Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta

Mariusz Jaworski

Przymierzam się do wyboru i zakupu projektu gotowego domu. W jaki sposób przygotować się do wizyty u architekta - czego mogę się spodziewać w trakcie takiej pierwszej rozmowy, co powinnam wiedzieć, czy muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty dotyczące działki? Katarzyna z Halinowa

Nieważne, czy wybudujemy dom według projektu indywidualnego, czy gotowego, warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami względem funkcji użytkowych domu. Dobrze jest obejrzeć domy znajomych i dowiedzieć się, czego im brakuje i co zmieniliby w swoich projektach.
Nieważne, czy wybudujemy dom według projektu indywidualnego, czy gotowego, warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami względem funkcji użytkowych domu. Dobrze jest obejrzeć domy znajomych i dowiedzieć się, czego im brakuje i co zmieniliby w swoich projektach.
Fot. Shutterstock
Podczas poszukiwania idealnego projektu domu, warto skorzystać z profesjonalnej porady architekta. Pomoże on wybrać projekt, który będzie spełniał warunki zabudowy oraz pasował do charakteru działki i indywidualnych potrzeb rodziny.

Potrzebne dokumenty

Wybierając się na spotkanie z architektem, warto zabrać ze sobą mapę geodezyjną z wymiarami działki i zaznaczonymi kierunkami świata oraz decyzję o warunkach zabudowy lub wypis/wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przydatny będzie także wypis z rejestru gruntów. Powyższe dokumenty pozwolą wyeliminować projekty, które z przyczyn formalnych, nie mogą zostać zrealizowane na działce posiadanej przez inwestora.

Media na działce

Przed wizytą w pracowni projektowej, należy także uzyskać informację o dostępności mediów na działce m.in. wody, prądu, kanalizacji i gazu. Takie rozeznanie jest niezbędne, ponieważ ma wpływ na sposób zagospodarowania działki oraz na rozwiązania funkcjonalne w budynku, pozwoli również zweryfikować m.in. sposób ogrzewania. Przykładowo, brak dostępności gazu sprawia, że dom trzeba ogrzewać innym paliwem np. węglem. To z kolei wymaga zaprojektowana dużej kotłowni i praktycznego składu do przechowywania węgla. Z kolei brak kanalizacji, wymusza konieczność zbudowania szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Funkcjonalność domu

Przed wizytą u architekta, należy sprecyzować swoje oczekiwania pod względem wielkości, wyglądu i funkcjonalności przyszłego domu. Warto zastanowić się nad typem zabudowy - czy ma to być budynek parterowy, z poddaszem użytkowym, czy piętrowy. Zdarza się, że ta kwestia jest narzucona przez warunki zabudowy lub wielkość i kształt działki. Należy pamiętać, że na działce powinien zmieścić się nie tylko dom, ale także ogród. Dlatego na niewielkich działkach lepiej jest zaplanować dom z dodatkową kondygnacją. Dom parterowy wybudowany na niewielkiej, czy wąskiej działce może uniemożliwić zaprojektowanie komfortowej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu.

Przyszli inwestorzy koniecznie muszą zastanowić się nad liczbą niezbędnych pomieszczeń - w szczególności nad ilością sypialni, koniecznością posiadania gabinetu i dodatkowego pokoju dla gości. Należy przemyśleć także funkcjonalność i układ strefy sanitarnej oraz przestrzeń domowego zaplecza - pomieszczeń gospodarczych, garderoby, czy schowków. Warto także wcześniej rozważyć kwestię garażu - czy ma być jedno- czy dwustanowiskowy, wolno stojący, połączony z domem, czy też wkomponowany w bryłę budynku. Na tej podstawie można oszacować wielkość domu oraz zbliżone koszty budowy. Dobrze jest określić swoje gusta architektoniczne, sprecyzować czy bardziej podobają się nam domy w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym, czy może budynki stylizowane np. na domek z bajki z wieżyczką i wolim okiem lub rezydencje w śródziemnomorskim klimacie. Można również wstępnie zastanowić się nad technologią budowy domu i podpytać architekta o plusy i minusy każdego rozwiązania.

Rozwiązania ograniczające straty energii

Bardzo ważną kwestią jest także oszacowanie swoich możliwości finansowych - zarówno pod względem budowy, jak i późniejszych kosztów użytkowania domu. W tym momencie, warto także pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań ograniczających straty energii, dla przykładu:

- podwyższenie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych oraz okien i drzwi

- wentylacja mechaniczna z rekuperacją

- pompa ciepła

- kocioł kondensacyjny

- ogniwa fotowoltaiczne

- kolektory słoneczne

- system odzysku wody deszczowej

Takie rozwiązania podwyższają koszty budowy, lecz inwestor zyskuje gwarancję niższych opłat za energię oraz zmniejszonych kosztów związanych z eksploatacją gotowego już budynku. Warto poważnie rozważyć ten kierunek, szczególnie w perspektywie planowanych od 2013 roku dopłat do budowy domów energooszczędnych.

Podczas rozmowy z architektem, warto poruszyć wszystkie nurtujące nas kwestie. Fachowe opinie pomogą w wyborze najkorzystniejszych rozwiązań oraz przyczynią się do wysokiego komfortu użytkowego wybudowanego domu.

Architekt Mariusz Jaworski, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta