Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak oświetlić ogród i wejście do domu

Alicja Gawryś, Halina Świderska, Aldona Zakrzewska
Oświetlenie wejścia domu w postaci kinkietów z kulistymi oprawami oraz umieszczonych w okapie dachowym punktów świetlnych - Fot. Lilianna Sokoowska

W oświetleniu ogrodu i domu najważniejsze są lampy znajdujące się w dwóch strefach: wejściowej i wypoczynkowej. W obu oprawy rozmieszczamy tak, by nie oślepiały osób przebywających w domu i ogrodzie, ani przechodzących czy przejeżdżających obok posesji.

Oświetlenie strefy wejściowa

Jeśli budynek ustawiony jest blisko bramy, a przedogródek jest niewielki, do oświetlenia wjazdu czy wejścia zupełnie wystarczą światła ulokowane na słupach bramy i nad drzwiami. Gdy podjazd jest dłuższy lub kolisty, stosuje się zazwyczaj niewielkie światła prowadzące. Modne są ostatnio oprawy wmontowane bezpośrednio w nawierzchnię. Jest to rozwiązanie eleganckie, lecz w rejonach, gdzie zdarzają się znaczne opady śniegu, nie do końca praktyczne. Lepsze będą lampy w formie niewysokich słupków.

Nawierzchnie powinny być rozjaśnione równomiernie, bez silnych kontrastów światła i cienia, a wszelkie występujące na nich różnice wysokości - zaakcentowane. Jeżeli droga prowadzi po łuku, ze względów bezpieczeństwa i estetyki, świetlne punkty lokujemy zawsze po stronie zewnętrznej.

Oświetlenie strefy wypoczynku

Taras czy altanę można rozświetlić podobnie jak domowy salon - pojedynczą lampą dającą silne światło. To główne, padające z góry światło nie powinno oślepiać, ma jedynie rozpraszać mrok. Zamiast jednej lampy możemy też użyć kinkietów zamontowanych na ścianie budynku, po dwóch stronach drzwi tarasowych. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie oświetlenia o kilka lamp mniejszej mocy. Mogą to być niskie latarnie mocowane na szpilce w trawniku przy tarasie lub oprawy wbudowane w jego nawierzchnię. Dają one słabe i rozproszone światło, które ułatwia poruszanie się i tworzy nastrój.

Jak oświetlać...

Poszczególne miejsca mają swoje wymagania, zarówno dotyczące doboru i mocy lampy, jak i jej odpowiedniego ulokowania.

Wejście do domu, altana i taras. Oświetlamy je dużej mocy reflektorem lub lampą naścienną zamocowaną na wysokości minimum 1,7 m nad ziemią.

Schody. Podstawową zasadą ich oświetlania jest bezpieczeństwo użytkowania. Lampy mogą być wbudowane w stopnie, co dobrze je uwidoczni i podkreśli poziom, ale też i ciężar budowli.

Oprawy rozmieszczone po bokach sprawią, że schody będą wyglądały mniej masywnie.

Przy oświetleniu osiowym światło powinno być rozproszone, natomiast boczne może być zarówno ukierunkowane, jak również rozproszone.

Podjazdy i ścieżki. Bardziej reprezentacyjne i bogato obsadzone roślinami, trzeba oświetlić intensywniej. Szlaki wiodące do miejsc mniej ważnych - oszczędniej. Możemy użyć światła twardego, które podkreśli ich fakturę, albo miękkiego, wydobywającego wielkość elementów.

Do oświetlania ścieżek i podjazdów najlepiej nadają się niskie lampy na słupkach lub oprawy osadzane w nawierzchni.

Oczko wodne. Brzegi oświetlamy szeregiem reflektorków lub niskich lamp, a taflę wody - lampami pływającymi lub podwodnymi.

Niskie rośliny. Najlepiej użyć opraw, których światło skierowane jest w dół i na bok.

Drzewa, krzewy. Podświetlamy je reflektorami instalowanymi pod koroną drzewa lub umieszczonymi między rośliną a widzem.

Trawnik. Oświetlamy latarniami lub lampami wpuszczanymi w grunt, po których można jeździć kosiarką.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Oświetlanie zewnętrzne ogrodu i domu
Elewacje domów w świetle księżyca
Różne wejścia do różnych domów

Skomentuj:

Jak oświetlić ogród i wejście do domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej