Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czy okna antywłamaniowe zawsze są potrzebne?

tekst: Michał Mikołajski
Bezpieczeństwo domu poprawią okna o podwyższonej odporności na włamanie - Fot. OKNOPLUS

Największym sprzymierzeńcem właściciela domu jest czas potrzebny na włamanie. Będzie on tym dłuższy, im lepiej zabezpieczymy okna. Zanim więc je zamówimy, dokładnie przeanalizujmy, jak duże jest zagrożenie włamaniem i dobierzmy potrzebne rozwiązania.

Nie warto przepłacać i stosować we wszystkich oknach jednakowego poziomu zabezpieczeń (zwłaszcza że antywłamaniowe okucia i pancerne szyby nie są tanie). Lepiej dostosować sposób ochrony poszczególnych okien do stopnia narażenia na włamanie - oczywiście, biorąc pod uwagę indywidualne zagrożenie, poczucie bezpieczeństwa i możliwości finansowe.

Wersja minimum

Najmniej narażone na włamanie są okna montowane wysoko na piętrze (oprócz tych, do których jest łatwy dostęp z balkonu lub dachu garażu). Wystarczy więc zamontować tam zwykłe okna z maksymalnie 2 punktami bezpiecznymi. Niektóre firmy określają takie okna jako spełniające 1 lub 2 stopień bezpieczeństwa - w odróżnieniu od tych, które nie mają żadnych punktów bezpiecznych. Aby małym kosztem podwyższyć bezpieczeństwo, warto zamontować klamki z blokadą (nie pozwolą otworzyć okna po zbiciu szyby lub wywierceniu w niej otworu); mogą być niedrogie, o najmniejszej wytrzymałości na ukręcenie.

Nie ma sensu stosowanie szyb, których sforsowanie byłoby trudniejsze niż otwarcie lub wyważenie okna. W oknach na piętrze wystarczą te klasy P1A lub P2A, chroniące głównie przed skaleczeniem się w razie ich stłuczenia. Bezpieczeństwo przeszkleń na piętrze zwiększą rolety, nawet te zwykłe, bez atestu. Ich widok może zniechęcić włamywacza, a w przeciwieństwie do krat, nie zamykają one drogi ewakuacji podczas pożaru.

Wersja medium

Okna balkonowe na piętrze oraz okna i drzwi tarasowe na parterze od strony ulicy lub w widocznym miejscu powinny mieć klasę WK1. Podstawowym zabezpieczeniem są w nich okucia antywyważeniowe, czyli umieszczone na skrzydle trzpienie grzybkowe - im więcej ich na obwodzie okna, tym trudniej wyważyć skrzydło. Takie okucia warto zamówić od razu, ponieważ dodatkowy koszt wyposażenia w nie okna jest stosunkowo nieduży, za to bezpieczeństwo - nieporównywalnie większe. Późniejsze zainstalowanie okuć może wiązać się z wymianą ich kompletu, a niekiedy okazać się w ogóle niemożliwe. Choć nie są wymagane szyby ochronne, warto je zamówić (szczególnie przy większych przeszkleniach) - najlepiej takie klasy P2A o budowie 44.2 - stanowią one czasową ochronę przed działaniem złodzieja, a jednocześnie nie stłuką się, gdy dziecko uderzy w nie piłką czy wpadnie na nie w czasie zabawy.

Ochronę przed przygodnym złodziejem pomogą zapewnić też rolety aluminiowe antywłamaniowe w najniższej klasie 1.

Wersja maxi

Okna i drzwi tarasowe na parterze, usytuowane z tyłu domu, zasłonięte przez inne budynki lub rośliny, powinny mieć klasę WK2. Zaczepy antywyważeniowe powinny wzmacniać każdy narożnik okna w dwóch punktach oraz dodatkowo - środkowe części profili skrzydeł. Oprócz zestawu elementów antywyważeniowych, dobrze jest zastosować przeciwbieżne zamknięcie środkowe. Duże drzwi tarasowe warto wyposażyć w rygle hakowe, które konstrukcją przypominają zamki do drzwi wejściowych. Haki zakotwiczają się w zaczepach przymocowanych do profili ościeżnicy. Klamka, oprócz klucza, powinna mieć mechanizm chroniący przed manipulacją z zewnątrz.

Szyby powinny mieć co najmniej klasę P4A, a listwy przyszybowe - być przyklejone lub dokręcone. Jeśli w oknach są szyby niższej klasy, warto zamontować rolety zewnętrzne z atestem II klasy ochrony przed włamaniem, wydanym przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Są one znacznie mocniejsze, mają wzmocnione prowadnice boczne i wieszaki zabezpieczające roletę przed podważeniem. Dobrze jest też zdecydować się na sterowanie elektroniczne. Dzięki niemu można zaprogramować opuszczanie i zwijanie rolet także wtedy, gdy dom stoi pusty.

Jeśli czujemy się bardzo zagrożeni, możemy zastosować okna klasy WK3 (i rolety klasy 3), ale wówczas warto poprosić o doradztwo firmę projektującą zabezpieczenia antywłamaniowe.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Najbezpieczniejsze okna antywłamaniowe
Ile kosztują lepsze szyby okienne
Bezpieczne okna bez krat

Skomentuj:

Czy okna antywłamaniowe zawsze są potrzebne?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej