Automatyka układu grzewczego: złe umiejscowienie termostatu
Stefan Żuchowski
Termostat pokojowy powinno się zamontować na ścianie wewnętrznej. Należy też unikać bezpośredniego oddziaływania na niego promieni słonecznych - Fot. Viessmann
Do sterowania pracą instalacji grzewczej można stosować termostat pokojowy. Źle zamontowany spowoduje, że regulacja temperatury we wnętrzach będzie zawodzić. Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu ?Instalacje. Jak się ustrzec błędów?.
1 z 4Termostat pokojowy powinno się zamontować na ścianie wewnętrznej. Należy też unikać bezpośredniego oddziaływania na niego promieni słonecznych - Fot. Viessmann
2 z 4Termostaty pokojowe są połączone z kotłem przewodowo (za pomocą przewodu elektrycznego) lub radiowo, dzięki czemu sterują jego pracą, uwzględniając zadaną przez użytkownika temperaturę we wnętrzu - Fot. De Dietrich
3 z 4Dzięki pobraniu odpowiedniej aplikacji możemy wracając na przykład z ferii zimowych ustawić odpowiedni poziom temperatury w domu - Fot. Junkers
4 z 4W wielu firmach serwisanci wyposażeni są w oprogramowanie, które ułatwia szybkie diagnozowanie usterek występujących podczas działania systemu grzewczego - Fot. Viessmann
Błąd: złe miejsce dla termostatu
Termostat wyposażony jest w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu samoczynnie porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika. Gdy temperatura wzrasta, wyłącza kocioł lub pompę ciepła, gdy spada - załącza go. Jeśli termostat pokojowy zamontujemy niewłaściwie, spowoduje to złą pracę systemu grzewczego - w pomieszczeniach będzie za chłodno lub za ciepło. Dlatego regulatora pokojowego nie powinno się umieszczać:
zbyt blisko telewizora lub komputera bądź innego urządzenia, które okresowo się nagrzewa. Wtedy termostat zanotuje wzrost temperatury, mimo że w pomieszczeniu wcale nie jest nam za ciepło;
w pobliżu okna lub drzwi balkonowych, którymi do pomieszczenia może napływać chłodne powietrze. Gdy je otwieramy, regulator odczytuje to jako spadek temperatury, chociaż z dala od niego komfort cieplny we wnętrzu jest zachowany. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy czujnik zawiesimy obok drzwi wejściowych.
na zewnętrznej ścianie w pomieszczeniu - czujnik może źle działać, zwłaszcza gdy ściana nie zostanie odpowiednio zaizolowana termicznie.
Rozwiązanie:
Fachowcy zalecają zamontowanie termostatu pokojowego w jednym z chłodniejszych pomieszczeń w domu, czyli na przykład w narożnym pokoju, a nie w salonie, jak się powszechnie sądzi. Dzięki temu system grzewczy działa do chwili, aż zostanie osiągnięta ustawiona temperatura w tym pokoju. Jeśli zaś w pozostałych wnętrzach wcześniej uzyskamy komfort cieplny, głowice termostatyczne przymkną lub całkowicie zamkną zawory przy grzejnikach.
Aby obsługa termostatu była wygodna, zawiesza się go zazwyczaj na wysokości 1,5 m od podłogi (można też trochę wyżej lub niżej, w zależności od naszych potrzeb).
Uwaga! Na rynku dostępne są także sterowniki pokojowe w kształcie pilota, który umieszcza się w uchwycie montowanym na ścianie. W celu zmiany parametrów działania instalacji, pilot wyjmujemy z uchwytu i potem z powrotem go umieszczamy. Nie należy wynosić pilota do nieogrzewanego pomieszczenia (na przykład spiżarni). Wówczas bowiem termostat odczyta znaczny spadek temperatury i taki sygnał prześle do systemu grzewczego. W efekcie zostanie uruchomiony kocioł, co spowoduje niepotrzebny wzrost temperatury w domu.
Zdalne sterowanie termostatem - i ogrzewaniem
Coraz więcej producentów nowoczesnych urządzeń grzewczych oferuje swoim użytkownikom możliwość pobrania ze strony internetowej specjalnej, bezpłatnej aplikacji. Działa ona na smartfonach oraz tabletach z systemami operacyjnymi iOS i Android. Dzięki temu mamy możliwość nadzorowania instalacji grzewczej - sprawdzenia, czy kocioł lub pompa ciepła działają, albo zmiany zaprogramowanej wcześniej temperatury w pomieszczeniach zarówno w ciągu dnia, jaki w nocy. Poza tym, aplikacja zawiera zwykle jeszcze wiele innych przydatnych funkcji - na przykład włączania oświetlenia czy systemu alarmowego, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.
Oprócz tego niektóre firmy mają specjalne oprogramowanie, które ułatwia autoryzowanym serwisantom diagnozowanie awarii urządzenia grzewczego.
Skomentuj:
Automatyka układu grzewczego: złe umiejscowienie termostatu