Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Klinkier bez wykwitów

Opracowanie Iwona Szczepaniak
Elewacja klinkierowa - by nie było na niej białych wykwitów, trzeba ją starannie wykonać - Fot. CRH KLINKIER

Białe naloty mogą pojawić się nawet na świeżo wykonanych powierzchniach z klinkieru. Większość z nich po pewnym czasie zmyje deszcz. Kto jednak nie chce czekać, może je usunąć wcześniej.

Cegły i płytki klinkierowe to bardzo trwałe wykończenie cokołów i całych elewacji, a także murków ogrodzeniowych. Klinkier jest bowiem odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę, słońce i zmiany temperatury. Jest to jednak materiał wymagający od murarza szczególnej staranności i czystości prowadzenia prac. Każdy zaciek z zaprawy do murowania lub spoinowania powinien być od razu zmyty wodą. W czasie przerw podczas wykonywania, klinkierowy fragment powinien być przykryty folią, w taki sposób, aby zapewnić wokół niego swobodną cyrkulację powietrza. W pierwszym tygodniu od wymurowania, elementy wykonane z klinkieru należy chronić przed deszczem (folią) oraz spadkiem temperatury (słomianymi matami lub płytami ze styropianu).

Jednak mimo tych zabiegów, na klinkierze może pojawić się biały, przypominający szron nalot - zwany fachowo wykwitami. Są to osady soli, najczęściej chlorki, siarczki i siarczany. Powstają one w wyniku krystalizowania na powierzchni klinkieru związków mineralnych, przedostających się z cegieł lub zaprawy do murowania i spoinowania. Czasem murarze próbują je zatuszować przy pomocy olejów spożywczych. Jest to jednak działanie tymczasowe. Biały nalot pojawi się ponownie, często z większym nasileniem.

Przyczyn powstawania wykwitów jest kilka. Są nimi najczęściej:

- cegły klinkierowe;

- użycie niewłaściwej zaprawy - nieprzeznaczonej specjalnie do klinkieru lub przygotowanej na budowie z niepłukanego piasku;

- dodanie zbyt dużej ilości wody zarobowej do zaprawy przeznaczonej specjalnie do klinkieru.

Usuwanie białych nalotów i impregnacja klinkieru

Do usunięcia nalotu z powierzchni klinkieru nie trzeba od razu stosować specjalnych środków czyszczących. Zanim po nie sięgniemy, najlepiej sprawdzić, z jakim rodzajem wykwitów mamy do czynienia. Jeśli warstwa osadu jest cienka i da się ją zetrzeć ręką, wystarczy przetarcie na sucho ostrą szczotką (nie stalową) lub gąbką.

Gdy nie jest możliwe usunięcie osadu w taki sposób, zabrudzoną powierzchnię można zmyć wodą pod ciśnieniem lub mokrą szczotką. Jeżeli nalot nie zniknie, a wręcz przeciwnie - na powierzchni klinkieru utworzą się jasnoszare przebarwienia, wykwity wymagają usunięcia specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. By łatwiej było utrzymać klinkier w czystości, jego powierzchnię warto po zabiegu pokryć impregnatem (ok. 25 zł/l).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ogrodzenie działki - plamy z rdzy na podmurówce
Jak oczyścić elewację z nalotu?
Czyszczenie i impregnacja klinkieru - krok po kroku

Skomentuj:

Klinkier bez wykwitów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej