Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom energooszczędny: jak dobrać moc kotła gazowego?

Stefan Żuchowski
Doborem mocy kotła powinien zająć się projektant instalacji grzewczej - Fot. Klimosz

Na etapie wyboru odpowiedniego gazowego kotła kondensacyjnego pojawia się dylemat, jak pogodzić nieduże zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania energooszczędnego domu z zapewnieniem komfortu korzystania z ciepłej wody do mycia.

W energooszczędnym budynku potrzeba zaledwie kilku kilowatów (kW) mocy, aby uzyskać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie +20 st. C, gdy na zewnątrz panuje mróz -20 st. C. Jednocześnie, niezależnie od tego jak dobrze ociepliliśmy ściany i dach, trzeba będzie dostarczyć znacznych ilości ciepła do ogrzania wody do mycia.

Oczywiście, mało racjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch oddzielnych urządzeń. Wiąże się to najpierw ze znacznymi kosztami inwestycyjnymi, a później z wyższymi wydatkami na naprawy i przeglądy.

Gazowy kocioł kondensacyjny z regulacją mocy

Z tego względu fachowcy polecają montaż kotła kondensacyjnego wyposażonego w palnik z płynną regulacją mocy. Dzięki bardzo dokładnej kontroli podawanej do palnika ilości powietrza oraz gazu z sieci, urządzenie może pracować z modulacją w bardzo szerokim zakresie, czasem nawet od 10 (20) do 100 proc. mocy. Zatem, kiedy do ogrzania pomieszczeń potrzeba tylko 3-4 kW, wówczas najkorzystniej jest zastosować taki model kotła, którego moc minimalna jest zbliżona do strat ciepła w budynku. Dzięki temu zimą będzie on działał z mocą dopasowaną do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, a przy tym nie będzie problemu z ciągłym włączaniem się i wyłączaniem palnika. Wszystko to przełoży się na wysoki komfort eksploatacji i długą żywotność kotła.

Warto również zwrócić uwagę na to, że jeśli zużycie gazu do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody nie przekroczy 1200 m3/h, wówczas zostaniemy przypisani do taryfy W2. W taryfie tej co prawda opłata za sam pobrany gaz jest nieznacznie wyższa niż w W3 (najczęściej stosowanej), ale za to opłaty stałe są znacznie niższe. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Priorytet ciepłej wody użytkowej

Modele kondensacyjne, podobnie jak pozostałe kotły gazowe, pracują z priorytetem ciepłej wody. Gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej ustawionej wartości, wtedy palnik podgrzewa wodę, przerywając ogrzewanie domu. Temperatura w pomieszczeniach pozostanie jednak stabilna, gdyż każdy budynek akumuluje dostarczone do niego ciepło, a poza tym przygotowanie ciepłej wody nie trwa długo.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dom z widokiem na słońce. Realizacja domu pasywnego
Wniosek o dotację do budowy domu energooszczędnego - krok po kroku
Pompa ciepła mroźną zimą

Skomentuj:

Dom energooszczędny: jak dobrać moc kotła gazowego?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej