Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie działki - plamy z rdzy na podmurówce

Odpowiada Cezary Jankowski

Pomimo, że ogrodzenie wokół mojej działki zostało zrobione niewiele ponad rok temu, cała podmurówka jest już pokryta zaciekami z rdzy. Czy jest jakiś sposób, żeby się ich pozbyć? Agnieszka S., Warszawa

podmurówka,ogrodzenie,plamy z rdzy
Rdzawe zacieki na podmurówce ogrodzenia
Fot. Katarzyna Wangin
Jeżeli planujemy zrobić ogrodzenie z elementów metalowych, musimy bardzo starannie zabezpieczyć je przed korozją. Szczególną uwagę trzeba przy tym zwrócić na miejsca trudno dostępne oraz pasowane czy wiercone podczas montażu. Farba ochronna powinna być nakładana pędzlem przynajmniej dwukrotnie, ale pewniejszą ochronę (szczególnie we wszelkich zakamarkach) zapewni wielowarstwowa powłoka nakładana pistoletem natryskowym.

Skąd się biorą rude ślady na ogrodzeniu

Na zdjęciu widać, że przęsło ogrodzeniowe z metalowych prętów, połączonych dwustronnymi spawanymi poprzeczkami, osadzone zostało w murowanych segmentach ogrodzenia. Półokrągły kształt muru sprawia, że woda opadowa, ściekająca z prętów ogrodzeniowych, spływa po jego bocznych ściankach. Sprzyja to osadzaniu się tam wszelkich zanieczyszczeń, spłukiwanych z metalowych elementów ogrodzenia.

Rdzawe osady, pochodzące z wypłukiwanych produktów korozji metalu, psują wygląd ogrodzenia, ale ich uniknięcie będzie trudne. Najmniejsza bowiem niedokładność w pokryciu farbą elementów przęsła sprawia, że w miejscach tych pojawia się rdza. Podczas każdego deszczu będzie ona spłukiwana, powodując przebarwienia obmurówki w miejscach, gdzie woda będzie spływać z metalowej konstrukcji.

Jak odnowić ogrodzenie

Likwidacja zacieków na podmurówce oraz zabezpieczenie przed ponownym ich pojawieniem się, wymaga zdemontowania metalowych przęseł.

Przęsła. Po dokładnym oczyszczeniu metalowych elementów z osadów i znalezieniu miejsc, w których pojawiła się korozja, należy nałożyć na nie preparat wiążący resztki rdzy (przetwarzacz rdzy), a następnie farbę bitumiczną (dostępne w czarnym kolorze), tworzącą powłoki elastyczne i odporne na agresywne środowisko. Zamiast tego, można użyć farby do metalu, przeznaczonej do nakładania bezpośrednio na rdzę (typu "3 w 1").

Podmurówka. Do odmalowania podmurówki potrzebne będą dwie farby. Najpierw trzeba nanieść rozcieńczalnikową farbę izolującą (zapobiegnie ona przenikaniu rdzy do farby nawierzchniowej). Po jej wyschnięciu podmurówkę trzeba odmalować taką samą farbą, jakiej użyto wcześniej (np. elewacyjną, akrylową).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie działki - plamy z rdzy na podmurówce