Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Bakterie w szambie

Odpowiada Beata Zielińska, konsultacja Marta Ziacikova
Jeśli mamy przydomowe oczyszczalnie ścieków lub bezodpływowe zbiorniki na ścieki stosowanie biopreparatów na pewno usprawni ich działanie - Fot. Rafał Polak-Kuchta

Czy powinienem dosypywać do sedesu specjalne bakterie, jeśli mam u siebie szambo. Sąsiad przekonuje mnie, że warto to robić, nawet jeśli nie mam przydomowej oczyszczalni ścieków. Krzysztof P., Mińsk Mazowiecki

Co to są biopreparaty

Biopreparaty (inaczej bioaktywatory) są mieszanką wyselekcjonowanych, naturalnych szczepów bakterii, drożdży oraz enzymów, które przyspieszają neutralizację i rozkład ścieków. Sprzedawane są w postaci tabletek, saszetek, proszku, rzadziej płynów. Stosuje się je zarówno w przydomowych oczyszczalniach, jak i w bezodpływowych zbiornikach na ścieki, czyli szambach.

Zalety biopreparatów

Wspomagają one działanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Powodują bowiem rozwój pożytecznych bakterii lub odbudowują florę bakteryjną zubożoną przez przerwy w ich użytkowaniu (na przykład podczas dłuższego wyjazdu), stosowanie bakteriobójczych środków czyszczących urządzenia sanitarne oraz kurację antybiotykami prowadzoną przez kogoś z domowników.

Biopreparaty sprawdzą się także w bezodpływowych zbiornikach na ścieki. Jeśli będziemy je regularnie stosować:

- zniknie problem nieprzyjemnego zapachu rozchodzącego się wokół zbiornika, ponieważ bakterie zapobiegają powstawaniu uciążliwej woni;

- szambo nie będzie zmniejszać swojej objętości; dzięki upłynnieniu osadów stałych z biegiem lat nie zarasta;

- ograniczymy tworzenie się zatorów w przewodach kanalizacyjnych - co mogłoby doprowadzić do ich zatkania i cofnięcia ścieków do domu.

Dzięki stosowaniu biopreparatów, ścieki z naszego szamba trafiają do gminnych oczyszczalni już wstępnie oczyszczone.

Jak je dozować

Sposób dawkowania preparatu podany jest zazwyczaj przez producenta na opakowaniu. Najczęściej biopreparaty wsypuje się bezpośrednio do miski ustępowej i pozostawia na noc lub od razu spłukuje.

Jeśli zbiornik bezodpływowy jest nowy lub też nigdy wcześniej nie stosowaliśmy biopreparatów, pierwsza dawka jest najczęściej większa niż następne. Przykładowo, gdy 4-osobowa rodzina użytkuje szambo o łącznej objętości 8 m3, dawka inicjująca (żeby spowodować rozwój bakterii) wynosi 4 tabletki co tydzień przez pierwszy miesiąc. W kolejnych miesiącach wystarczy wrzucać do sedesu 2 tabletki tygodniowo.

Jeśli zdecydujemy się na saszetki, mamy do wyboru dwa rodzaje: jedno- i trzytygodniowe. Pierwsze są wprawdzie tańsze, ale działają krócej.

Koszt stosowania biopreparatów nie jest wysoki. Cena jednej tabletki wynosi około 2 zł, a saszetki, która działa trzy tygodnie - 4,5 zł.

Warto też dodać, że preparaty te (niezależnie od ich formy) nie są toksyczne dla ludzi i zwierząt. Poza tym, nie niszczą ceramiki sanitarnej, z której wykonana jest miska ustępowa oraz rur kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych; nie powodują też korozji metali.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Co robić ze ściekami
Wentylacja instalacji kanalizacyjnej

Skomentuj:

Bakterie w szambie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej