Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną

Michał Mikołajski
Hybrydowe nasady montuje się na wszystkich rodzajach wywiewnych przewodów - tych murowanych z cegły oraz prefabrykowanych - Fot. Darco

Jeśli w istniejącym domu jednorodzinnym przeprowadzamy większy remont, możemy przy tej okazji zmienić kiepsko działającą wentylację grawitacyjną na hybrydową lub mechaniczną.

Jak działa wentylacja hybrydowa?

W systemie wentylacji hybrydowej świeże powietrze do pomieszczeń dostaje się do domu przez nawiewniki lub nawietrzaki, a usuwane jest za pomocą nasady hybrydowej (turbiny) zamontowanej na szczycie przewodu wentylacyjnego. Może ona wentylować nawet kilka pomieszczeń jednocześnie, gdyż jej wydajność dochodzi do 250 m3/h. Gdy wieje wiatr, nasada wykorzystuje jego energię do wytworzenia ciągu w kominie, aby usunąć zużyte powietrze. A gdy wiatr ustaje, jej działanie zapewnia zamontowany w niej elektryczny silnik (niedużej mocy).

Uwaga! Aby zagwarantować przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, (podobnie zresztą jak w wentylacji grawitacyjnej) drzwi wewnętrzne do pokoi powinny być podcięte o około 1 cm. Dzięki temu uzyskamy otwór wentylacyjny o przepisowej powierzchni 80 cm2. Natomiast szczelina w drzwiach do łazienek, w.c. oraz pomieszczeń bez okien powinna mieć 2-3 cm (odpowiednio 200 cm2). Jedna tak duże podcięcie szpeci wygląd skrzydła, dlatego drzwi mają kratki lub otwory osłonięte tulejami.

Jaką wentylację mechaniczną wybrać?

Do wyboru mamy tańszą w montażu wentylację mechaniczną wywiewną oraz droższą nawiewno-wywiewną z rekuperacją. Nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie ceny, zwłaszcza że fachowcy zdecydowanie polecają to drugie rozwiązanie. W pierwszym bowiem systemie, jedynie wywiew powietrza jest wspomagany mechanicznie. Natomiast w systemie z rekuperacją zarówno napływ świeżego, jak i usuwanie na zewnątrz zużytego powietrza odbywa się w sposób wymuszony i kontrolowany. Dzięki temu intensywność jego wymiany dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb domowników. Sporo zyskujemy też na kosztach ogrzewania, bo napływające powietrze z zewnątrz, ogrzewa się w centrali wentylacyjnej od usuwanego (wentylacyjnego).

Czytaj też, jak usprawnić wentylację grawitacyjną



Producenci i dystrybutorzy:

Nasady kominowe oferują m.in.:

Darco, www.darco.com.pl

Dospel, www.dospel.pl

Schiedel, www.schiedel.pl

Spiroflex, www.spiroflex.com.pl

Uniwersal, www.uniwersal.com.pl

Wobex, www.wobex.com.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zakupy z ekspertem: rekuperator
Zabudowa poddasza: pękające i zniszczone płyty gipsowo-kartonowe
Wentylacja z odzyskiem ciepła: zalety, opinie użytkowników i eksperta

Skomentuj:

Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej