Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wąska działka

tekst: Agnieszka Cal-Hubska
Na wąskiej działce zazwyczaj konieczne jest postawienie domu mającego kilka kondygnacji. - Fot. Wiśniowski

Mamy wąską działkę w podmiejskiej, modnej miejscowości, na której za kilka lat planujemy wznieść dom. Jednak wielu naszych znajomych zachęca nas do jej sprzedaży, argumentując, że na kawałku ziemi o szerokości 14 metrów nie warto budować domu.

1. Przepisy a praktyka

Przepisy mówią twardo:

Odległości domu od granicy nie powinny być mniejsze, niż:

4 m - jeśli elewacja ma otwory okienne lub drzwiowe;

3 m - jeśli nie ma otworów.

Postawienie domu bliżej wymaga ustalenia decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Praktyka wskazuje, że aby dom wolno stojący był wygodny, powinien mieć szerokość ok. 10 m. Każdy węższy będzie wymagał od projektanta sporej zręczności.

Zwężać dom można do granicy 5,5-6 m, ale taki wąski budynek jest do zaakceptowania raczej tylko w zabudowie szeregowej.

2. Kilka recept na wąską działkę

Najlepszym sposobem wykorzystania ograniczonego miejsca jest zazwyczaj dom z co najmniej dwiema kondygnacjami i podziemnym garażem.

Ustawienie budynku szczytem w stronę ulicy - z pozostawieniem wejścia z boku - to często lepszy sposób na niedostateczną szerokość działki niż wciskanie na siłę drzwi wejściowych w zwężoną z konieczności elewację frontową domu.

Elewacja bez okien i drzwi pozwala zyskać dodatkowy metr z szerokości działki. Jeśli to wystarczy, "ślepą" ścianę można ożywić wstawkami z pustaków szklanych, które rozwiążą też problem niedoświetlenia pomieszczeń od strony sąsiada, bez naruszania intymności mieszkańców. Nieciekawą bezokienną elewację można też ładnie ozdobić pnączami, na przykład bluszczem 'Hedera Helix'.

Dom w zabudowie bliźniaczej warto rozważyć, jeśli ślepa ściana nie wystarczy do rozwiązania problemu. Połówki bliźniaka przylegają do siebie, dzięki czemu zyskuje się po trzy metry na każdej z działek. Ale decyzję o budowie domu bliźniaczego można podjąć po sprawdzeniu, czy w przepisach lokalnych dopuszcza się takie rozwiązanie.

Dom w zabudowie szeregowej to sposób na najwęższe działki (nawet 5,5-metrowe). Choć takie domy nazywa się często "leżącymi blokami", to są powszechnie budowane w aglomeracjach miejskich, gdzie każdy skrawek gruntu jest niezwykle cenny.

Świetliki to sposób na niedostatek światła we wnętrzach domu na wąskiej działce. Często nadają wnętrzom indywidualny wyraz architektoniczny i bywają atrakcją rekompensującą z nawiązką niedostatki wynikłe z trudnej lokalizacji.

3. Cieszyć się z atutów, wiedzieć o wadach

Budowa oznacza następujące problemy:

- kłopoty z orientacją pomieszczeń, a zatem także z ich dobrym oświetleniem;

- zwiększone koszty budowy, bo dom musi być piętrowy (koszt stropów, schodów) i podpiwniczony (spore koszty podpiwniczenia i izolacji);

- trudności z dobrą lokalizacją garażu - bo trzeba wziąć pod uwagę konieczność odsunięcia budynku od ulicy, aby na działce zmieścił się pochyły podjazd;

- większe koszty budowy garażu podziemnego, ze względu na bardziej zawiłą konstrukcję, izolacje i niezbędną instalację odwadniającą;

- trudności ze znalezieniem projektu gotowego, który by odpowiadał wyobrażeniom, a jednocześnie uwzględniał utrudnienia w realizacji; może to oznaczać dodatkowe wydatki na projekt indywidualny.

Należy też się liczyć z problemami podczas eksploatacji, do których należą:

- bliskość sąsiadów - nie zawsze pożądana i przyjemna;

- mniej przestrzeni w domu i niewygody związane z koniecznością częstego pokonywania pięter;

- trudniejsze adaptacje i przeróbki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Szukasz działki? Poznaj wady i zalety różnych działek
Jak sobie poradzić z wąską działką
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

Wąska działka

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej