Co to znaczy dom energooszczędny? Budowa i zalety
Planujesz budowę domu? Przygnębiają Cię kolejne informacje o kilkunastoprocentowym wzroście cen energii? Nie zamartwiaj się! Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.
Co to jest dom energooszczędny?
W domach energooszczędnych wykorzystywana jest odnawialna energia ze środowiska naturalnego.
- Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowane rozwiązania i materiały umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. Przede wszystkim chodzi o koszty ogrzewania, które we współcześnie wznoszonych budynkach wynoszą ok. 65 proc. kosztów jego utrzymania - mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz z łódzkiej firmy 2D-3D, ekspert budowy SILKA i YTONG. - Aby to osiągnąć niezbędna jest prawidłowa izolacja cieplna, uzyskana dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych, kontrolowanej wentylacji oraz ochronie tak zwanych mostków termicznych.
Nie można zapomnieć także o pozytywniejszym wpływie domów energooszczędnych na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi.
Projektowanie domu energooszczędnego - jak zaplanować go dobrze?
Budowa domu energooszczędnego nadal jest droższa od budowy domu tradycyjnego – zarówno ta różnica, jak i czas zwrotu dopłaty do ekologicznej inwestycji stopniowo maleją. Jeśli planujesz budowę domu, warto rozważyć projekt domu energooszczędnego, którego podstawowe założenia to obniżenie kosztów eksploatacji.
Proces budowania domu musi być dobrze przemyślany. Wszystkie elementy konstrukcyjno-budowlane oraz komponenty układu grzewczo-wentylacyjnego należy rozpatrywać systemowo. Warto już na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę na bryłę domu, ochronę mostków termicznych, możliwości wykorzystania naturalnej energii słonecznej oraz jakość materiałów, które będą wykorzystane do budowy.
Ochrona mostków termicznych
Mostki termiczne najczęściej pojawiają się w ościeżach okien i drzwi, w nadprożach, w wieńcach stropu nad piwnicą oraz na połączeniu płyt balkonowych ze stropem. Właściwie przygotowany projekt, uwzględniający odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc w budynku, uchroni nas przed utratami ciepła spowodowanymi przez ten czynnik.
- Przez dach może uciekać 25-30 proc. ciepła, przez piwnicę do 10-15 proc., podobnie jak przez okna i drzwi. Przez nieprawidłowo zaizolowane ściany dom może tracić nawet do 30 proc. ciepła - mówi Bartłomiej Bafia z zakopiańskiej firmy Majster Materiały Budowlane, ekspert budowy SILKA YTONG. - Ponadto grubsza zaprawa murarska również powoduje powstawanie mostków termicznych oraz utratę ciepła przez poziome i pionowe spoiny. Dlatego tak ważny jest wybór dobrych jakościowo materiałów ściennych.
Wykorzystaj naturalną energię
Ważne jest również wykorzystanie naturalnych źródeł energii, na przykład promieni słonecznych, które pozwolą na uzyskanie bardzo cennego zysku ciepła. Promienie słoneczne powinny jak najdłużej padać na jak największą powierzchnię budynku. Warto także przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących rozmieszczenia pomieszczeń.- Większe pokoje, na przykład salon, powinien być zaplanowany od strony południowej, zaś garaż lub pomieszczenie gospodarcze od północnej - mówi mgr inż. arch. Paweł Tropisz. - Zalecany jest również buforowy układ pomieszczeń, w którym pomieszczenia sąsiadujące utrzymują zbliżoną temperaturę - amplituda wynosi nie więcej niż 8 stopni Celsjusza.
Należy również pamiętać, aby powierzchnię okien dobrać odpowiednio w stosunku do stron świata. Do wnętrza domu najwięcej ciepła dotrze przez duże okna od południa, natomiast od strony północnej warto ograniczyć powierzchnie przeszkleń ze względu na niewielkie nasłonecznienie i słabszą izolacyjność termiczną okien.
Postaw na dobrą ścianę
- W praktyce dom energooszczędny zużywa o 30 proc. mniej energii do ogrzewania niż dom typowy, czyli zgodny z obowiązującymi wymaganiami izolacyjności cieplnej stawianym przegrodom budowlanym według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury - dodaje mgr inż. arch. Paweł Tropisz.
- Wybór wysokiej jakości materiałów do wznoszenia budynku usprawni proces jego ogrzewania, a także obniży koszty chłodzenia latem - mówi mgr inż. Piotr Harassek, Xella Polska. - Różnice w zapotrzebowaniu na energię pomiędzy budynkami, których ściany wykonano w różnych systemach, mogą sięgać nawet 10-15 proc. i to pomimo, że współczynnik przenikania ciepła U tych ścian może być bardzo zbliżony.
Jakie są zalety energooszczędnego budowania?
Domy energooszczędne - wskazówki podczas budowy
- Zadbaj o zwartą bryłę domu
- Ciepłe ściany - zbudowane z dobrze izolujących materiałów znacznie zmniejszają straty ciepła
- Uwzględnij strony świata przy usytuowaniu domu na działce - wykorzystanie promieni słonecznych padających na powierzchnię elewacji zmniejszy wydatki na ogrzewanie
- Okna skieruj do słońca
- Pamiętaj - dobra izolacyjność termiczna wszystkich przegród jest podstawą energooszczędności.
- Zadbaj o usunięcie mostków cieplnych - przez nie ucieka większość ciepła, a ściany w ich okolicach przemarzają i pleśnieją.
- Zadbaj o skuteczną i energooszczędną wentylację. Kontrolowany przepływ powietrza przez budynek zmniejsza marnotrawienie ciepła.
- Odzyskuj ciepło (rekuperacja) - z wentylacji, a jeśli można - również ze zużytej ciepłej wody.
- Wykorzystaj ciepło z gruntu - gruntowy wymiennik ciepła wstępnie podgrzewa (zimą) lub chłodzi (latem) powietrze wprowadzane do budynku
- Pamiętaj - instalacja grzewcza powinna wykorzystywać energię odnawialną
Skomentuj:
Co to znaczy dom energooszczędny? Budowa i zalety