Porady - przed budową

 • Dom piętrowy czy parterowy?

  Dom parterowy czy piętrowy? Koszty, opinie [ARCHITEKT RADZI]

  Decydując się na budowę domu, oczami wyobraźni już widzimy się w przestronnym salonie z przyjaciółmi lub w kuchni podczas wspólnej kolacji z rodziną. Ale zanim te marzenia staną się rzeczywistością, przed nami długa droga i wiele pytań. Na początek jedno z ważniejszych – jaki dom wybudować. Czy tańszy będzie dom parterowy czy piętrowy? Jaki dom będzie lepiej pasować do naszych potrzeb?

 • Jak budować z głową, czyli dobrze i nie wydając majątku?

  Jak budować z głową, czyli dobrze i nie wydając majątku?

  Wiele osób rozpoczynając budowę domu zastanawia się, czy możliwe jest jego tanie wybudowanie. Jeden dom może zostać wybudowany za 300 tys. przez jednego inwestora a drugi będzie potrzebował 500 tys. Skąd różnice? Jak zaoszczędzić na budowie domu w bezpieczny sposób, bez dużego wysiłku?

 • Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

  Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

  Najważniejszą zaletą budynków energooszczędnych jest podporządkowanie wszystkich rozwiązań budowlanych oraz instalacyjnych wymaganiom niskiego zużycia energii. Dom energooszczędny, zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie gwarantuje zużycie energii nawet o 50% niższe niż w domach zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Jest to ekonomiczne i ekologiczne.

 • Budowa domu na trudnym terenie. Solidne ściany to podstawa

  Budowanie na trudnym terenie

  Idealnym miejscem dla wymarzonego domu jest działka położona na stabilnym, niezagrożonym osunięciem ziemi gruncie. Co zrobić jednak, gdy musimy postawić budynek na terenie zagrożonym deformacją? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że można zminimalizować ryzyko zniszczenia budynku. Jeśli inwestor decyduje się postawić dom na terenie objętym szkodami górniczymi, powinien już na etapie projektu i wyboru materiałów zadbać o zabezpieczenie budynku.

 • Krzysztof Traczyński, geotechnik, właściciel firmy Geotest

  Czy badanie gruntu jest obowiązkowe?

  Inwestorzy planujący lub rozpoczynający budowę uważają zazwyczaj, że niewielkie budynki, przekazujące na podłoże nieduże obciążenia - a do takich należą domy jednorodzinne - nie są warte wykonywania badań geotechnicznych. Czy rzeczywiście?

 • Odrolnienie działki - jak to zrobić?

  Zakup działki rolnej

  Wybierając działkę rolną pod kątem budowy mamy dwie możliwości: kupno działki pod zabudowę siedliskową lub zakup małej działki i przekształcenie jej w budowlaną.

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Wąska działka

  Mamy wąską działkę w podmiejskiej, modnej miejscowości, na której za kilka lat planujemy wznieść dom. Jednak wielu naszych znajomych zachęca nas do jej sprzedaży, argumentując, że na kawałku ziemi o szerokości 14 metrów nie warto budować domu.

 • Kupno starego domu zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego zanim podejmie się decyzję, warto dokładnie obejrzeć wszystkie jego elementy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poradzić się specjalisty.

  Kupujemy używany dom

  Remont czy modernizacja starego domu może kosztować więcej niż zbudowanie nowego. Dlatego decyzji o jego zakupie nie należy podejmować pochopnie.

 • Działka pod budowę domu

  Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie stanu formalno-prawnego działki oraz perspektyw związanych z planowanym zagospodarowaniem otoczenia.

 • Okno balkonowe

  Dom ciepły i nasłoneczniony

  To, czy nasz dom będzie w wystarczającym stopniu energooszczędny zależy m.in. od jego usytuowania względem stron świata oraz wielkości i rozmieszczenia okien.

 • Jaką rolę pełni na budowie jej kierownik? Za co zgodnie z prawem odpowiada?

  Kierownik budowy - jego rola i obowiązki

  Jednym z obowiązków inwestora w procesie budowy domu jest znalezienie osoby, która pełnić będzie funkcję kierownika budowy. Chodzi o osobę o odpowiednich uprawnieniach do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie w wystarczającym zakresie i specjalności.

 • Budowa domu

  Inspektor nadzoru

  Budowa domu to niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym życiu, dlatego też powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby była prowadzona bezbłędnie. Budowę naszego domu powinien więc kontrolować inspektor nadzoru, który nie będzie reprezentował firmy wykonawczej.

 • O tym jak długo budować dom decyduje przede wszystkim nasza kondycja finansowa

  Jak długo budować dom?

  Jak zaplanować budowę naszego domu? Kiedy zacząć i na jak długo zaplanować jej przebieg? Jeden rok, a może 2-3 lata? Na pewno naszą budowę trzeba dopasować do naszej sytuacji i odpowiedzieć na pytania, czy poradzimy sobie z terminami, materiałami, wykonawcami, a także innymi obowiązkami codziennymi, których przecież nie możemy często odłożyć na później.

 • Kredyt w złotówkach czy we frankach?

  Zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno domu. Zastanawiam się jednak nad walutą kredytu - czy lepiej pożyczyć złotówki (zwłaszcza, że oprocentowanie takich kredytów jest sporo niższe niż kiedyś) czy może franki szwajcarskie? Wprawdzie kredyt we frankach jest tańszy, ale boję się, że raty mogą stać się wyższe, jeśli frank będzie się umacniał, albo gdy w Szwajcarii wzrosną stopy procentowe. Mariusz F., Świdnica