Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu podpiwniczonym

Tekst: Alfred Adamczewski
Przygotowane wcześniej przejścia instalacyjne ułatwiają sprawne przygotowanie przyłączy - Fot. Rafał Polak-Kuchta

W budynku z piwnicami przyłącze kanalizacyjne przeprowadza się przez ścianę fundamentową nad ławą. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na takie zabezpieczenie tego przejścia (przepustu), aby nie dochodziło do przecieków wody gruntowej.

Instalacja wewnętrzna

Rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnej wykonuje się w takim domu dopiero po wykonaniu stanu surowego, czyli po wymurowaniu wszystkich ścian i stropów. Zwykle rury prowadzi się po wierzchu, wzdłuż ścian piwnicy. Dobór ich średnic oraz spadków jest analogiczny jak w domu niepodpiwniczonym.

Jeśli w piwnicy planujemy montaż sedesu, umywalki czy pralki, przyłącze kanalizacyjne wprowadza się pod ławą fundamentową, a wszystkie podejścia pod piony i przybory wykonuje jeszcze przed wylaniem podłogi w piwnicy (podobnie jak w domu niepodpiwniczonym). Wiąże się to oczywiście z dość głębokim prowadzeniem instalacji, więc gdy podłoga piwnicy jest usytuowana poniżej zewnętrznej sieci kanalizacyjnej i z urządzeń nie można odprowadzić ścieków grawitacyjnie, stosuje się specjalne domowe przepompownie do przetłaczania ścieków. Są to hermetyczne zbiorniki o pojemności 100- -170 l, wyposażone w pompy z rozdrabniaczem. Mogą gromadzić ścieki spływające grawitacyjnie z urządzeń piwnicznych, a po napełnieniu zbiornika tłoczyć je na taką wysokość, by dalej mogły spłynąć do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej. Przepompownie montuje się w podłodze piwnicy lub stawia na niej.

Instalacja zewnętrzna

W ścianie zewnętrznej domu należy pozostawić przepust do głównej rury odpływowej. Możemy go wykonać z rury PVC o większej średnicy albo kupić gotową tuleję. To drugie rozwiązanie jest polecane przez fachowców. Tuleje dzięki swojej stożkowej budowie i umieszczeniu w nich gumowych uszczelek zapewniają, że takie przejście jest nie tylko szczelne, ale i zapobiega deformacji rury odpływowej podczas osiadania budynku. Dalej zewnętrzną instalację kanalizacyjną prowadzi się z zachowaniem tych samych zasad co w budynku z podłogą na gruncie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wentylacja instalacji kanalizacyjnej
Przyłącze wody - kto odpowiada? Jakie rury użyć?
Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu niepodpiwniczonym

Skomentuj:

Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu podpiwniczonym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej