Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie

Jarosław Hoffmann
Budowanie w systemie daje inwestorom większą pewność osiągnięcia oczekiwanych właściwości ścian - Fot. Solbet

Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej stawia się szybko i precyzyjnie. Ich wykonanie ułatwiają elementy w różnych formatach i zaprawy w odpowiednim rodzaju.

Ściany to konstrukcje złożone z wielu rozmaitych materiałów. Są to przede wszystkim bloczki lub pustaki o różnych wymiarach, które dostosowuje się do potrzebnej grubości muru. Ale nie tylko.

Żeby wznieść ściany, niezbędne są również zaprawy, elementy dodatkowe (łączniki, zbrojenie, narzędzia itp.), a także warstwy izolacyjne (między innymi wełna mineralna, styropian) i wykończeniowe (na przykład tynki, gładzie). Oczywiście, do murowania można użyć przypadkowych produktów. Jednak decydując się na takie rozwiązanie ryzykujemy tym, że konstrukcja naszego domu nie będzie spełniała wymagań technicznych.

Z tego względu znacznie lepiej zastosować systemowe rozwiązanie, które pozwoli właściwie dobrać każdy "składnik" wznoszonych ścian. Dzięki temu będą one wytrzymałe, pozbawione słabych miejsc i będą mieć dobrą izolacyjność termiczną.

Beton i ceramika: elementy murowe

W systemach najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian - betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej - stosuje się dwa rodzaje elementów. Z betonu robi się pełne bloczki, z ceramiki - pustaki z otworami. W bloczkach parametry - między innymi wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność cieplna - są takie same zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Z kolei układ drążeń w pustakach powoduje, że cechy te są różne i zależą od ułożenia pustaka w ścianie.

Beton komórkowy. Ze względu na niewielki ciężar bloczki mają stosunkowo spore wymiary. Ich wysokość to najczęściej 24 cm, długość 59 cm i grubość: 6, 8, 10, 12, 18, 24, 30, 36, 42 lub 48 cm. Duży format bloczków powoduje, że na 1 m2 ściany przypada ich tylko około 7 sztuk, niezależnie od grubości ściany.

Bloczki mogą mieć boki gładkie, z uchwytami montażowymi lub profilowane na pióra i wpusty. Ze względu na to, że bardzo łatwo je dociąć (nawet ręczną piłą), nie są potrzebne żadne elementy murowe uzupełniające (połówkowe, narożne itp.).

Ceramika poryzowana. Pustaki są mniejsze od bloczków z betonu komórkowego; ich format zależy od producenta. A ponieważ zakładów wytwarzających pustaki jest dużo, są one dostępne w różnorodnych wymiarach (co wpływa na ich zużycie) i z drążeniami o różnych kształtach.

Boki pustaków mogą być gładkie lub wyprofilowane na zamek pióro-wpust. Najczęściej spotykane są pustaki ceramiczne typu Max, o wymiarach: 28,8 x 18,8 x 22 cm (zużycie 21,6 szt./m2). Coraz popularniejsze są pustaki w wersji szlifowanej, o gładkich i równych powierzchniach poziomych. Mają one format 44 x 24,8 x 24,9 cm (19 szt./m2), 25 x 37,3 x 24,9 cm (19 szt./m2), 11,5 x 49,8 x 24,9 cm (8 szt./m2). Drążenia niektórych z nich są wypełnione wełną mineralną; poprawia to ich izolacyjność cieplną.

Elementy dodatkowe

Częścią systemu wznoszenia ścian są łączniki do ścian wewnętrznych. Dzięki ich użyciu nie ma potrzeby przewiązywania bloczków lub pustaków. Połowę łącznika wmurowuje się w spoinę poziomą ściany zewnętrznej, a pozostałą część - po odgięciu - w spoinę ściany działowej. W systemach z betonu komórkowego i ceramiki jest też zbrojenie w postaci płaskiej kratownicy, przeznaczone do wzmocnienia stref podokiennych.

Ponadto, producenci betonu komórkowego oferują specjalne narzędzia. Są to kielnie, młotki, piły, pace do szlifowania i inne. Ich użycie jest niezbędne, by wykonać mur zgodnie z zaleceniami. Wznoszenie ściany przy użyciu takich narzędzi jest łatwiejsze i szybsze, niż murowanie tradycyjną kielnią, przy której trzeba mieć wprawę. Mniejsze jest więc ryzyko popełnienia błędu.

Dlaczego budowanie w systemie jest istotne?

Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet Sp. zo.o.: Stosowanie systemu budowlanego daje zarówno projektantom, wykonawcom, jak i inwestorom znacznie większą pewność uzyskania odpowiednich, założonych i oczekiwanych właściwości, niż przy wykorzystaniu przypadkowych materiałów i technologii. To większe bezpieczeństwo, ale tylko pod warunkiem że system zostanie zastosowany w całości, bez uproszczeń w technologii i użycia zamienników w miejsce oryginalnych materiałów. Jaki jest tego efekt? Dobrym przykładem, który to potwierdza, jest konstrukcja murowa. Przebadane mury wykonane z zestawu elementów, które tworzą system, uzyskują konkretną wytrzymałość na określonym poziomie ufności. Innymi słowy oznacza to, że projektant, który przewiduje wzniesienie konstrukcji z takiego zestawu wyrobów (czyli w systemie), może użyć do obliczeń parametrów, które wynikają z wcześniej przeprowadzonego szeregu badań. Tego typu parametry są korzystniejsze od tych zwartych w normach. Niekiedy nawet są one o 400 proc. lepsze niż te zawarte w normach. Oznacza to, że na przykład wytrzymałość muru (pod warunkiem że jest on wykonany w określonym systemie) jest wyższa niż wtedy, gdy zastosuje się przypadkowe wyroby. Taka jest idea zastosowania systemu z dopasowanych elementów murowych i zaprawy murarskiej.

Innym przykładem jest zastosowanie nadproży. Jeśli do budowy ścian jest używany beton komórkowy, a dodatkowo ściany mają być jednowarstwowe, to jedynym dobrym rozwiązaniem, który zagwarantuje wysoką jakość techniczną ścian, jest zastosowanie nadproży zbrojonych z betonu komórkowego. W ten sposób eliminuje się słabsze pod względem termicznym miejsca (mostki termiczne), których przecież być nie może w nowocześnie wybudowanym i energooszczędnym budynku.

Jest wiele takich przykładów, które można by było przytaczać i pokazywać wyższość techniczną zastosowania rozwiązań systemowych nad rozwiązaniami, które wynikają z przypadku. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że takie pozorne oszczędności kończą się przeważnie kłopotami i bardzo często znaczącym zwiększeniem rzeczywistych kosztów.

Najczęściej popełniane błędy przy budowie ścian zewnętrznych

Powodem gorszej wytrzymałości i izolacyjności termicznej ścian domu są też błędy wykonawcze. Przy wznoszeniu murów najczęściej są to:

- zastosowanie różnych materiałów;

- zły dobór zaprawy;

- niewypełnienie zaprawą spoin pionowych między elementami gładkimi;

- niewłaściwe przewiązanie elementów ściennych;

- niestosowanie się do zaleceń producenta materiału (na przykład wykonawca używa niewłaściwych narzędzi, nie szlifuje kolejnych warstw);

- nierównomierne rozłożenie zaprawy klejącej (nie jest nałożona za pomocą kielni do cienkich spoin, lecz na przykład za pomocą grzebienia do nakładania kleju do glazury).

Zobacz najczęściej popełniane błędy przy murowaniu ścian: zdjęcia

Producenci i dystrybutorzy

Produkty do wznoszenia ścian z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej oferują m.in.:

BRUK-BET, www.bruk-bet.pl

H+H, www.hplush.pl

Solbet, www.solbet.pl

Xella, www.xella.pl

Wienerberger, www.wienerberger.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Koszt budowy domu: ile kosztują ściany zewnętrzne?
Beton komórkowy: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?
Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

Skomentuj:

Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej