Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Czy warto wymienić stary kocioł gazowy na nowoczesny

Tekst: Witold Twardowski
Witold Twardowski - Fot. Filip Klimaszewski / Agencj

To słuszna decyzja, bo nowoczesny kocioł gazowy nie tylko zużyje mniej gazu, ale też będzie bezpieczniejszy w działaniu.

Z urządzeń dostępnych na rynku najlepiej wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny. Kocioł kondensacyjny również ma zamkniętą komorę spalania, ale dodatkowo z zawartej w spalinach pary wodnej odzyskuje ciepło, przekazywane następnie do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu jego sprawność jest bardzo wysoka (najwyższa spośród wszystkich rodzajów kotłów dostępnych na rynku) - dochodzi nawet do 109%.

Nowoczesne piece gazowe tego typu przypominają zazwyczaj z wyglądu lodówkę lub szafkę. Bez problemu można je zatem umieszczać w łazience lub kuchni, a nawet w takich pomieszczeniach, w których się ich do tej pory nie montowało, takich jak: korytarze, poddasza, garderoby. Starą kotłownię możemy wtedy wykorzystać do innych celów - urządzić w niej pralnię, suszarnię czy warsztat majsterkowicza.

Kotły kondensacyjne współpracują ze wszystkimi typami instalacji grzewczej - podłogową, grzejnikową i mieszaną. Najwyższą sprawność osiągają w systemach, w których parametry pracy będą niskie, np. 60/40°C. Oznacza to, że temperatura wody zasilającej wynosi 60°C, a powrotnej 40°C. Urządzenia te można stosować w instalacji z grzejnikami żeliwnymi, których moc była zazwyczaj dobierana do parametrów pracy 90/70°C. Wynika to stąd, że w naszych warunkach klimatycznych przyjmowana w obliczeniach temperatura zewnętrzna -20°C, przy której kocioł oraz grzejniki pracują pełną mocą, aby dostarczyć wymaganą ilość ciepła - występuje zazwyczaj tylko przez kilka lub kilkanaście dni w sezonie grzewczym. Choć w piecu nie zachodzi wtedy kondensacja, to jednak jego sprawność jest i tak wyższa niż tradycyjnego. Współpraca kotła kondensacyjnego z grzejnikami żeliwnymi będzie jeszcze lepsza, gdy dom zostanie poddany termomodernizacji. Wówczas obliczeniowa moc grzejników dla dotychczasowej temperatury zasilania (90°C) jest zbyt duża. Ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło będą one zasilane wodą o niższej temperaturze (60°C), o wielkości pożądanej dla kotłów kondensacyjnych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dlaczego opłaca się montować kotły kondensacyjne?
Kocioł kondensacyjny a grzejniki
Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?

Skomentuj:

Czy warto wymienić stary kocioł gazowy na nowoczesny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej