródeł energii, zwłaszcza w kontekście możliwości ich dofinansowania z budżetu Państwa (np. solary). Dzięki energooszczędnym rozwiązaniom uda się ograniczyć zapotrzebowanie na energię, niezależnie od sposobu jej pozyskiwania. Odnawialne źródła zasilania zwykle charakteryzują się dużymi wydatkami na etapie instalacji, przy minimalnych kosztach eksploatacji. Jeśli inwestor jest w stanie ponieść koszty ich montażu uniezależni się w znacznym stopniu od wzrostu cen paliwa na rynkach.

arch. Mariusz Jaworski, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta
Planowanie domu na działkę z wjazdem od południa
Dom dwurodzinny - dla wielopokoleniowej rodziny i nie tylko

Skomentuj:

Jaki dom na działkę z wjazdem od południa?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej