Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Budowa dachu: materiały na sztywne poszycie

Iwona Szczepaniak
Sztywne poszycie tradycyjnie wykonuje się z zaimpregnowanych desek sosnowych - Fot. Rafał Polak-Kuchta

Sztywnego poszycia wymagają dachy o niewielkim spadku połaci (poniżej 20°). Jest ono potrzebne również wtedy, gdy dach ma zostać przykryty gontami bitumicznymi lub blachą płaską.

Sztywne poszycie można wykonać z desek lub płyt drewnopochodnych.

Deski. Zwykle wybiera się drewno sosnowe i świerkowe, które daje gwarancję, że poszycie będzie wytrzymałe, a dzięki dużej zawartości żywicy - również trwałe i odporne na zmiany temperatury i wilgotności. Rzadziej stosuje się drewno jodłowe i topolowe. Drewno powinno być zabezpieczone impregnatem zwiększającym jego odporność na pleśń, owady i ogień.

Do wykonania sztywnego poszycia wykorzystuje się deski o szerokości 12-15 cm i grubości 20-25 mm. Najlepiej, gdy w ich krawędziach są wyprofilowane pióra i wpusty, wtedy płaszczyzna poszycia jest równa i bardziej odporna na deformację. Deski układa się prostopadle do krokwi. Pod gonty bitumiczne deski układa się na styk, a pod pokrycia z blachy płaskiej - z odstępami 2-5 cm.

Płyty drewnopochodne. Zamiast tradycyjnego deskowania coraz częściej wykorzystuje się wodoodporne płyty MFP, wiórowe V-100 i OSB lub wodoodporną sklejkę. Mają one zwykle grubość 15-18 mm. Sklejka ma większą wytrzymałość na zginanie niż płyta OSB (co pozwala na zastosowanie jej cieńszej odmiany - 9-12 mm), jest jednak droższa.

Zdecydowanie łatwiej i szybciej niż z desek można z nich wykonać sztywne poszycie o bardzo równej powierzchni, która nie będzie się odkształcać pod wpływem zmian wilgotności. Ma to szczególne znaczenie dla pokryć z gontów bitumicznych. Nawet niewielkie wybrzuszenia lub odstające krawędzie są później widoczne na powierzchni pokrycia.

Najczęściej wykorzystuje się płyty o wymiarach 125 × 250 cm, ale można też kupić większe lub mniejsze. Mogą mieć one krawędzie proste lub profilowane na wpust i wypust, co gwarantuje większą szczelność. Płyty mocuje się dłuższymi bokami prostopadle do krokwi. W kolejnych rzędach przesuwa się je względem siebie o rozstaw krokwi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 15
Ile kosztuje więźba dachowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 14
Wstępne krycie dachu - co jest lepsze: folia czy papa?

Skomentuj:

Budowa dachu: materiały na sztywne poszycie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej