Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Nowy kocioł z otwartą komorą spalania zamiast starego

Władysław Łyszkowski
Do odprowadzenia spalin z nowoczesnych kotłów atmosferycznych wykorzystuje się albo kominy murowane z cegły z umieszczonym wewnątrz wkładem ze stali kwasoodpornej labo gotowe zestawy prefabrykowane - Fot. Vaillant

Po ociepleniu domu, montażu nowych okien i zastąpieniu wentylacji grawitacyjnej mechaniczną, można przystąpić do modernizacji instalacji grzewczej. Zwykle pierwszym krokiem jest wymiana kotła.

Kocioł atmosferyczny (tradycyjny) ma otwartą komorę spalania, co oznacza, że pobiera powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, w którym się znajduje. Aby móc go zainstalować, kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m3, a jego wysokość - niż 2,2 m. Musi być w nim zamontowana kratka nawiewna oraz wywiewna (usuwa gaz lub spaliny w razie awarii).

Co zyskamy?

Dzięki wyższej sprawności nowego kotła gazowego zapłacimy przede wszystkim mniej za gaz. Korzyści jednak będzie znacznie więcej.

Bezpieczeństwo działania. Co prawda większość starych kotłów była wyposażona w czujnik ciągu (zamyka on dopływ gazu do urządzenia, gdy nastąpi brak ciągu kominowego), jednak często nie był on w pełni skuteczny.

Nowoczesne kotły atmosferyczne mają z reguły nie tylko podwójny czujnik ciągu, ale też szereg dodatkowych zabezpieczeń, takich jak elektroda jonizacyjna kontrolująca obecność płomienia czy czujnik ciśnienia przepływu wody.

Bardziej precyzyjne są też elementy odpowiedzialne za regulację mocy palnika. Dawniej kocioł po załączeniu działał ze stałą mocą i wyłączał się po osiągnięciu ustawionej na termostacie kotłowym temperatury. W okresach przejściowych (wiosna, jesień) dochodziło więc do częstej i krótkotrwałej pracy urządzenia. Współczesne kotły są wyposażone w mechanizmy regulujące dopływ gazu, które umożliwiają dopasowanie mocy palnika do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło.

Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Kotły gazowe starego typu były produkowane wyłącznie jako jednofunkcyjne. Ciepłą wodę przygotowywano więc najczęściej w oddzielnych urządzeniach, na przykład w gazowych piecykach łazienkowych, bojlerach gazowych, termach elektrycznych lub zbiornikach z wężownicą i grzałką.

Obecnie mamy znacznie więcej rozwiązań, które umożliwiają połączenie ogrzewania domu z przygotowaniem ciepłej wody. Do wyboru mamy kotły stojące i wiszące oraz jedno- i dwufunkcyjne (zależnie od oczekiwanego komfortu ciepłej wody).

Bogato wyposażone urządzenie. W starych konstrukcjach kotłów - pod obudową - znajdował się w zasadzie tylko palnik i wymiennik ciepła, przekazujący energię cieplną ze spalin do wody grzejnej. Szereg dodatkowych elementów, jak: pompa obiegowa, naczynie wzbiorcze, termometry, manometry czy zawór bezpieczeństwa było montowanych poza kotłem. Dziś odchodzi się od tego rozwiązania. Współczesny kocioł bardzo często jest "kompletną kotłownią". Dzięki temu to, co dawniej zajmowało dużo miejsca i psuło estetykę pomieszczenia, jest teraz najczęściej schowane pod obudową urządzenia.

Sterowanie za pomocą termostatu pokojowego. Takie rozwiązanie zapewnia znacznie wygodniejszą obsługę kotła. Termostat porównuje temperaturę w pokoju z wartością ustawioną wcześniej przez użytkownika. Jeśli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie, wyłączy kocioł, gdy spadnie - włączy go.

Jakie mogą być problemy?

Podczas eksploatacji nowego kotła atmosferycznego mogą pojawić się między innymi następujące problemy.

Wychłodzenie pomieszczenia. Kocioł tradycyjny potrzebuje około 13-14 m3 powietrza na każdy m3 spalonego gazu. Dlatego zimą - w czasie dużych mrozów, gdy jest duże zapotrzebowanie na ciepło lub podczas długiego poboru ciepłej wody - pomieszczenie, w którym działa taki kocioł, jest bardzo wychłodzone. Z tego względu lepiej nowy kocioł atmosferyczny zamontować w kotłowni, zamiast przenosić go do innego pomieszczenia.

Konieczność modernizacji komina. Najczęściej wymiana kotła wiąże się z koniecznością montażu wkładu ze stali nierdzewnej w istniejącym przewodzie spalinowym. Jest to podyktowane zwykle złym stanem technicznym komina. Ponadto, podczas działania kotła o wyższej sprawności w kominie może powstawać kwaśny kondensat, który go niszczy. Objawem tego będą plamy, które dość szybko pojawią się na ścianie kominowej.

Cena wkładu ze stali nierdzewnej, w zależności od jego średnicy i wysokości, waha się od 1500 do 3000 zł.

Zmienna sprawność. Wraz z pobieranym z pomieszczenia powietrzem do spalania, do kotła dostaje się kurz i pył. Powoduje to osadzanie się zanieczyszczeń na wymienniku ciepła, przez co znacznie spada sprawność urządzenia, a wzrasta zużycie gazu.

W dodatku silne zanieczyszczenie wymiennika ciepła może prowadzić do tego, że spaliny nie mogą przez niego płynąć. Omijają one wówczas nie tylko wymiennik, ale też zabezpieczenia, których zadaniem jest wyłącznie kotła. Dlatego, dbając o własną kieszeń oraz bezpieczeństwo, nie lekceważmy corocznego przeglądu kotła, połączonego z jego czyszczeniem i regulacją.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - tradycyjny kocioł gazowy
7 miejsc na kocioł gazowy
Serwis kotła - po czym poznać dobrego fachowca

Skomentuj:

Nowy kocioł z otwartą komorą spalania zamiast starego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej