Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sprzedaż domu a jego dokumentacja techniczna

Odpowiada: Małgorzata Kapelusiak
Fot. Shutterstock

Czy przy sprzedaży domu wolno stojącego właściciel musi przekazać mi dokumentację techniczną domu, czy nie? Jak ewentualnie wyegzekwować od dotychczasowego właściciela taką dokumentację? Roman

Zgodnie z treścią art. 60 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. prawa budowlane (Dz. U. Nr 243 poz. 1623 z 2010r. ze zmianami) inwestor budujący dom, oddając do go użytkowania, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Jest to związane z nałożonym w art. 63 ustawy obowiązkiem przechowywania dokumentacji budowy i dokumentacji powykonawczej oraz innych dokumentów i decyzji, dotyczących obiektu, przez te podmioty w okresie istnienia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych mają ustawowo określony obowiązek przechowywania dokumentacji obiektu budowlanego. Obowiązek dotyczy również właścicieli obiektów, których budowa jest zwolniona z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. Dokumentacja podlegająca przechowywaniu to dokumentacja powykonawcza oraz inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

W przypadku sprzedaży domu dokumentacja powinna być przekazana kolejnemu właścicielowi, aby mógł dopełnić obowiązku dalszego przechowywania dokumentacji powykonawczej. Niestety przepisy nie nakładają takiego obowiązku wprost, wynika on z analogii do przytoczonych powyżej przepisów. Nakładają natomiast kary za jego niedopełnienie.

Kto bowiem nie spełnia, określonych w art. 63 obowiązków przechowywania dokumentów, związanych z obiektem budowlanym lub prowadzenia książki obiektu budowlanego, podlega karze grzywny. Orzekanie w sprawach o te czyny następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Droga egzekucji administracyjnej w tym wypadku wydaje się niemożliwa - aby rozpocząć egzekucję administracyjną trzeba byłoby dysponować decyzją administracyjną obligująca właściciela do wydania dokumentów. Brak jest zaś podstawy w przepisach do jej wydania. Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem egzekucyjnym na dotychczasowego właściciela będzie zobowiązanie do przekazania wskazanej dokumentacji przy podpisaniu aktu notarialnego - z zastrzeżeniem, iż bez wypełnienia tego warunku kupujący nie przystąpi do umowy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czyja melioracja?
Pęknięta rura i wspólnota mieszkaniowa
Podatek od sprzedaży nieruchomości

Skomentuj:

Sprzedaż domu a jego dokumentacja techniczna

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej