Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie
Jarosław Hoffmann
Budowanie w systemie daje inwestorom większą pewność osiągnięcia oczekiwanych właściwości ścian - Fot. Solbet
Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej stawia się szybko i precyzyjnie. Ich wykonanie ułatwiają elementy w różnych formatach i zaprawy w odpowiednim rodzaju.
1 z 12Budowanie w systemie daje inwestorom większą pewność osiągnięcia oczekiwanych właściwości ścian - Fot. Solbet
2 z 12Bloczek do wznoszenia wewnętrznych ścian działowych - Fot. Solbet
3 z 12Bloczek do wznoszenia ścian zewnętrznych dwuwarstwowych i ścian wewnętrznych - Fot. Tomasz Rybarczyk
4 z 12Bloczek do wznoszenia ścian zewnętrznych jednowarstwowych - Fot. Xella/Ytong
5 z 12Pustaki z ceramiki poryzowanej są oferowane w różnych rozmiarach - Fot. Wienerberger/Porotherm
6 z 12Pustaki z ceramiki poryzowanej są dostępne również w wersji razem z ociepleniem - Fot. Wienerberger/Porotherm
7 z 12Producenci betonu komórkowego oferują również narzędzia, których użycie jest niezbędne, żeby wykonać mur zgodnie z zaleceniami - Fot. Tomasz Rybarczyk
8 z 12Bruzdy w ścianie pod instalacje elektryczne łatwiej będzie wykonać za pomocą narzędzi do ręcznego wycinania - Fot. Solbet
9 z 12Błąd: wymurowanie ściany z różnych materiałów - Fot. Tomasz Rybarczyk
10 z 12Błąd: użycie niewłaściwego narzędzia (młotka murarskiego) - Fot. Tomasz Rybarczyk
11 z 12Błąd: złe przewiązanie elementów ściennych - Fot. Tomasz Rybarczyk
12 z 12Niedokładne rozłożenie zaprawy klejącej - Fot. Tomasz Rybarczyk
Ściany to konstrukcje złożone z wielu rozmaitych materiałów. Są to przede wszystkim bloczki lub pustaki o różnych wymiarach, które dostosowuje się do potrzebnej grubości muru. Ale nie tylko.
Żeby wznieść ściany, niezbędne są również zaprawy, elementy dodatkowe (łączniki, zbrojenie, narzędzia itp.), a także warstwy izolacyjne (między innymi wełna mineralna, styropian) i wykończeniowe (na przykład tynki, gładzie). Oczywiście, do murowania można użyć przypadkowych produktów. Jednak decydując się na takie rozwiązanie ryzykujemy tym, że konstrukcja naszego domu nie będzie spełniała wymagań technicznych.
Z tego względu znacznie lepiej zastosować systemowe rozwiązanie, które pozwoli właściwie dobrać każdy "składnik" wznoszonych ścian. Dzięki temu będą one wytrzymałe, pozbawione słabych miejsc i będą mieć dobrą izolacyjność termiczną.
Beton i ceramika: elementy murowe
W systemach najpopularniejszych materiałów do wznoszenia ścian - betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej - stosuje się dwa rodzaje elementów. Z betonu robi się pełne bloczki, z ceramiki - pustaki z otworami. W bloczkach parametry - między innymi wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność cieplna - są takie same zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Z kolei układ drążeń w pustakach powoduje, że cechy te są różne i zależą od ułożenia pustaka w ścianie.
Beton komórkowy. Ze względu na niewielki ciężar bloczki mają stosunkowo spore wymiary. Ich wysokość to najczęściej 24 cm, długość 59 cm i grubość: 6, 8, 10, 12, 18, 24, 30, 36, 42 lub 48 cm. Duży format bloczków powoduje, że na 1 m2 ściany przypada ich tylko około 7 sztuk, niezależnie od grubości ściany.
Bloczki mogą mieć boki gładkie, z uchwytami montażowymi lub profilowane na pióra i wpusty. Ze względu na to, że bardzo łatwo je dociąć (nawet ręczną piłą), nie są potrzebne żadne elementy murowe uzupełniające (połówkowe, narożne itp.).
Ceramika poryzowana. Pustaki są mniejsze od bloczków z betonu komórkowego; ich format zależy od producenta. A ponieważ zakładów wytwarzających pustaki jest dużo, są one dostępne w różnorodnych wymiarach (co wpływa na ich zużycie) i z drążeniami o różnych kształtach.
Boki pustaków mogą być gładkie lub wyprofilowane na zamek pióro-wpust. Najczęściej spotykane są pustaki ceramiczne typu Max, o wymiarach: 28,8 x 18,8 x 22 cm (zużycie 21,6 szt./m2). Coraz popularniejsze są pustaki w wersji szlifowanej, o gładkich i równych powierzchniach poziomych. Mają one format 44 x 24,8 x 24,9 cm (19 szt./m2), 25 x 37,3 x 24,9 cm (19 szt./m2), 11,5 x 49,8 x 24,9 cm (8 szt./m2). Drążenia niektórych z nich są wypełnione wełną mineralną; poprawia to ich izolacyjność cieplną.
Elementy dodatkowe
Częścią systemu wznoszenia ścian są łączniki do ścian wewnętrznych. Dzięki ich użyciu nie ma potrzeby przewiązywania bloczków lub pustaków. Połowę łącznika wmurowuje się w spoinę poziomą ściany zewnętrznej, a pozostałą część - po odgięciu - w spoinę ściany działowej. W systemach z betonu komórkowego i ceramiki jest też zbrojenie w postaci płaskiej kratownicy, przeznaczone do wzmocnienia stref podokiennych.
Ponadto, producenci betonu komórkowego oferują specjalne narzędzia. Są to kielnie, młotki, piły, pace do szlifowania i inne. Ich użycie jest niezbędne, by wykonać mur zgodnie z zaleceniami. Wznoszenie ściany przy użyciu takich narzędzi jest łatwiejsze i szybsze, niż murowanie tradycyjną kielnią, przy której trzeba mieć wprawę. Mniejsze jest więc ryzyko popełnienia błędu.
Dlaczego budowanie w systemie jest istotne?
Tomasz Rybarczyk, Product Manager w firmie Solbet Sp. zo.o.: Stosowanie systemu budowlanego daje zarówno projektantom, wykonawcom, jak i inwestorom znacznie większą pewność uzyskania odpowiednich, założonych i oczekiwanych właściwości, niż przy wykorzystaniu przypadkowych materiałów i technologii. To większe bezpieczeństwo, ale tylko pod warunkiem że system zostanie zastosowany w całości, bez uproszczeń w technologii i użycia zamienników w miejsce oryginalnych materiałów. Jaki jest tego efekt? Dobrym przykładem, który to potwierdza, jest konstrukcja murowa. Przebadane mury wykonane z zestawu elementów, które tworzą system, uzyskują konkretną wytrzymałość na określonym poziomie ufności. Innymi słowy oznacza to, że projektant, który przewiduje wzniesienie konstrukcji z takiego zestawu wyrobów (czyli w systemie), może użyć do obliczeń parametrów, które wynikają z wcześniej przeprowadzonego szeregu badań. Tego typu parametry są korzystniejsze od tych zwartych w normach. Niekiedy nawet są one o 400 proc. lepsze niż te zawarte w normach. Oznacza to, że na przykład wytrzymałość muru (pod warunkiem że jest on wykonany w określonym systemie) jest wyższa niż wtedy, gdy zastosuje się przypadkowe wyroby. Taka jest idea zastosowania systemu z dopasowanych elementów murowych i zaprawy murarskiej.
Innym przykładem jest zastosowanie nadproży. Jeśli do budowy ścian jest używany beton komórkowy, a dodatkowo ściany mają być jednowarstwowe, to jedynym dobrym rozwiązaniem, który zagwarantuje wysoką jakość techniczną ścian, jest zastosowanie nadproży zbrojonych z betonu komórkowego. W ten sposób eliminuje się słabsze pod względem termicznym miejsca (mostki termiczne), których przecież być nie może w nowocześnie wybudowanym i energooszczędnym budynku.
Jest wiele takich przykładów, które można by było przytaczać i pokazywać wyższość techniczną zastosowania rozwiązań systemowych nad rozwiązaniami, które wynikają z przypadku. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że takie pozorne oszczędności kończą się przeważnie kłopotami i bardzo często znaczącym zwiększeniem rzeczywistych kosztów.
Najczęściej popełniane błędy przy budowie ścian zewnętrznych
Powodem gorszej wytrzymałości i izolacyjności termicznej ścian domu są też błędy wykonawcze. Przy wznoszeniu murów najczęściej są to:
- zastosowanie różnych materiałów;
- zły dobór zaprawy;
- niewypełnienie zaprawą spoin pionowych między elementami gładkimi;
- niewłaściwe przewiązanie elementów ściennych;
- niestosowanie się do zaleceń producenta materiału (na przykład wykonawca używa niewłaściwych narzędzi, nie szlifuje kolejnych warstw);
- nierównomierne rozłożenie zaprawy klejącej (nie jest nałożona za pomocą kielni do cienkich spoin, lecz na przykład za pomocą grzebienia do nakładania kleju do glazury).
Skomentuj:
Beton komórkowy i ceramika poryzowana: budujemy ściany w systemie