Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

5 najważniejszych pytań o ogrzewanie płaszczyznowe

Marcin Ciuchnowicz

Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj instalacji grzewczej, w której nie ma grzejników, bo pomieszczenia ogrzewają przewody ukryte w podłodze, ścianach lub suficie.

Wbrew pozorom, ogrzewanie płaszczyznowe nie jest nowym rozwiązaniem. Kanałami pod podłogą ogrzewano domy już w starożytnym Rzymie. W obecnie wykonywanych instalacjach płaszczyznowych, rury z ciepłą wodą lub elektryczne przewody (a niekiedy też maty) układa się na suficie, ścianach lub podłodze. Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest wodne ogrzewanie podłogowe. Powstające ciepło oddawane jest do betonowej wylewki, pokrytej łatwo przepuszczającą ciepło posadzką. Rury, którymi płynie ciepła woda, mogą być wykonane z miedzi lub tworzyw sztucznych. Pierwsze stosuje się rzadko - ze względu na ich dość wysoką cenę. Najczęściej jednak są wybierane rury wielowarstwowe. Mają one wkładkę z aluminium, która zapobiega przenikaniu tlenu do instalacji, a przez to korozji jej metalowych elementów (na przykład zaworów, odpowietrzników itp.). Planując ogrzewanie ścienne musimy pamiętać, że nie wolno zastawiać meblami całej powierzchni ściany. Poza tym, ściany zewnętrzne domu muszą być odpowiednio ocieplone, aby zainstalowanie tego ogrzewania miało sens. Natomiast ogrzewanie sufitowe powinno się układać w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 3 m.

Kiedy warto mieć ogrzewanie płaszczyznowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe polecane jest do domów dobrze ocieplonych. W przeciwnym razie nie zapewni ono odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Wynika to z tego, że zwiększenie mocy systemu spowodowałoby przegrzewanie powierzchni podłogi, więc domownicy mogliby narzekać na obrzęki nóg. System ten sprawdza się zwłaszcza gdy:

- źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła - temperatura wody do zasilania instalacji uzyskiwana z obu tych źródeł ciepła nie przekracza wartości 55 st.C; jest zatem odpowiednia do wodnej podłogówki, która jest ogrzewaniem niskotemperaturowym;

- chcemy zaoszczędzić na kosztach ogrzewania - we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego - najcieplej jest przy podłodze, czyli tam, gdzie chłód dla człowieka jest najbardziej odczuwalny. Dlatego możemy utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie 18 st.C, a odczujemy taki sam komfort, jak przy temperaturze 20 st.C - uzyskanej w efekcie działania grzejników. Już tak niewielka różnica zapewnia redukcję kosztów ogrzewania o około 10%;

- podłoga jest "zimna" - czyli pokryta na przykład płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, które są chłodne w dotyku. Materiały te dobrze przewodzą ciepło, a tym samym nie zatrzymują go w wylewce, tylko oddają do pomieszczenia;

- domownicy są alergikami - równomiernie grzejąca duża powierzchnia podłogi, oddaje ciepło głównie przez promieniowanie. Dzięki temu w sezonie grzewczym ruch powietrza jest niewielki, co ogranicza unoszenie się kurzu;

- ważne są dla nas względy estetyczne i funkcjonalne - ukryte pod posadzką ogrzewanie jest niewidoczne, nie zajmuje miejsca i nie przeszkadza w aranżacji wnętrz.

Uwaga! Ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła może być latem wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń.

Gdzie zamontować ogrzewanie płaszczyznowe?

Zazwyczaj planujemy montaż ogrzewania podłogowego na parterze domu - w salonie, kuchni, przedpokoju i łazience. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć je również na piętrze w sypialniach.

Na parterze. W salonie z dużymi oknami tarasowymi samo ogrzewanie podłogowe może nie zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego. Z tego względu wzdłuż okien często montuje się dodatkowo konwektorowe grzejniki kanałowe. W kuchni i przedpokoju zazwyczaj nie ma miejsca na montaż grzejnika ściennego. Dlatego ogrzewanie podłogowe jest w tych pomieszczeniach chętnie układane, zwłaszcza że posadzka jest tu zwykle wykończona płytkami ceramicznymi. Również w łazience każdy z nas doceni ciepłą podłogę. Warto umieścić tu jednak również grzejnik drabinkowy, który dogrzeje pomieszczenie oraz umożliwi suszenie ręczników.

Na piętrze. Nie musimy obawiać się montażu podłogówki na piętrze lub poddaszu. Dotyczy to także stropów o zwykłej nośności, również drewnianych. Wtedy zamiast metody mokrej (pokrycie rur grzejnych wylewką cementową lub anhydrytową) stosuje się metodę suchą. Polega ona na ułożeniu rur grzejnych w płytach styropianowych o niewielkiej grubości, które następnie pokrywa się specjalnymi płytami gipsowymi lub wiórowymi. Wbrew obiegowym opiniom takie ogrzewanie nie zakłóca snu. Gdy chcemy utrzymywać nocą w sypialni temperaturę 18 st.C, to temperatura podłogi mroźną zimą powinna wynosić około 23 st.C - podłoga będzie wtedy ledwie ciepła przy dotyku dłonią.

Ile kosztuje montaż ogrzewania płaszczyznowego?

Wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego wymaga starannego zaplanowania. Po zakończeniu prac nie ma bowiem możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian w instalacji. Dlatego jej projekt i wykonanie najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi. Zamieszczona poniżej wycena dotyczy ogrzewania metodą mokrą w dobrze ocieplonym piętrowym domu o powierzchni około 150 m2. Ogólnie można powiedzieć, że koszty montażu tego systemu będą na tym samym poziomie, co tradycyjny układ z grzejnikami.

Materiały. Do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (bez uwzględnienia wyposażenia kotłowni) niezbędne będą następujące materiały:

- 1200 m wielowarstwowej rury grzejnej o średnicy 16 mm;

- rozdzielacze z przepływomierzami i zaworami termostatycznymi (do siłowników) oraz 2 szafki podtynkowe;

- układ obniżający temperaturę zasilania instalacji ogrzewania podłogowego umieszczony w kotłowni - pompa obiegowa i zawór trójdrogowy;

- złączki przyłączeniowe rur do rozdzielaczy;

- izolacja termiczna - dla podłogi na gruncie grubość styropianu systemowego (pokryty folią lub z fabrycznie wydrążonymi kanałami) wynosi minimum 15 cm, na stropie - 2,5-3,5 cm;

- elementy dodatkowe: spinki mocujące rury do izolacji, taśma brzegowa, profile dylatacyjne;

- elektroniczny układ sterowania zawierający standardowy termostat w każdym pomieszczeniu i termostat zarządzający pracą całego systemu oraz siłowniki do zaworów na rozdzielaczach sterowane z modułów głównych.

Łączny koszt materiałów wynosi około 15 700 zł.

Robocizna. Koszt robocizny zależy między innymi od stopnia skomplikowania instalacji oraz regionu, w którym znajduje się budynek (w centralnej Polsce ceny są zwykle wyższe niż na przykład we wschodniej części kraju). Istotne jest też to, kto wykona izolację termiczną - jeśli zrobi to ekipa budowlana wówczas za metr kwadratowy ułożenia podłogówki wodnej zapłacimy około 40 zł, a gdy całość prac wykona instalator - koszt montażu wyniesie 70 zł/m2. W naszym przykładowym domu za wykonanie instalacji zapłacimy od 6000 do 10 500 zł.

Jakiej wymaga obsługi?

Wodne ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną, czyli najpierw wolno się rozgrzewa, a potem wolno stygnie. Dlatego, aby zwiększyć wygodę użytkowania i sprawność działania tego systemu, w skrzynce rozdzielczej umieszcza się odpowiednie elementy umożliwiające regulację temperatury wody grzejnej. Dodatkowo, w poszczególnych pomieszczeniach warto zamontować termostaty pokojowe. Do wyboru mamy:

- standardowe - najtańsze i najprostsze w działaniu; wyłączają ogrzewanie, gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość;

- elektroniczne - umożliwiają okresowe obniżanie temperatury, na przykład nocą lub podczas nieobecności domowników w czasie dnia. Wiele z nich ma wyświetlacze ciekłokrystaliczne, dzięki czemu można bez problemu odczytać parametry działania instalacji. Łączność pomiędzy termostatem w pokoju a sterownikami zamontowanymi w skrzynce rozdzielczej zapewniają kable elektryczne (układa się je w trakcie montażu instalacji elektrycznej w domu). Można też zdecydować się na regulację radiową, która nie wymaga prowadzenia kabli.

Jakie są koszty eksploatacji ?

Koszty eksploatacji wodnego ogrzewania podłogowego będą w dużym stopniu zależały od rodzaju zastosowanego źródła ciepła. Może to być kocioł gazowy (tradycyjny albo kondensacyjny), gruntowa lub powietrzna pompa ciepła, a nawet kocioł na paliwa stałe.

Opłaty za ogrzewanie tego samego domu gazowym kotłem kondensacyjnym w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym będą nieco niższe, niż gdybyśmy zastosowali grzejniki ścienne. Wynika to między innymi stąd, że podczas takiej współpracy kocioł osiąga maksymalną sprawność. Poza tym, ogrzewanie podłogowe - jak już wiemy - zapewnia większy komfort cieplny niż grzejniki, przy niższej temperaturze w pomieszczeniu. Pamiętajmy też o tym, że na koszty ma również wpływ rodzaj zastosowanego paliwa.

Rury i osprzęt do wodnego ogrzewania podłogowego produkują:

- Danfoss, www.danfoss.pl, tel. 22 755 07 00

- KAN, www.kan.com.pl, tel. 85 749 92 00

- Kisan, www.kisan.pl, tel. 22 701 71 31

- Perfexim, www.perfexim.com.pl, tel. 61 830 20 17

- Purmo, www.purmo.pl, tel. 22 544 10 00

- Rehau, www.rehau.pl, tel. 61 849 84 30

- Roth, www.roth-polska.pl, tel. 68 320 20 72

- Tece, www.tece.pl, tel. 71 383 91 00

- Vikersonnl www.vikersonn.pl, infolinia: 22 308 10 10

- Viessmann, www.viessmann.pl, infolinia: 0801 0801 24

- Wavin, www.wavin.pl, tel. 61 891 10 00

Skomentuj:

5 najważniejszych pytań o ogrzewanie płaszczyznowe